Cvičební sestavy 17. 03. 2020 PDF Tisk

Jak protáhnout své tělo a zbavit ho únavy a napětí?

Pozdravme každé ráno slunce a vykonejme sérii několika jednoduchých pohybů, které blahodárně působí nejen na náš kloubní a pohybový aparát, ale i na naši psychiku. Zároveň nás zbaví únavy a letargie a dodají energii pro všechna další konání.

Jak protáhnout své tělo a zbavit ho únavy a napětí?

Cvičíme-li Pozdrav slunci pár chvil poté, co vstaneme, zenergizuje naše tělo i mysl a vybaví nás silou kráčet dál. Cvičíme-li jej večer před spaním, pak dokáže zklidnit roztěkanou mysl a uvolnit napjaté tělo. 

Vědomí něčeho, co nás převyšuje
Surya Namaskar představuje ideální nástroj pro protažení svalů zkrácených a posílení svalů oslabených. To vše v rámci několika jednoduchých základních poloh. Jejich pomocí vzdáváme hold vyššímu principu a přijímáme sílu a energii, která z něj vychází. Soustředíme-li se po celou dobu jeho provádění na dech, pak si jsme v danou chvíli vědomi sami sebe a přítomného okamžiku. Zkrátka jsme. Jednoduše a nekomplikovaně.

Surya Namaskar jako základ fyzické praxe
V přeneseném slova smyslu by měl Pozdrav slunci každému cvičení předcházet, a zároveň jej i uzavírat. Před vlastní aktivitou zmobilizuje svaly i klouby, protáhne je a připraví na to, co bude následovat. Naopak v době po zátěži dokáže snížit odpor svalu proti kosti, čímž jej uvolní.

Podobně působí, když jej cvičíme ráno a večer – ráno dochází k zahřátí těla a jeho přípravě na nadcházející den, večer naopak dochází ke zklidnění, uvolnění a k přípravě na noční odpočinek a regeneraci.

Surya Namaskar jako dynamický strečink?
Je všeobecně známo, že před nástupem pohybu je třeba tělo nejprve připravit na práci, která bude následovat. Dřívějším klasickým modelem bylo zahřátí v podobě různých druhů výskoků kombinovaných s pohyby paží, dřepy, výpady, kliky a dalšími cviky, které v poměrně krátkém čase dokáží zvýšit tepovou frekvenci na maximum. Potom následovalo krátké protažení v pomalejším tempu. To dnes již neplatí. Novým přístupem je užití tzv. dynamického strečinku. Tedy jakési rozcvičky, která spojuje zahřátí s protažením. Trvá zhruba deset minut a sval dokáže dokonale aktivovat k provedení nadcházející činnosti.

V našem jógovém světě můžeme jako jakési dynamické protažení vnímat právě Surya Namaskar. Ti, kteří jej pravidelně praktikují, jistě vědí, že podaří-li se skutečně sladit pohyb těla s dechem, není absolutně třeba provádět jednotlivé polohy velmi rychle za sebou, protože se zahřejeme i tak. Protože probudíme živou energii, která začne v našem těle kolovat.

Pozdrav slunci: Zaměřeno na protažení a uvolnění
Statický strečink přichází na řadu po ukončení zátěže. Účelem je uvolnit namáhané svalstvo. Jedná se o pomalé pohyby, prováděné s hlubokým nádechem a výdechem, v nichž je třeba setrvat minimálně 30 sekund. Inovativním a zajímavým přístupem je zařazení uvolnění v době nádechu oproti klasickému výdechu. Podle některých teorií totiž nádech přirozeně určí limit, za něž by se tělo při protažení nemělo dostat. Znamená tak jakousi prevenci před případným zraněním plynoucím z nepřiměřené síly při provádění strečinku.

Surya Namaskar dokáže protáhnout celé tělo během pouhých pěti minut. Polohy, z nichž sestává, jsou totiž komplexní. Tedy takové, které současně zapojí více svalových skupin. Ideálním příkladem je např. poloha střechy. Zde protahujeme jak deltový (ramenní) sval, tak vzpřimovače páteře, zadní stranu stehen a lýtka.

Udělejme si každé ráno, nebo každý večer, chvilku pro sebe a praktikujme pravidelně Pozdrav sluníčku. Pusťme k sobě světlo a radost a nechme je, ať prostoupí všechny naše dny. Pokud se nám podaří tento pocit přenést do strastí a radostí všedních dní, dostaneme se na cestu k nalezení konečné harmonie a postupného nastolení setrvalého vnitřního klidu a stability.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • zdroj fotky: Shutterstock.com 

Objednat předplatné