Psyché&Duše 13. 03. 2024 PDF Tisk

Jak se odhodlat ke změně? 4 kroky, které vám pomůžou začít a uspět

Jaro je nejen plné probouzející se přírody, ale i příležitostí. Otevíráme nejen okna, ale i oči. Lépe se nám dýchá. Je to zkrátka období nových příležitostí. Někdy si ale i ty nejlákavější příležitosti necháme protéct mezi prsty ve chvíli, kdy nás ochromí strach, znejistíme a řekneme si, že na změnu vlastně nejsme připraveni. 

Jak se odhodlat ke změně? 4 kroky, které vám pomůžou začít a uspět

Každá změna je na začátku děsivá, v průběhu těžká a na konci krásná. Proto pozorujte to, co vám brání ve změně. Jak moc za vás rozhoduje strach a jak nejlépe dospět ke správnému rozhodnutí? 

Správná motivace je základ

Cítíte, že potřebujete změnu v profesním nebo osobním životě? Dlouho vás hlodá myšlenka, že stav, ve kterém se nacházíte není dlouhodobě udržitelný a neprospívá vám? Než uděláte první kroky k jakékoliv změně, ujasněte si, proč po ní vůbec toužíte? Dokážete si jasně představit vykročení ze zajetých kolejí? Dojíždět do jiného zaměstnání, ráno vstát o hodinu dříve, abyste si zacvičili nebo zabalit vaše věci do krabic a přestěhovat se? Představte si, jak taková změna obohatí váš dosavadní život i vaše okolí. V případě cvičení si můžete představit, že vás přestanou bolet záda, budete mít po ránu více energie, a ještě ke všemu dopnete své oblíbené džíny. Jakmile si tohle dokážete vizualizovat, stane se pro vás změna přitažlivější. Přenesete ji tak nejen do vašeho vědomí, ale začne na ní pracovat i vaše podvědomí. 

Pozitivní nastavení mysli funguje

Při změně, kterou se rozhodnete vydat, nejspíš ze začátku pocítíte na vlastní kůži jistý diskomfort. Proto je potřeba vaši mysl upínat k pozitivním cílům, které vám má změna přinést do života. Pozitivní mysl není jen vymyšlené záchranné lano. Pro mozek totiž platí tzv. Hebbův zákon, který říká, že neurony, které se aktivují stejným směrem, se společně také propojují. Pokud tedy spojujete se změnou negativní myšlenky, propouštíte do mysli pochyby a zároveň vše, co by se na vaší cestě mohlo stát zlého a tyto neurony se propojí s ostatními a posílí tak negativní neurospojení.  Pokud tedy chcete začít ráno cvičit, nepouštějte do vaší hlavy představu o tom, jak se vám ráno špatně vstává, zíváte a jste unavení. Představujte si spíš, jak s lepší fyzičkou vyběhnete snadno s dětmi do kopce. 

Věřte ve vlastní schopnosti

Smýšlení o vás samotných je zásadním faktorem pro pozitivní změnu. Věříte-li, že úspěch a štěstí závisí na vrozených dispozicích. Že takové životní situace nejsou určeny pro vás, pak se k jakékoliv životní změně budete stavět odmítavě a nejspíš se k žádné ani neodhodláte. Pokud ale nastavíte mysl správným směrem a připustíte, že díky píli a úsilí se dá rozvíjet a posouvat, i když v tuto chvíli třeba ještě nejste tam, kde byste si představovali, můžete se ubírat tím správným směrem. Co kdybyste si místo věty: „To neumím, nemám na to dostatečné schopnosti.“, řekli něco jako: „Tohle sice JEŠTĚ neumím, ale můžu se to naučit.“ Pouhým přeformulováním myšlenky se z něčeho nesplnitelného stane věta plná naděje, která vás může provázet cestou ke změně. Cestou k novým začátkům, které jsou otevřeného pro každého z nás. 

Pozorujte vaše strachy a obavy a promlouvejte k nim

Už jste sami sebe přesvědčili o tom, že to prostě jde? Že je možné vyjít vstříc novým zítřkům a životní změně? I v tuto chvíli můžou ale začít vystrkovat růžky pochybnosti. Náš mozek je někdy popustí, protože jeho hlavním úkolem je, udržet nás v bezpečí. V komfortní zóně, kde nám nic nehrozí. Ve chvíli, kdy náš mozek vyhodnotí změnu jako hrozbu, přebírá otěže mozkové centrum návyků a emocí. A to je přesně ta chvíle, kdy raději zamáčknete budík, který zvoní o hodinu dřív, abyste si mohli zacvičit. Je to přesně ta chvíle, kdy nepošlete e-mail s životopisem na vaše vysněné místo. Začnete oddalovat jednotlivé akční kroky, které vedou ke změně. A nejspíš je to i zlomový bod, který vede k tomu, že změnu vzdáte. Nenechte to tak. Takový strach lze překonat. Je potřeba zapojit vědomou mysl – soustředit se na cíl, chápat, co se nám mozek snaží říct a podle toho se rozhodovat. Jednou z osvědčených technik, jak udržet svou mysl vědomou a soustředěnou na cíl, je mindfulness. Vnímejte váš dech, vaše tělo, neutíkejte myšlenkami pryč. Zkuste se třeba vědomě najíst, vychutnat si každé sousto bez čtení, poslouchání hudby nebo sledování televize. Stejně dobře funguje vědomá procházka přírodou, kdy se snažíte zachytit každičký zvuk, cítíte každou větev a šišku, na kterou šlápnete. I takové zdánlivě jednoduché techniky vám pomůžou vnímat to, co opravdu chcete. A vaše vědomí vám napoví, kde a proč právě chcete být. 

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.cz

Objednat předplatné