Roční období 29. 08. 2023 PDF Tisk

Úplněk: Sklízíme, co jsme zaseli

Novoluní bylo časem zasazování semínek našich plánů a snů a úplněk nám posvítí na to, kam jsme došli a co jsme pro to udělali. Je to také velmi dynamické období, které nás svou silou dokáže občas pěkně rozhodit.

Úplněk: Sklízíme, co jsme zaseli

Není se čemu divit, že na nás úplněk tolik působí. Když dokáže mít vliv i na příliv a odliv oceánů, tak si jen představte, jak velkou silou působí na nás lidi, kteří jsme tvořeni převážně z vody. A stejně jako vlny vznikající v mořích se i nás více dotýkají rozbouřené emoce.

Můžeme cítit neklid, nestálost, neposedíme, naše mysl se nechce uklidnit a my pociťujeme vnitřní rozhození a nestabilitu. Hodně se v tomto období projevuje agresivita.

Úplněk je časem uvolnění a přijetí
Abychom se stali svobodnými, musíme se naučit nechat věci jít. Během doby úplňku opouštíme staré a nefunkční – ano, správně, jako v době novoluní.

Odpuštění je zde velkým tématem. Myslete na to, že když někomu odpouštíte, tak to neznamená, že schvalujete jeho činy, které se vás dotkly, ale že osvobozujete sami sebe od negativních emocí, které ve vás myšlenka na ublížení vyvolává.

A proto si v úplňku zodpovězte následující otázku:
„Jaká událost/člověk ve mně vyvolává pocity křivdy? Komu/čemu mám od-pustit, abych propustil/a negativní emoce a dal/a prostor novým?“ 

Energie sílí každým dnem
Měsíc putující od novoluní do úplňku nese energii, která sílí, a neumíme-li s ní pracovat nebo ji ignorujeme, tak vybuchne. Můžeme pociťovat nervozitu, bolest hlavy, nesoustředěnost, podrážděnost, větší potřebu být sami se sebou, ale i potřebu se „vybít“.

Jak dopadla vaše novolunní přání?
O novoluní víte, že je dobré si stanovit nové cesty a cíle, neboť budou měsícem podpořeny. V dorůstajícím měsíci, kdy energie sílila, jsme dostávali každým dnem příležitost na svém snu pracovat, přibližovat se k němu a růst. A nyní nám úplněk posvítí na pokrok, který jsme pro svůj sen udělali. A posvítí tak silně, že nebude možné si lhát, bude nutné si přiznat, co jsme pro svou cestu udělali a kdy jsme se na to vykašlali. 

Možná bude třeba změna
Každý krok se počítá, i ten sebemenší. Vždyť každým krokem jste o kousek dál. Nedívejte se stále jen na to, co všechno máte před sebou – občas se to může zdát demotivující – spíše se podívejte na to, co jste už dokázali, kam jste došli. I malá změna se počítá, neboť plno malých změn může vést k velkým výsledkům. Pracujte na svém snu každý den, vždyť cesta je cílem a krásným místem, na kterém můžeme potkávat nové přátele a inspirující duše.

Je také možné, že úplněk posvítí na vaši cestu a dodá jí tím nový rozměr. A zde je vhodné přehodnotit staré plány, uznáme-li je za nefunkční, a sestavit nové či je lehce poupravit. 

S jakými emocemi v úplňku pracujeme?
Jsou jimi strach, žárlivost, pocit viny, zklamání, závislosti, nepřejícnost, sobeckost, zášť, agresivita a další negativní emoce a pocity, které k vám přicházejí již tři dny před úplňkem.

Nezadržujte je, protože opravdu mohou explodovat. Čím více jste rozhození, tím více se navracejte k sobě. Já vím, nejspíše se vám u sebe v tuhle chvíli nebude líbit, ale čím víc od sebe utíkáte, tím více se sebou potřebujete být. Vytvořte si doma příjemný prostor nebo jděte ven do přírody. Meditujte, soustřeďte se na svůj dech, na své tělo a na přítomný okamžik.

Ptejte se sami sebe, proč se cítím, jak se cítím, co mi tím tělo, mysl a duše sdělují? Na čem mám pracovat? Co mám vyřešit? Ve svém nitru máme ukryté všechny odpovědi na otázky, které často mylně pokládáme světu kolem, a ne sami sobě.

Vděčnost tvoří hojnost
Míváme tendence zapomínat na vděčnost. Chceme všecko možné a díky internetu a sociálním sítím se to stále nabaluje. Já chci tohle, chci jet tam, tamto chci taky a ideálně hned. A když to mám, už koukám po něčem jiném.

Zastavte se a uvědomte si, co už máte. Ideálně si do svých deníků každý večer zapište minimálně tři věci, za které jste ten den vděční. Až totiž naleznete vděčnost ve svých srdcích, tak poznáte, že máte všechno, co právě teď potřebujete, a že to bohatě stačí. 

Inspirace vděčností:

  • jsem vděčný/á za střechu nad hlavou a hrnek dobré kávy
  • jsem vděčný/á za rodinu a všechny blízké, kteří stojí po mém boku a podporují mě na mé cestě
  • jsem vděčný/á, že začal nový den – protože už to, že začal, stačí
  • jsem vděčný/á za to, že mohu vidět barvy, slyšet zvuky a cítit vůně
  • jsem vděčný/á za dvě krásné ruce, které mohou pohladit a obejmout

A za co jste vděční vy? 

Vonné esence vhodné pro úplněk
Kardamom, ylang-ylang, pačuli, geránium, rozmarýn, vavřín, jasmín a na uklidnění nesmí chybět levandule, případně pokud potřebujete povzbudit, tak volte citrusy – citrón, limetka, pomeranč.

Můžete si i zahrát na alchymisty a vytvořit si svou úplňkovou vůni, kterou poté nakapete do difuzéru.

Například:
Varianta 1 – 2 kapky jasmínu, 2 kapky majoránky, 3 kapky pomeranče
Varianta 2 – 8 kapek citrónu, 4 kapky pačuli, 2 kapky eukalyptu
Varianta 3 – 4 kapky ylang-ylang, 3 kapky pačuli, 2 kapky jasmínu, 2 kapky růže, 3 kapky limetky 

Skvělé je, když kapky smícháte dohromady a uzavřete alespoň na 24 hodin do tmy, aby se esence krásně promíchaly a rozvinuly. Lze je takto nechat uležet i týden.

Úplňková voda
Do sklenice či džbánu nalijte vodu a umístěte ji přes noc ven do úplňkové lázně. Pokud do ní přidáte bylinky či (očištěné) krystaly, tak se síla energie vody znásobí. 

Úplňková koupel
K očistě nejlépe slouží voda, to je jasné, a proto pokud můžete a máte doma vanu, tak vyzkoušejte meditační úplňkovou lázeň.

Do vody přidejte buď již zakoupenou směs ideálně s bylinkami, květy a solí anebo si ji namíchejte doma.

            Z bylinek volíme: rozmarýn, kardamom, bazalku, bobkový list

            Z květin volíme: levanduli, růži, měsíček

            Sůl použijeme mořskou, himálajskou nebo epsomskou

Zapalte si svíčku ideálně již bez vůně, můžete kolem vany či na poličky položit vaše oblíbené krystaly, zhasněte umělé osvětlení a užijte si čas pro sebe. Uvolněte se a nechávejte rozplynout starosti, neklid a nervozitu.

Vnímejte, jak vaše tělo hladí voda a očišťuje sůl. Jak vůně z bylinek a květin uvolňuje napětí a prostupuje do každé buňky ve vašem těle. Jak přítmí a světlo svíček ulevuje namáhaným očím.

Jen spočiňte sami se sebou, v naprosté přítomnosti. Vydechněte. Vše je v pořádku.

Léčivá náruč přírody
Pokud máte možnost být za úplňku v přírodě, tak se běžte projít. Vnímejte sílu světla zaplavujícího svět kolem vás. Ta krása noci, kterou prozařuje silná moc úplňku, je nepopsatelná a musí se prožít. Ať už budete kdekoliv, v horách, lesích, parcích, loukách, vesnicích i městech. Nechte na sebe působit léčivou sílu světla úplňku. Za úplňku voní příroda tak nějak jinak, intenzivněji, dokonce i barvy se zdají být silnější. A pokud vám možnosti dovolí nejít spát, nechoďte. Posaďte se do trávy, k řece, na pařez či lavičku a zhluboka dýchejte.

Nádech – vděčnost

Výdech – vděčnost

Nádech – laskavost

Výdech – laskavost

Nádech – tady a teď

Výdech – tady a teď

Plný hluboký nádech
Výdech – pošlete lásku a objetí celému světu
Nezapomeňte: Na úrovni duše, jsme všichni jedním. 

S vřelým objetím a přáním krásných dní

L.

  • autorka: Lenka Petrikovičová
  • @lp_angel_soul
  • ilustrace: Lenka Petrikovičová

Objednat předplatné