Cestování 26. 10. 2018 PDF Tisk

Jóga a cestování

Napadlo vás někdy, že cestování a jóga toho mají mnoho společného? Vlastně není náhoda, že je v současnosti mnoho nabídek, jak tyto dvě aktivity spojit...

Jóga a cestování

Nové obzory

S menšími či většími přestávkami žiji s jógou téměř 20 let. Přesto když jsem se relativně nedávno potkala s jin jógou, byla jsem ohromená vnitřním prostorem, který v mém těle vznikl v hlubokém uvolnění. Není to nepodobný pocit tomu, když poprvé stanete v 5000 m a u nohou vám leží celý velký svět. Nebo když jste obklopení pouští. Nebo když se poprvé ponoříte do mořských hlubin. Jóga a cestování odkrývají nové obzory, vnější i ty vnitřní. Když se tyto dvě aktivity propojí, je to zážitek k nezaplacení.

Staronový pohled na svět

Nemusíte hned odjet vyvětrat svoji jógamatku do Číny nebo do víru metropole New York City. U babičky v Českém Krumlově jsem strávila nejedny letní prázdniny. Pod starou třešní jsem měla vysezený kout, kde mi dělala společnost kniha Tři mušketýři. Teprve nedávno, když jsem na stejné místo dorazila s podložkou, našla jsem jiný kout, který nabídl úplně odlišný pohled na náš rodinný dům. Nové obzory můžete objevit na daleké cestě do jižní Afriky, ale i za humny.

Téměř to samé platí o józe, při které pracujeme se svým „starým“ tělem. Ásany nám nabízí nový pohled, nové vnímání sebe samých. Bez filtrů zažitých názorů a rad okolí, médií, společnosti.

Překonávání sebe sama

Říká se, že nejtěžší v józe je rozbalit podložku. Pravdou ale je, že ani na té jógamatce to není jen tak. Jedna moje klientka při bojovnících popuzeně hlesla: „V těch bojovnících zjišťuju, že jsem nejspíš pacifistka…“ Přesto je dodnes dělá a občas se při nich už i usměje.

Uznávám, že odjet na dovolenou nevyžaduje tak silné odhodlání jako skočit na podložku, ale i toto vybočení z každodennosti může být výzvou. V Itálii vás mohou zaskočit odpolední pauzy a vy si nebudete moct dopřát kávu, na kterou jste zvyklí. Při našem putování napříč komunistickou Kubou například bylo téměř nemožné si jen tak koupit nějaký snack, natož trvat na vegetariánské stravě…

Tady a teď

Každý krok, pohyb, moment při józe a cestování nabízí možnost zpřítomnění. Ten moment, kdy člověk sám sobě dovolí jen tak být. Kdy vnímá svoje odpočívající tělo v šavásaně na podložce, na lehátku u moře nebo na útesu při sledování západu slunce. Ten stav na rozhraní bdění a snění. Ten pocit, který vhání slzy do očí, kdy se do jednoho okamžiku slívá úleva fyzická i psychická, údiv nad krásou, která člověka obklopuje a kterou může nalézt i uvnitř sebe.

Jak málo stačí ke štěstí…

Před mnoha lety jsem strávila měsíc putováním po peruánských Andách. Bylo to v dobách, kdy se Peru teprve otevíralo cestovnímu ruchu. Z cesty si pamatuji hodně věcí – laviny, gigantické vrchy sněhem a ledem pokryté, grandiózní Machu Picchu, Cuzco. Pravdou ale je, že dodnes mám v sobě také zarytý pocit největší radosti, když jsem dorazila zpět domů a měla k dispozici čistý funkční záchod a sprchu s teplou vodou…

Ne nepodobné je to s jógou. Navzdory mediálnímu obrazu a reklamním fotkám se složitými pozicemi je jóga jednoduchá. Dokonalá těla s hypermobilními klouby zahalená do krásných trikotů s exotickými doplňky mohou zpříjemnit váš pobyt na podložce, ale nezaručují ten pravý zážitek z jógy. Vyžaduje pouze ochotu potkat se sám se sebou ve vlastním těle. Napojit se zevnitř na vlastní sílu, momentální možnosti a schopnosti.

Štěstí bývá jednoduché. Jen ta cesta k jeho poznání bývá bez zkratky.

Na závěr – všechno je vždy… jinak. Na podložce i na vysněné dovolené. Tak jako v životě, ne vždy je vše růžové. Začne pršet, zrovna když máte v plánu strávit příjemný den na pláži. Zpozdí se jeden let a vy nestihnete ten další. Podobně je to i s jógou. Zrovna když konečně ráno vstanete s předstihem, abyste si doma před odchodem do práce zacvičili, zjistíte, že vám teče z nosu a cítíte se mizerně. Cestování i praktikování jógy testují naši schopnost přizpůsobit se, nelpět na plánech, plynout nejen na vlně dechu, ale především života. A to je to nejcennější, co mají jóga a cestování společného.

 

Objednat předplatné