BLESKOVĚ
Životní styl 15. 09. 2024 PDF Tisk

Jak si opět nastavit režim

Ať už koukneme do kalendáře nebo z okna, oba dva pohledy nás pouze utvrdí v tom, že léto pomalu, ale jistě končí. Končí to období dlouhých letních večerů plných letních kin, koncertů, setkávání se s přáteli, táborů a ohňů. První zářijový den máme všichni neodmyslitelně spojený nejen se začátkem nového školního roku, ale zároveň s nastolením jisté rutiny a režimu, který se během prázdnin vždy chtě nechtě vytratí.

Jak si opět nastavit režim

Režim a řád jsou většinou vnímány spíše v negativním slova smyslu. Pravdou je, že režim nám z dlouhodobého hlediska pomůže v tom, abychom se zklidnili a utřídili si myšlenky. Pojďme tedy tento návrat do pravidelného režimu nazývat třeba rutinou nebo rituálem. Opravdu to pomáhá. Protože právě pravidelné rituály pomáhají nejen dětem, ale také dospělým zorientovat se v čase, a to usnadňuje rozhodování. Pokud je nějaká věc pravidelná, je daná. Nemusíme se znovu rozhodovat, kam nebo zda vůbec jet a kudy. Žádné další rozhodování: prostě víte, že je úterý a jdete na jógu. Vaše tělo i duše si zvykne na pravidelný přísun endorfinů, na meditaci a už se na tento okamžik bude moci připravit a těšit se na něj.

Hezky pomalu
Také je pro vás léto plné zážitků? Je to nádhera. To přehlcení naší duše zážitky má ale za následek jistou roztěkanost. Také se nemůžete na nic soustředit? Je každý jednoduchý úkol v práci nezvladatelný jako výstup na Mont Everest? Je to zcela pochopitelné. Pokud tedy léto milujete se vším všudy, ale už se pomalu těšíte na podzim a na onen dlouho opomíjený režim, tak počítejte si tím, že ze dne na den nenastolíte řád plný povinností a úkolů. Začněte hezky pomalu. Dětem škola začíná 1. září, ostatní kroužky a koníčky ale přidávejte postupně, jedno po druhém. Nechtějte po sobě ani po ostatních členech rodiny, aby najednou zvládli hodinu flétny, baletu a fotbalu společně s úkoly, četbou a usínáním přesně ve 20.00. Sami sobě naložte pouze jednu hodinu jógy, klidně až od půlky září. Uvidíte, že pozvolné přidávání povinností se vyplatí.

Rituálem k přítomnému okamžiku
Rituál si můžete udělat z jakékoliv činnosti. Vařili jste si přes léto každé ráno hrnek horkého čaje? Ne? Tak možná právě touto činnosti můžete začít s tím, abyste si znovu vytvořili příjemný ranní rituál. Stejně tak to může být ranní studená sprcha, hodina jógy, běh nebo čtení knížky. Každým takovým rituálem cvičíte své tělo, ale především mysl, k soustředění se a bytí v přítomném okamžiku. Jakmile si osvojíte rituál, který budete pravidelně vykonávat, už o něm nebudete přemýšlet. Můžete si užívat pouze tady a teď. Už cítíte tu vůni kořeněného čaje?

Jak vše stihnout?
S nastavením režimu také často vyvstává otázka, jak se dá všechno stihnout? Jak do tak krátkého dne dostat všechny ty rituály a činnosti, které musíme zvládnout. Ale kolik má vlastně člověk povinností? Patrně jen tolik, kolik si jich sám vymyslí. Čím více cílů si dáte, tím obtížnější bude jejich plnění. Jednoduše se potom dostanete do pozice, kdy vlastně nic nestíháte, celý den jste ve spěchu a neužíváte si nic, ani tu lekci jógy, na kterou jste se těšili, o meditaci ani nemluvím. Nezapomeňte tedy zapojit co nejvíce členů rodiny – určitě je možné jednou týdně poprosit babičku nebo kamarádku, aby děti vyzvedly ve školce, nebo partnera, který může dítě odvézt na kroužek. Neodmítejte žádnou pomoc. Na hrdinství je vždy času dost.

Nastolení nového režimu může být výzva, ale našemu organismu jistá rutina prospívá. I přesto k sobě buďte laskaví a z rozverného léta přecházejte do plnění povinností krok za krokem. Tak, aby pro vás rutina nebyla negativní, ale abyste si ji každý den užívali.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné