Zdraví 10. 03. 2018 PDF Tisk

Jarní nastolení nových rituálů

Jaro se blíží mílovými kroky stejně rychle, jako jarní únava přichází do běžných dnů. Po zimě, kdy jsme byli v „hybernovaném“ stavu, se vše začíná probouzet. Nastolte si nové jarní rituály!

Jarní nastolení nových rituálů

Během celého roku se v těle mohly usadit nečistoty, které při nekontrolovaném životním stylu, jako je vyšší konzumace alkoholu, pití chemicky upravené vody, chemie obsažená v potravinách, znečištěný vzduch nebo i vysoké či konstantní přepětí a stres daly organismu zabrat. Je možné, že s odchodem nečistot z těla budete pociťovat nepohodlí, jako např. bolest hlavy, malátnost, zvýšenou únavu, anebo i psychické rozladění. Je to zcela běžné při přeměně zimní energie v jarní. Nevzdávejte to, když se tak bude dít.

Třítýdenní odlehčený jídelníček

Vstupte do jara s lehkostí, samotnému přírodnímu cyklu pomůžete plně rozproudit energii. Pokud máte možnost zklidnit se a ubrat pracovní tempo, udělejte to. Pokud ne, řiďte se svými možnostmi.

  1. týden

V začátku prvního týdne přejděte na vegetariánskou stravu a vyhněte se všem živočišným produktům. Odstraňte černé a zelené čaje, kávu, alkohol. Celý týden (i další týdny) místo chladné vody popíjejte vlažnou vodu, kterou můžete pozměňovat příchutí čerstvého citrónu nebo zázvoru. Udržujete tělo v teple. 

  1. týden

Pijte zeleninové šťávy 3–7 dnů, nebo potřebujete-li energii pro práci, vyzkoušejte nápoj Neera, který je složený z javorového sirupu, kajenského pepře, doplňovaný limetkou. Je zde cukr, a tak budete mít dostatek energie. Regenerační kúru zvolte od 3 do 7 dnů. Neprovádějte za každou cenu. Pokud nebudete očistu provádět celých 7 dnů, tak začněte postupně realizovat návrat pomocí pokynů pro třetí týden. Proces se zkrátí, ale to není problém, i tak pomůžete přírodě rozvířit příval pozitivní energie.

  1. týden

V začátku třetího týdne se postupně vracejte přes rýži v různých kombinacích k novému způsobu stravy. Večer jezte zeleninové vývary nebo miso japonskou polévku. Oddalte co nejvíce návrat ke starým stravovacím návykům. Smyslem odlehčení jídelníčku je udělat následně něco jinak... a tak to zkuste. Vyplatí se to.

Pokud máte zdravotní problémy, své rozhodnutí řešte s ošetřujícím lékařem. Kdykoliv by se v průběhu restartu objevily závažné zdravotní problémy, ukončete proces.

Vyhraďte si pravidelný čas na jógovou a meditační praxi. Ideální je ranní ásanová a dechová (pránájámická) praxe. Večer si vyhraďte čas pro meditaci – pouze dýchejte a nechte vše plynout.

Vyhraďte si místo pro svou praxi, kde vás nebude nikdo rušit. Nemějte u sebe telefon, podpořte praxi příjemnou relaxační hudbou. Je možné využít deky pro zakrytí těla a také podložky pod hlavu. Vleže na zádech uvolněte celé tělo. Uvědomte si svůj dech a pozorujte přirozený rytmus, intenzitu dechu a přirozenost změny nádechu ve výdech a výdechu v nádech.

 

Objednat předplatné