Jóga Zprávy 17. 05. 2018 PDF Tisk

Jaké cvičení je vhodné během těhotenství?

Tak přesně nad tím se zamýšlel britský The Independent. A na co přišel? Čtěte dál…

 

Jaké cvičení je vhodné během těhotenství?

Možná i vy patříte mezi jedince, pro které těhotenství a cvičení nemusí být slova, která by viděli v tandemu. Je to možná proto, že cvičit s břichem o velikosti fotbalového míče zní tak trochu jako špatný vtip. Přesto je cvičení tím, co může ve finále porod usnadnit a celkově pomáhá ženě, aby se cítila lépe a měla pocit, že se nemusí vzdávat všeho, na co byla do té doby zvyklá.

Existují formy cvičení, které ženu udrží ve fyzické kondici i přes rostoucí bříško a zhoršující se hybnost, cvičení, kde bezpečnost je samozřejmě prioritou a které ženám umožní sklízet jak fyzické, tak psychické výhody. Podle Ayi Etherington, osobní trenéry jedné z nejznámějších sítí posiloven, Equinox, v Kensingtonu, endorfiny uvolněné během cvičení mohou být pro budoucí matky nesmírně přínosné. „Když někdo cvičí, jeho tělo reaguje uvolněním šťastných hormonů‘ neboli endorfinů,“ řekla The Independent. „Cvičení by mělo vždy naladit vaše tělo i mysl na pozitivní vlnu, a to je stav velice důležitý pro nadcházející matky. Navíc, prenatální tréninkové kurzy mohou být skvělým způsobem, jak se budoucí matky mohou potkávat ,“ dodala. To vytváří komunitu, která je milující, a vy z ní odcházíte s pocitem štěstí.

Samozřejmě existují rizika, a proto je velice důležité, jak s trénováním začnete, a také, zda jste byla zvyklá sportovat ještě před tím, než jste otěhotněla, anebo zda jste se na první kurz cvičení přihlásila v 5. měsíci těhotenství. „Vždy doporučuji, aby lidé konzultovali svůj stav se svým lékařem, a to před zahájením jakéhokoli cvičebního režimu během těhotenství,“ řekla Etherington.

Zdravotní stav je jistě důležitý a také to, jak moc bylo cvičení součástí vašeho života před tím, než jste přišla do jiného stavu. „Pokud cvičení nebylo tím, co vyplňovalo váš volný čas v době, kdy jste těhotná nebyla, bude pro vás začátek v těhotenství o to náročnější,“ vysvětluje Etherington.

„Na druhé straně, pokud jste extrémně fit a vášnivý sportovec, budete muset svůj trénink trochu omezit a přizpůsobit svému měnícímu se tělu.“ A jaké typy cvičení jsou tedy pro nastávající matky bezpečné? Jednoznačně ty jemnější bez prudkých nárazů, jako je jóga. Ta vám pomůže s flexibilitou a dechem.

Etherington také zdůrazňuje, že je důležité si uvědomit, že cvičení není koncept vyhovující všem stejně: co funguje pro jednu ženu, nemusí být tím pravým pro další, a proto je důležité nejen vybrat správně, ale také zkonzultovat svůj stav s lékařem před tím, než se pustíte do jakéhokoli sportovního režimu.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné