Konference 19. 06. 2022 PDF Tisk

Jóga a já: Barbora Hynšt Hu

K józe jsem se dostala když mi bylo 14 let. Měla jsem tenkrát velmi ztrápené tělo i duši a pátrala po tom, proč se určité věci dějí a jaký to má celé smysl.

Jóga a já: Barbora Hynšt Hu
  • Jméno: Barbora Hynšt Hu
  • Věk:33
  • Znamení zvěrokruhu: rak, drak
  • Specializace v józe: tantrická jóga, čakra jóga
  • Web, IG: www.barborahu-yoga.cz / barborahu_yoga

Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl? 

Vše zmíněné. Jóga je mapou k cestě i cestou samotnou, pokud je žitá.

Jak jste se k józe dostala? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

K józe jsem se dostala když mi bylo 14 let. Měla jsem tenkrát velmi ztrápené tělo i duši a pátrala po tom, proč se určité věci dějí a jaký to má celé smysl.

Před svým vlastním životem jsem utíkala do knih a ve své nezralosti, jsem v pomíjivosti a iluzornosti světa tak, jak jej předkládají některé východní filosofie, včetně klasické jógy, nacházela jisté uklidnění a ujištění. Hltala jsem posvátné texty, kterým jsem moc nerozuměla, cestopisy z východu, mystickou poezii i brakovou literaturu o orientálním okultismu.

Svýma dnešníma očima vidím, že jsem patřila mezi útěkáře do světa vyšších pravd, ale pravdou zůstává, že nebýt tohle nezralého duchovního bypassu, řádu, který mi dala fyzická praxe a patrně také něco karmické štěstěny, možná bych svoje mladistvé žonglování se životem nepřežila.

Jóga mi dala řád i naději, postupně mi praxí rovnala rozcuchaný systém těla, energie i duše. Protože jsem typ, který rád věci nejen zažívá, ale také jim přichází na kloub, vystudovala jsem později indologii a kulturologii, cestovala po Indii, strávila nějaký čas v ášramu, na cestách i v učení několika učitelů z různých tradic.

V mojí dnešní osobní praxi i rutině se odrážejí všechny tyto zkušenosti, včetně úvodních přešlapů na cestě. Největší vliv na moji praxi a přístup, jaký je dnes, má tantrická energetika, klasická hatha jóga, vadžrajána a taky dobrá opora v transpersonální psychologii a trauma sensitive bodyworku.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy?

Momentálně si po osmi letech intenzivní práce dávám menší výukovou pauzu, protože se mi v březnu narodilo druhé dítě. Můj přístup v posledních letech stál z většiny na individuální práci s lidmi v jóga terapii anebo lektorském mentoringu. Je to náročná, ale pro mě nejsmysluplnější forma, protože umožňuje jít citlivě a citelně do hloubky, dlouhodobost a vrstvení, hraje také svoji roli, zvlášť v dnešní rychlé době, kdy můžeme díky dostupnosti zažít vše možné, jen to často neumíme integrovat. S dvěma dětmi vedle sebe se ale v nadcházejících letech mám v plánu vracet do výuky zprvu spíše skrze semináře a kurzy. I ty mám moc ráda, protože nabízejí zase zážitek kolektivně pociťovaného smyslu a jsou obvykle takovým rituálem inspirace pro vlastní praxi v životě. 

Změnil se váš život po tom, co jste začal/a praktikovat jógu?

Ano.

V čem vidíte význam jógy, relaxace a meditace v dnešní době? 

Dar jógy, pokud je dobře uchopen a s respektem k původnímu, také adaptován na soudobého člověka, má hlavní potenciál v celistvosti.

Rozložené skládá dohromady a celou dobu přitom upomíná, na vyšší smysl veškerého našeho počínání. Tím nemusí být pro každého nutně mókša nebo nirvána, ale kontakt s vlastní duší, usazenou ve fyzickém těle, tlumočený myslí a srdcem. Mojí doménou je tantrismus, který není vůči tomu, co se mění a pomíjí nepřátelský, ale bere tyto věci do hry, jako nástroje poznání. Techniky meditace a relaxace, odvozené z tohoto přístupu mluví podobným jazykem, jaký používali staří hermetici. Odrážejí princip ,,jak nahoře, tak dole, jak uvnitř, tak vně." Význam tohohle moudra se týká i meditace a klidu,  jako vnitřních stavů, odražených ve vnějším světě. A to je velmi, velmi důležité.

Máte nějaké osobní doporučení pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce?

Mám. Vybírejte dobře. Není všechno jóga, co se tak jmenuje a na dobrý ,,jógový" přístup, můžete narazit i u někoho, kdo jógu neučí.

Jóga je jednou z holistických cest, které vedou k osvobození (od toho, co sužuje), sjednocení (toho, co je rozdělené)a které upomínají na přirozenost. 

Z duchovního hlediska, je naše esence totožná, ale svými těly, energeticko-psychickou profilací, životními zkušenostmi a potřebami, které z toho vyplývají se lišíme. Praxe i učitel by toto měli ideálně reflektovat, tak, aby jóga podporovala a my na sobě nepáchali bolavé dobro.

Vzpomínáte si, jaká byla vaše první lekce? 

Bohužel ne. Vzpomínám si ale na mladistvý zážitek hlubokého kontaktu s něčím, co znám, a co v tomto životě neopustím.

Co je pro vás spokojenost? Jste spokojena?

Pro mě má spokojenost vrstvy, podobně, jako celé bytí. Na úrovni duše, obvykle není co reklamovat. V jiných rovinách může občasná nespokojenost být velmi podnětná směrem k tomu, něco změnit. Vážím si života, který mnou prochází a lásky, která mě vede. Jsem hluboce vděčná za učení se z chyb i darů. Spokojenost je pro mne hřejivý a vlídný stav blízký klidu a rovnováze. A taky umím být nespokojená. Když jsem, hlídám si, aby emoce z jedné vlny, pokud možno, neotrávila celý rybník. Nejsem spokojená s tím, že se vedou války a že jako lidé stále neumíme žít zejména pro to, co je skutečně důležité.

Co o Vás málokdo ví? Můžete s námi podělit o nějakou vaši “intimitu”?

Takových věcí je spoustu. Díkybohu. Tak třeba hodně píšu - intimní poezii i takové absurdní povídky, fascinují mě lišejníky, které si fotím, na procházkách kreslím klackem do země různé symboly. A někomu možná udělá radost, že i jako plnokrevná pitta piju hodně kafe.

Co zažijí s Vámi účastníci Jóga Dnes konference 22.10.2022 v Praze? 

Na konferenci se těším, bude to první větší praxe po tém roční výukové pauze a za ten čas se mi toho ve vnitřních krajinách událo nemálo.

Praxe nese název Tři dary. Budeme díky principu pulzace cestovat na křižovatkách těla, mysli a srdce a hledat, co je zde na úrovni potenciálu skryto. Ukážeme si taky, jak lze pracovat podmíněními na cestě.

Děkujeme za rozhovor.

  • -jd-
  • foto: archiv Barbory Hynšt Hu

Objednat předplatné