Zdraví 18. 01. 2020 PDF Tisk

Jóga a menopauza – jak nám mohou ásany pomoci zkrotit hormony?

Stárnutí s grácií není vždy snadné, zejména když se objeví nepříjemné příznaky menopauzy. S nočními návaly horka, zvýšenou úzkostí a náladovostí, bolestivou nepravidelnou menstruací může být menopauza pro ženy po 50. roku téměř univerzálním zdrojem stresu.

Jóga a menopauza – jak nám mohou ásany pomoci zkrotit hormony?

Co menopauza vlastně je?

Slovo menopauza znamená, že se blíží poslední menstruace ženy a nastává období plné hormonálních změn. Skutečná menopauza nastává v okamžiku, kdy se menstruace neobjeví déle než rok. Vaječníky přestávají produkovat vajíčka a jako výsledek se dostaví pokles hladiny estrogenu, progesteronu a testosteronu.

Menopauze často předchází perimenopauza. Období, které je typické výskytem symptomů zřejmých pro menopauzu, ale se stále se objevující menstruací. Ta je však více nepravidelná a mírnější, než bývala.

Estrogen a jeho ustálená hladina chrání mnoho systémů našeho těla – mozek, pokožku, kosti, srdce, ale také ženské pohlavní orgány. Nízká hladina estrogenu tak může zasáhnout všechny tyto oblasti ženského těla.

Průměrný věk menopauzy je 51 let, zatímco perimenopauza může u spousty žen propuknout již kolem 45. roku života.

Jóga a jógová terapie mohou výrazně zmírnit dopad menopauzy na život každé ženy a pomoci tak zachovat kvalitu života, na kterou je žena zvyklá. Pravidelnou praxí jógy dochází ke zlepšení psychologických i urogenitálních symptomů menopauzy, stejně jako kvality života, sociálních, emočních a funkčních aspektů „bytí“ jako takového. V neposlední řadě se také zmírňuje pocit únavy, který toto nelehké období často doprovází a je způsobený hormonálními výkyvy v těle ženy.

Jóga pro hormonální nerovnováhu

Mezi nejčastější příznaky menopauzy či perimenopauzy patří návaly horka, úzkost a podrážděnost, nespavost, únava, deprese a výkyvy nálad, zapomínání a nevyrovnaný menstruační cyklus. Pokud hledáte přirozené způsoby léčby symptomů, je zahájení jógové praxe to, co byste měly přinejmenším zvážit. Nemusí to nutně znamenat, že se musíte přihlásit do kurzu, abyste získaly benefity, které vám jóga může dát. Můžete klidně cvičit doma. Výhody jógy na sebe nenechají dlouho čekat. A o jaké benefity vlastně jde? Kromě zmírnění stresu může cvičení jógových ásan včetně dechových cvičení pomoci zmírnit mnoho příznaků menopauzy, včetně úzkosti, podrážděnosti, nespavosti a návalů horka.

Ty správné ásany na zvládnutí menopauzy

  1. Setu bandha sarvangásana neboli můstek s oporou – Vynikající ásana, která prodlužuje páteř, je mírnější variantou pozice kola. Zaujmutí této pozice na několik dlouhých dechů je výborným způsobem, jak zmírnit stres a zacílit mnoho symptomů menopauzy v jedné ásaně. Cvičení můstku s oporou může také protáhnout záda, snížit únavu a nespavost a zmírnit úzkost a bolesti hlavy.
  2. Uttanásana neboli hluboký předklon vestoje – Tato pozice se běžně používá k léčbě příznaků menopauzy a osteoporózy. Kromě jemného protažení boků a hamstringů může pomoci zmírnit stres a uklidnit rušnou mysl.
  3. Adho mukha švanásana neboli pes hledící k zemi – Jedna z nejzákladnějších pozic jógy, pes hledící k zemi, pomáhá navozovat klid a relaxaci a zároveň napíná horní část zad a nohy. Je také známo, že zmírňuje příznaky menopauzy, snižuje menstruační bolesti a pomáhá předcházet osteoporóze.
  4. Halásana neboli pluh – Procvičte si pluh, obrácenou polohu, ve které jsou nohy za hlavou, abyste zmírnili únavu a nespavost a zklidnili bolesti zad. Tato ásana může pomoci v boji proti úzkosti a podrážděnosti zklidněním mysli.
  5. Paščimottanásana neboli hluboký předklon vsedě – Základní pozice předklonu vsedě je užitečná pro zmírnění stresu a mírné deprese, může také zmírnit menstruační bolesti a bojovat proti únavě a nespavosti.
  6. Balásana neboli pozice dítěte – Tento jednoduchý odpočinek může být praktikován buď s rukama podél nohou, nebo nataženýma dopředu. Pozice dítěte se praktikuje tak, aby podporovala pocity klidu a soustředění na dech, čímž pomáhá zmírňovat stres, úzkost a únavu a zároveň jemně natahovat nohy a záda.
  7. Uštrásana neboli pozice velblouda – Tato ásana je užitečná na uvolnění zad, která mohou být stažená právě vlivem menopauzy. Pozice také pomáhá zmírnit menstruační bolesti, úzkost a únavu.

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné