Životní styl 28. 06. 2021 PDF Tisk

Jóga a letní sporty

Jakmile teploty vystoupají ke dvacítce, láká nás to ven na vzduch, na sluníčko, do přírody. Neznám lepší meditaci než procházku tichým lesem – dokáže úžasně zklidnit mysl a zároveň dodat našemu tělu tolik potřebnou energii. V teple se nám dobře cvičí, svaly se lépe protahují, zdá se jednodušší dostat se do pozic, které nám jindy připadají náročné. Slunce vlévá život do našeho těla, pozitivní vibrace vybublávají na povrch a dobrou náladu rozdáváme všem okolo nás. Je tady období dovolených, zkoušení nových věcí, poznávání nových krajů i sebe sama.

Jóga a letní sporty

Jóga v parku
Jógování v parku už není taková novinka. Já jako jeho největší přednost vidím možnost dýchat čerstvý vzduch. Proto praktikujte nejlépe v klidu přírody, ne poblíž silnice nebo ulice plné spěchajících lidí. Ať již cvičíte sami, nebo ve skupině, snažte se o souznění s okolní přírodou. Pohled upřený do modrého nebe je daleko příjemnější než do stropu v místnosti. Kromě okolní přírody a vás pro tuto chvíli nic neexistuje, vypněte tedy případné rušivé zvuky a vjemy. Pokuste se vcítit do svého těla, prožívejte kontakt s podložkou, která je trochu hrbolatá a měkčí než v místnosti, a je na vás, abyste se nové situaci přizpůsobili, i to je součást praxe. Za mě je jóga v přírodě jedničkou pro vyčištění hlavy.

Cyklistika
Kola plní cyklostezky a my vyrážíme stále častěji na kratší či delší vyjížďky. Je to krásný sport, ale především vrcholoví sportovci moc dobře vědí, že díky jednostranné zátěži při něm dochází ke vzniku svalových dysbalancí. Ať již patříte k rekreačním, nebo k náruživým cyklistům, nenechte si touto hrozbou kazit jedinečný zážitek. U cyklistiky jsou typickým problémem záda, od krční až po bederní páteř. A i když nepatříte mezi závodníky a kolo je pro vás jen sezónní záležitost, je dobré na to myslet a do své jógové praxe zařadit cviky zaměřené na oblast zad.

Poloha dítěte (bálásana) – jemné uvolnění páteře
Kromě toho, že pozice ulevuje zádům, zároveň uvolňuje také kotníky, kolena, boky a rozvíjí v nich ohebnost. V pozici si při pravidelném dýchání představujeme hlavu a pánev jako dvě těžká závaží, která visí směrem k podlaze, zároveň pozorujeme, že při nádechu naše bránice tlačí proti stehnům, a my tak jemně protahujeme páteř.

Poloha zajíce (sasangásana) – protažení páteře a mezilopatkových svalů
Jde o daleko intenzivnější protažení než v dítěti. A díky tomu se doporučuje přistoupit k pozici až po předchozím rozhýbání páteře, např. několikerým prohnutím a vyhrbením v pozici kočky. Sedíme na patách, které oběma rukama uchopíme, bradu přitiskneme k hrudní kosti a tělo balíme do předklonu, až položíme temeno hlavy na podložku (čelo se dotýká kolen). Pokračujeme zvedáním boků, dokud se stehna nedostanou kolmo k podložce.

Rotace – pružná páteř
Rotace můžeme provádět v mnoha variantách – vestoje, vsedě, vleže, v bojovnících, v pozici židle. Ať je naše vycházející poloha jakákoli, vždy se nejprve vytáhneme z pasu a teprve poté provádíme rotaci. 

Běh, kolečkové brusle, horská turistika
Společným jmenovatelem těchto aktivit je pevný střed těla. Pokud budete mít uvolněné bříško a prohnutá bedra, neodkladně se dostaví bolesti zad. A jestli nejsme na tyto druhy pohybu zvyklí, počítejme s namoženými svaly na nohách. Při jízdě na kolečkových bruslích zapojujeme více než obvykle hýždě a vnitřní stranu stehen, při horské turistice nás (hlavně díky cestě z kopce dolů) budou bolet lýtka. Co s tím?

Prkno (kumbhakásana) – posílení středu těla
Ať již praktikujeme prkno vysoké (na celých pažích), nebo nízké (na předloktích), myslíme na bedra, která se nesmí prohýbat, na postavení pánve, hýždě by neměly trčet příliš vzhůru. Ve výdrži zůstaňte vždy jen po takovou dobu, po kterou bezpečně udržíte centrum těla pevné. Pokud se již začínáte „bortit“ v bedrech, pozici opusťte.

Předklon v roznožení (prasáritapádóttánásana) – protažení nohou
Pozice zajišťuje hluboké a osvěžující protažení nohou, od hýždí přes zadní stranu stehen až po lýtka. Pohyb vychází z boků, nikoli z pasu. Kolena a svaly stehen udržujeme stále zpevněné. S výdechem se snažíme jít do hlubšího předklonu, ovšem zachováváme rovnou páteř a napnutá kolena. Lokty směřují vzhůru, hlava je v prodloužení zad. Pevné břišní a pánevní svaly nám pozici podepírají.

Holubí král (kapótásana) – protažení hýždí a zadní strany nohou
Svaly v bocích, stehnech a spodní (bederní) části zad jsou úzce propojené a tato pozice je všechny využívá. Dokážete tak vypěstovat znamenitou ohebnost kyčelních kloubů. Samotná základní varianta pozice, kdy ležíme břichem na pokrčené přední noze (čelem nebo lokty na podložce), obstará obrovský pasivní strečink hýždí a zadní strany nohou. Váhu těla držíme vycentrovanou (nepadáme k jedné straně).

Plavání
„Vyplavat si“ namožené svaly je ideální relaxací po náročném dni. Uvolníme se, zregenerujeme. A i když je pro nás plavání opravdu jen odpočinkem, měli bychom si dávat pozor na krční páteř, kterou často přetěžujeme kvůli zakloněné hlavě při plavání ve stylu „paní radová“. Jste-li zdatnější plavci a chcete si plaváním dát do těla, pocítí to svaly na pažích, ramena a horní část zad.

Orel (garudásana) – protažení ramen a horní části zad
Pokud potřebujete protáhnout jen horní polovinu těla, stačí provádět pouze polohu paží, která vám krásně pomůže s uvolněním napětí v této oblasti. Překřižte pravou paži přes levou, pokrčte lokty a dejte ruce dlaněmi k sobě. Když zvednete lokty vzhůru (ramena tlačíte dolů), zvětšíte intenzitu protažení zad. Možná zjistíte, že pozici dokážete provádět snadněji na jednu stranu, ale postavení paží poctivě střídejte, dokud nedosáhnete stejné ohebnosti na obou stranách.

Pluh (halásana) – protažení horní části zad a krku
Zajišťuje opravdu vynikající protažení této části těla, ovšem na pozoru by se měli mít ti, kteří mají problém s krční páteří, pro ně není pozice příliš vhodná. Lehněte si na záda, nohy protáhněte za hlavu a položte na podložku. Tělo se nesmí přetáčet v bocích, trup zůstává vytažený, lopatky stáhněte pod sebe. Propleťte prsty na rukou a protáhněte paže za zády po podlaze.

TIP
Láká vás venkovní jógování? Pokud jste z Prahy, vyzkoušejte lekce, které pořádá Energy Studio Václava Krejčíka! Jógové lekce pořádají na Malé Straně, v zahradách jen kousek od Lennonovy zdi, nebo na střeše paláce Světozor. Koukněte se na rozvrh.

Objednat předplatné