Zdravá strava 07. 10. 2015 PDF Tisk

Je margarín lepší než máslo?

Je margarín lepší než máslo? Věčná polemika, která se často objevuje na internetu i v mnoha časopisech. V pravidelných intervalech se objevují nové poznatky vlivu obou těchto potravin na zdraví, kde jednou zvítězí máslo, podruhé margarín. V následujících řádcích bych vás ráda navedla na to, abyste si vlastní závěr udělali sami.

Je margarín lepší než máslo?

Trocha teorie

Pro vysvětlení celé této problematiky je důležité zmínit několik slov o chemii jednoduchých tuků – o jejich stavbě, základních typech a zdrojích.

Zjednodušeně řečeno, tuky se skládají z mastných kyselin (MK) a glycerolu a můžeme je rozdělit na nasycené a nenasycené, podle typu obsažených MK. Nasycené tuky (MK mají atomy uhlíku vysyceny atomy vodíku) jsou obsaženy v potravinách živočišného původu, tedy v mléčných výrobcích (včetně másla), masu, vejcích apod. Mononenasycené tuky obsahují mastné kyseliny i s dvojnými vazbami mezi atomy uhlíku, uhlíky tedy nejsou atomy vodíku vysyceny. Tyto tuky jsou tekuté, viskózní a jejich zdrojem jsou hlavně potraviny rostlinného původu – oleje (vyjma palmového a kokosového oleje). Dále ještě existují tzv. polynenasycené MK, mezi které patří všem známé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Zdrojem těchto MK jsou hlavně oleje z ryb a ořechy. Obzvláště důležitý je jejich poměr v přijaté stravě ve prospěch omega-3 či rovný.

Co je vlastně margarín?

Margaríny jsou ve své podstatě ztužené rostlinné oleje do pevné podoby tak, abychom si je mohli „mazat“. Jak již bylo zmíněno výše, rostlinné oleje jsou tekuté a mají i nenasycené vazby mezi uhlíky mastných kyselin. Vysycováním těchto vazeb neboli tzv. hydrogenací dostaneme rostlinné oleje v pevném stavu. Dříve se během procesů hydrogenace tvořilo nemalé množství tzv. trans-mastných kyselin, které jsou pro tělo a speciálně naše buňky škodlivé. Moderní metody výroby margarínů však klasickou hydrogenaci už nepoužívají a tento proces byl nahrazen tzv. interesterifikací. Interesterifikace, neboli změna uspořádání, je vlastně míchání tuků připomínající míchání karet. Změnou uspořádání se mohou mastné kyseliny odpoutat a poté znovu seskupit, čímž se dosahuje rovnoměrného rozmíchání. Složky tuku zůstávají nezměněny, mění se jen jejich uspořádání. Důležitým faktem je, že při tomto procesu trans-mastné kyseliny téměř nevznikají (pouze velmi minoritní množství). Argument, že margaríny jsou zdrojem nezdravých trans-MK, je tedy už zastaralý. Je však nutné zdůraznit, že na trhu, zejména v diskontních obchodech, je stále ještě k dostání spousta ztužených tuků levných cenových kategorií a neznámých značek. Těm je nutné se samozřejmě obloukem vyhýbat.

Co všechno obsahuje margarín a za co vlastně platíme?

Vezmu-li pro názornost odlehčený margarín z řad kvalitních výrobků, tak jeho obsah je následující: určitou významnou část objemu tvoří voda, která se pomocí emulgátorů zamíchává do tuku (až necelých 70 %!!!), dále je tam obsažen určitý podíl nasycených mastných kyselin (8 g), většinový podíl nenasycených mastných kyselin (24 g) zahrnující polynenasycené MK omega-3 nebo 6 (16,2 g). Samozřejmě nesmí chybět aditiva v podobě emulgátorů a konzervantů, bez kterých by produkt nedržel pohromadě, a přídavek vitamínů rozpustných v tucích. Sečteno a podtrženo, zaplatíme cca 30–40 Kč za jednu lžíci oleje a jednu lžičku másla. 

Mediální bublina

Business s margaríny je jeden z největších v potravinářském průmyslu. Věděli jste, že velká část kvalitních margarínů na trhu patří jen jedné firmě a vyrábí se v jedné továrně? Vytváří se tak v podstatě konkurenční boj, kdy si každý typ zákazníka najde to, co mu vyhovuje. Barevné obaly, křiklavé reklamy, grafy, dobře vypadající lidé, několik typů margarínů – slaný, s olivovým olejem, máslový, nadýchaný, light – to vše vytváří silnou marketingovou strategii. Berte to tedy jako ukázku toho, proč je důležité racionálně uvažovat.

Jaká jsou tedy pozitiva margarínů?

Mezi pozitivní vlastnosti margarínů patří nižší obsah tuku. I to však může být sporné. S podvědomým přesvědčením, že si mažeme o něco lehčí variantu, se jednoduše může stát, že si namažeme větší vrstvu (a tomu hraje do noty lepší roztíratelnost). Margaríny také obsahují méně cholesterolu, mají dlouhou trvanlivost a jen tak se nezkazí. Otázka chuti je věc subjektivního rázu. Určitě se vyplatí číst složení na obalech produktů a vyhýbat se neznámým značkám.

Pár řádků o másle

Máslo je produkt živočišného původu a obsahuje zpravidla okolo 25–30 g vody a 80–85 g tuků, a to tedy zejména nasycených, většinou z 60 % všech tuků (obecně by nasycené tuky neměly tvořit více než asi 10 % denního příjmu tuků). Máslo obsahuje také vysoké procento cholesterolu, proto by ho osoby se zvýšenou hladinou této látky v krvi měly omezit. Na druhou stranu, máslo neobsahuje většinou žádná aditiva v podobě emulgátorů a konzervantů, má lepší chuťové vlastnosti, a je tedy produktem většinově přírodním. Na rozdíl od margarínů obsahuje vitamíny A a D. Máslo je většinově přírodním produktem bez výraznějších technologických zásahů a vyrábí se už odnepaměti. I zde je však na místě být obezřetným konzumentem. V posledních letech se na trh uvedla řada výrobků, které už neobsahují oněch 80 % nasycených tuků. Jedním z těchto výrobků je např. Crème Bonjour, což je směs rostlinných olejů a máselného tuku, který je zde zastoupen jen z 21 %. Je to tedy lépe roztíratelný směsný tuk, vypadá jako máslo, ale není to máslo!

Závěrem

Dle mého názoru je konzumace másla pro zdravé, štíhlé a aktivně žijící osoby lepší volbou než margarín, a to nejen z ekonomického hlediska. Lidé trpící nadváhou, kardiovaskulárním onemocněním a cukrovkou by máslo však měli konzumovat s mírou. Proto se sami kriticky zamyslete a zvolte pro sebe optimální volbu. K tomu ať vás doprovází zdravý selský rozum. ☺

 

 

Objednat předplatné