Jóga Zprávy 22. 06. 2020 PDF Tisk

Jednoduché způsoby, jak kompenzovat věčné sezení

Ať už se hrbíte u notebooku v provizorním pracovním prostoru nebo jste na gauči a sledujete televizi, sami dobře víte, že dlouhodobé sezení se může negativně projevit na vašem zdraví. Tato jednoduchá cvičení mohou poskytnout úlevu, obnovit svalovou funkci a zlepšit držení těla od hlavy až k patě.

Jednoduché způsoby, jak kompenzovat věčné sezení

Pro napjaté oči
Příliš mnoho času u obrazovky může mít za následek rozmazané vidění, bolesti hlavy či pálení očí. Chcete-li zmírnit napětí a posílit oči, zkuste nimi kroužit. Posaďte se rovně s hlavou vzpřímenou. Podívejte se dolů doleva a následně nahoru směrem k obloze, pak nasměrujte pohled doprava a dolů zpět k zemi. Pak otočte oči opačným směrem. Opakujte pětkrát.

Bolest za krkem a zatuhlá ramena
Při psaní na počítači nebo na telefonu – ať už stojíte nebo sedíte – nevědomky přitahujete svým soustředěním hlavu více dopředu, když se díváte dolů. Tím se horní lichoběžníkový sval a krk prodlužují a napínají a svaly v přední části těla se stahují a zkracují. Postupem času to způsobuje napětí za krkem, v ramenou a horní části zad. 

Tato technika masáže okamžitě uvolňuje napětí krku: Začněte tím, že se podíváte přes každé rameno a všimnete si, kam váš pohled dopadá. Nyní začněte jemně masírovat pravou část krku tak, že přiložíte dva prsty na vrchol krku za pravým uchem a najdete zdvihač hlavy (musculus sternocleidomastoideus). Jemně kráčejte prsty po tomto svalu a vyvíjejte mírný tlak. Opakujte na druhé straně. Znovu se podívejte přes ramena a všimněte si, jak daleko směřuje váš pohled nyní.

Pro pevná záda
Zvolte jógu a nemusíte chodit daleko. Pro uvolnění svalů zad dokonale poslouží pozice kočky, která páteř hezky protáhne a pak ji vrátí zas zpět a protáhne svaly dutiny břišní. Tuto pozici na všech čtyřech zná takřka každý, ale co ji zkusit vsedě?

Posaďte se na okraj židle s oběma nohama na podlaze. Položte dlaně na kolena. Když vdechujete, tlačte hrudník dopředu. Když vydechujete, přitiskněte bradu k hrudi a protlačte páteř dozadu. Opakujte tři až pětkrát.

Chcete-li protáhnout dolní část zad a hamstringy, zkuste tento cvik:
Každý to zná. Při delším sezení se zkracuje spodní část zad a svaly zadní části nohou, zejména hamstringy. Upravená pozice psa hledícího k zemi za pomoci opěry protáhne celou zadní část těla. Začněte tím, že se postavíte a ruce opřete o stůl nebo o zábradlí či jinu opěru. Postoj uzpůsobte tak, že se paže natáhnou a tělo bude ve tvaru písmene L s nohama pod boky. Zatlačte ruce do opěry, protáhněte si záda a zatlačte boky nahoru a dozadu. Vydržte pět až deset dechů.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • zdroj: nytimes.com
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné