Symboly a rituály 08. 04. 2021 PDF Tisk

Denní rituály

Po narození miminka se každá maminka snaží vytvořit pro své dítě bezpečné prostředí tím, že se řídí nějakým řádem a režimem. Dodržuje časy na spánek, koupání i jídlo. Většina dospělých má ale s pravidelnými rituály často problém. Našemu tělu přitom jistá pravidelnost a rutina dělá moc dobře. Je to jedna z věcí, které nám dodávají pocit jistoty a stability. Rituálů, které je možné si jednoduše osvojit, je několik.

Denní rituály

Ranní očista
Možná se vám stává, že po ránu nemáte tolik energie a ranní vstávání se tak někdy promění v otravnou část dne. Přitom to, jakým způsobem ráno vstanete, ovlivní celý váš den. Mezi ranní očistu zařaďte nejen čištění zubů, ale také jazyka speciální škrabkou na jazyk. O zuby a dásně pečujte olejovou masáží. Jak ji praktikovat? Převalujte a kloktejte ideálně sezamový olej v ústech po dobu 10–15 minut. Zajistíte si tím lepší dech, zamezíte krvácení dásní a suchých rtů.

Studená sprcha
Snažte se každé ráno vstávat ve stejný čas. Pokud vám ranní vstávání dělá přece jen trochu potíže, nařiďte si budík na čas, kdy reálně jste schopni vstát. Vyhnete se tak chronickému posouvání budíku z toho důvodu, že jste si ho nařídili s určitou časovou rezervou, ale stejně víte, že tak brzy nevstanete. Skvělým ranním rituálem je studená sprcha. I když je pro vás možná v tuto chvíli představa ledové vody stékající na vaši kůži nepříjemná, je to proces, který vám může přinést nemálo benefitů. Zkuste začít postupně, hned ráno vlezte na několik vteřin pod studenou sprchu, nemusí být hned přímo ledová. Postupně zůstávejte déle, klidně stačí 30–60 vteřin. Nejen že otužováním posílíte svou obranyschopnost, ale posílíte především svou mysl. Jít každý den dobrovolně pod studenou vodu je bezpochyby otázkou morálky. Největším benefitem tohoto rituálu je především pozitivní nálada a úsměv, který vám studená voda každé ráno vykouzlí na rtech, a to za to prostě stojí.

Džala néti
Néti neboli nosní sprcha je jednou z nejlepších technik pro čištění nosních dutin. V nose se nám jednoduše zachytí prach a nečistoty, ale pokud si dokážeme osvojit pravidelné čištění nosu stejně jako například uší nebo zubů, zabráníme tomu, aby se nám tyto nečistoty dostaly dál do dýchacího systému. Nos je spojen s očima, ušima, a dokonce i s mozkem, a to je důvod, proč je čistění nosu tak důležité. Můžete se tak zbavit chronické rýmy, bolesti hlavy a váš zrak bude jasnější. Na tuto techniku se používá speciální nosní konvička a roztok, který se připraví z převařené vody a mořské soli.

Kartáčování nasucho
Co takhle udělat masáž sami sobě? Kartáčování stimuluje lymfatický systém, zlepšuje prokrvení, snižuje projevy celulitidy, uvolňuje stres, zlepšuje trávení i činnost ledvin. Jak na to? Pomocí kartáče nebo masážní rukavice masírujte celé tělo dlouhými tahy směrem k srdci. Díky tomuto rituálu rozproudíte váš lymfatický systém a pomůžete vašemu tělu zbavit se odpadních látek.

Před spaním
Spousta lidí má v dnešní době problém s usínáním a spánkem. Večerní rituály, jako je sledování televize nebo práce na počítači, nám k dobrému spánku rozhodně nepřispívají. Všeobecně se doporučuje hodinu před spaním vypnout veškerá zařízení, která vyzařují modré světlo, tj. mobily, počítače, tablety a televize. V posteli není dobré si ani číst, protože vaše myšlenky se nedokážou zklidnit. V místnosti, kde spíte, by měla být zcela tma a teplota kolem 18 stupňů Celsia. Vaše myšlenky se před spaním zklidní, pokud si je zapíšete – mějte tedy u postele po ruce zápisník, kam si je můžete přenést a ráno se k nim zase vrátit.

Zaujal vás některý z těchto rituálů? Není třeba praktikovat ze dne na den všechny. Zkuste si vybrat 1–2 činnosti, které lehce zařadíte do svého denního režimu. Kouzlo těchto rituálů spočívá v pravidelnosti. Jakmile činnost zopakujete 20–30× za sebou, už se z toho stává osvojený návyk, který si dokážete udržet. Pravidelné rituály posilují nejen vaše tělo, ale především vaši mysl.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné