Technika cvičení 25. 01. 2022 PDF Tisk

Jak sladit jógovou praxi s fázemi Měsíce

Možná že každou praxi zahajujeme několika koly pozdravu slunci, který zahřeje tělo i mysl. Na co ale zapomínáme, je Měsíc a energie, kterou působí na Zemi a její obyvatele. Jak a proč jeho vliv a sílu zohlednit ve vlastní jógové praxi?

Jak sladit jógovou praxi s fázemi Měsíce

Měsíc a zejména novoluní a úplněk mají v mnoha kulturách důležitý duchovní význam. Je známo, že Měsíc působí na Zemi gravitační silou, jež následně ovlivňuje příliv a odliv, může se projevit i na chování zvířat a pocitech lidí. Vliv a síla Měsíce jsou nepopiratelné a jejich akceptace a zohlednění může pomoci v prohloubení vaší jógové praxe.

Spojení sluneční a měsíční energie
Velká část pozornosti je v józe věnována rovnováze – fyzické, emocionální a mentální – a energii. Prapůvodní forma jógy, hathajóga, dokonce v názvu nese spojení sluneční energie „ha“ a měsíční „tha“. Znamená to, že měsíc i slunce mají v józe své místo a jejich spojení symbolizuje nastolení rovnováhy ve všech ohledech.

Proč o úplňku odpočívat
V aštánga józe jsou dny novu a úplňku vnímány jako dny odpočinku. V těchto fázích Měsíc svou gravitační silou působí buď v opozici, nebo ve vzájemné konjunkci. Podle aštángové tradice tyto události vytvářejí mocné síly, které nás uvádí do nerovnováhy, což je stav, jenž není pro jógovou praxi optimální.

Jak měsíční fáze zohlednit v praxi
Všechny jógové tradice ale v „měsíčních dnech“ nenavrhují odpočívat. Někteří jogíni naopak naznačují, že využití měsíční energie v každé fázi jeho cyklu může praxi prohloubit a pomoci ji zacílit konkrétnějším a pro vás prospěšnějším směrem. Podle takových tradic jsou čtyři primární fáze Měsíce dobrými ohnisky pro sladění vaší praxe s lunárním cyklem a nalezení míru a rovnováhy. Čím se řídit?

Novoluní: sebereflexe
Temnota cyklu je dobou vhodnou k zamyšlení a odpočinku. Doporučovanou polohou pro toto období je dítě, balásana.

Dorůstající měsíc: kreativita a akce
S rostoucím měsíčním světlem roste a rozšiřuje se i vaše kreativita, energie a schopnost zaměřit se na zlepšování všeho, co zlepšit chcete. Doporučenou polohou je půlměsíc, čandrásana.

Úplněk: intuice
Plná síla měsíce v jeho nejjasnějším okamžiku osvětluje a odhaluje všechny úspěchy a přešlapy předchozích týdnů. Vhodnou polohou je velbloud, uštrásana.

Ubývající měsíc: sklizeň a dokončení
V této fázi dochází k dokončování cyklu, jedná se o vhodný čas pro přijetí dobra, které přišlo s pokornou praxí, a uvolnění negativity. Doporučenou polohou je motýlek, baddha kónásana.

TIP
Sledujte doporučení a inspiraci (nejen) pro úplňkové dny každý měsíc v naší rubrice Roční období!

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné