úterý 3. 12. 2024
Určitě se vám někdy v životě stalo a pravděpodobně ještě stane, že vybočíte ze „správného“ stravování. Třeba za to může vaše okolí nebo prostě právě řešíte úplně jiné věci. To je život. A být naštvaní sami na sebe, že takzvaně nemáte disciplínu, je podle mě nesmysl. Člověk se neustále mění, mění se jeho okolí, situace, emocionální rozpoložení i fyzická kondice. To, že jeden typ jídelníčku vás dokáže uspokojovat celý život, je velmi nepravděpodobné. Naopak je třeba jídelníček obměňovat podle ročního období a vašich potřeb. Nesmíte zapomínat ani na své momentální chuťové preference…
Jak ale takový jídelníček sobě na míru vytvořit? Následující návod vás k tomu navede krok za krokem. Nebudu vám zastírat, že je s tím trochu práce, ale díky tomu budete mít přístup k obrovské zásobárně receptů, které už jsou perfektně přizpůsobené vašim potřebám, sezonnímu stravování a také vyváženému poměru živin.
Krok 1: Důraz na sezonní potraviny
Základ jídelníčku tvoří potraviny, které jsou právě v sezoně. Samozřejmě občasné zpestření jídelníčku avokádem nebo banánem je naprosto v pořádku, ale základ tvoří naše sezonní potraviny. Vypracujte si tedy seznam všech potravin v daném ročním období. Na internetu najdete takových soupisů spoustu.
Krok 2: Nehodící se škrtněte
V dalším kroku vyškrtněte všechny potraviny, o kterých víte, že vám nedělají dobře, že je z nějakého důvodu nesmíte, nebo ty, které vám nechutnají. Mějte ale na paměti, že vždy chcete jíst co nejpestřeji, a pokud tedy některé potraviny opravdu nemáte rádi, doporučuji si nejdříve zkusit několik různých receptů na jejich přípravu, než je úplně zavrhnete. Nikdy nevíte. Třeba si je nakonec oblíbíte.
V tomto kroku budete také škrtat potraviny, které podle vaší konstituce dóš nejsou vhodné. Tady hodně záleží na způsobu přípravy, spousta potravin je při různé přípravě vhodná pro různé dóši, nicméně některým se vyhýbejte nebo je alespoň omezte:
Váta: studená káva, syrová zelenina
Kapha: mléčné výrobky
Pitta: čili, zázvor a další ostré koření
Krok 3: Označte si jednotlivé potravinové skupiny, ať víte, jak si jídelníček poskládat
Nyní si v seznamu označte různými barvami potraviny ze sekce zelenina, obiloviny, maso + luštěniny + vejce a ostatní,kam zahrnete mléčné výrobky, ovoce, dochucovadla, sladidla, oříšky + semínka, oleje a tuky, koření apod.
Krok 4: Vytvořte si vyvážený talíř
V tomto kroku vycházím z ájurvédské kuchyně, z poznatků z knihy Longevity Diet a dalších tradičních kuchyní, kde základ jídelníčku tvoří obiloviny a zelenina, s menším množstvím proteinu hlavně v podobě luštěnin. Potraviny z kategorie ostatní budou sloužit pro dochucení, zjemnění a ozvláštnění jídel, ale netvoří základ jídelníčku.
Samozřejmě pokud vám vyhovuje jiné složení živin, klidně si vyvážený talíř poskládejte podle svých preferencí.
Jaké máte možnosti při sestavování jednotlivých jídel?
Snídaně
Obilovina
Obilovina + zelenina
Obilovina + ovoce
Obilovina + maso/vejce/luštěnina (+) zelenina
Oběd
Obilovina
Obilovina + zelenina
Obilovina + maso/vejce/luštěnina (+) zelenina
Večeře
Obilovina
Obilovina + zelenina
Obilovina + ovoce
Obilovina + maso/vejce/luštěnina (+) zelenina
Krok 5: Ujasněte si, jakým způsobem vařit
Podle ájurvédy by měla být většina jídel, které za den zkonzumujete, teplá, všechna zelenina kromě listového salátu povařená, jemně okořeněná a omaštěná. Volte podle toho recepty, které budete v následujícím kroku vyhledávat.
Krok 6: Hledejte recepty a vytvořte si zásobárnu svých oblíbených a hlavně jednoduchých
Možná vás budou hned napadat nějaké vaše oblíbené recepty, nebo budete muset trochu pátrat, ale to úsilí, které do přípravy jídelníčku vložíte, se vám bude mnohonásobně vracet v každou roční dobu. Pinterest vám v tomto kroku bude věrným pomocníkem (případně i google). Doporučuji si na Pinterestu vytvořit nástěnky s recepty podle roční doby, ať je nemusíte každý rok hledat znovu a víte, kam sáhnout. Nápomocné budou také oblíbené kuchařky, rodinné recepty nebo food blogeři, které sledujete.