úterý 8. 10. 2024
Je známá věc, že jakmile začnete praktikovat jógu, „žijete“ jógou i při jakékoliv jiné aktivitě. Je ale potřeba rozlišovat, co konkrétně našemu tělu vyhovuje a kde bychom si případně měli pomoci.
Celá tisíciletí odpočívali lidé přímo na zemi v různých pozicích, ať už v dřepu, v sedu se zkříženýma nohama nebo v kleku. A i když jsou už dnes židle a další pomůcky na sezení lehce dostupné, sezení na podlaze je v mnoha kulturách stále běžné. A hlavně je mnoha lidem tato relaxační poloha blízká.
V józe je sed na zemi se zkříženýma nohama známý jako sukhásana neboli lotos. Údajně byl vytvořen za účelem protažení svalů, aby zlepšoval držení těla a přinášel klid. Někteří lidé tvrdí, že když sedíte v této poloze při jídle, pomáhá to trávení.
Sedy se zkříženýma nohama, v dřepu a v kleku protahují boky, nohy, pánev a páteř a pomáhají podporovat přirozenou flexibilitu a pohyb. Vzhledem k tomu, že lidé nyní tráví stále více času sezením během dne, nabízí se otázka, zda by měli upřednostnit spíše sed na zemi než na židli v zájmu svého zdraví a duševní pohody.
Přes všechno pohodlí, které nabízejí rozličné sedací vymoženosti, se zdravotníci stále častěji shodují, že sezení na podlaze pomáhá udržovat přirozené zakřivení páteře a lidé díky tomu sedí vzpřímeněji a mají lepší držení těla. Má se také za to, že sezení na podlaze pomáhá zlepšit sílu a flexibilitu a může pomoci vyhnout se bolestem dolní části zad.
Může se však také stát, že následkem sezení na zemi dojde k výraznějšímu zploštění bederní lordózy, což v dlouhodobém časovém horizontu přínosem být nemusí.
Oproti tomu studie zabývající se sezením na židli zjistila, že sezení se zkříženýma nohama na židli vyvolává větší zátěž na meziobratlové ploténky a páteř – zvláště když jsme shrbení, protože tak se může ještě více zvýšit tlak na ploténku a dojít ke zhoršení chronické bolesti spodní část zad. I proto je důležité správné držení těla v sedu.
Ať už si pro svou práci či relaxaci vyberete židli, křeslo nebo zem, nezapomínejte na to, že záda by měla být rovná, hlava v jedné linii s krční páteří a svaly horní poloviny těla by nikdy neměly být příliš nečinné.
Vždyť přece i při meditaci je třeba být si stále vědomý toho, co dělám. I zde je potřeba, pokud sedíme, držet páteř protaženou směrem vzhůru, ramena jemně tlačit dozadu a hlavu zpříma.
TIP
Protáhněte zádové svaly na jemné lekci s Jakubem Šambergerem na Jóga Virtual!