BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 25. 03. 2021 PDF Tisk

Jak nejlépe redukovat napětí v oblasti krku a ramen?

Napětí v oblasti krku a ramen je téměř vždy zapříčiněno stresem či úzkostí. Když zažijete stresující událost nebo záchvat úzkosti, vaše svaly se stáhnou, a někdy dost silně. To je automatická nebo reflexní reakce. Je známá jako reakce na stres nebo příprava na „boj či útěk“. S napětím v této části těla je potřeba pracovat, aby se z něj nestal chronický problém.

Jak nejlépe redukovat napětí v oblasti krku a ramen?

Naštěstí svalové napětí krku a ramen dobře reaguje na protahování, jógu, relaxaci a další metody, které nám pomáhají zvládat stres. Není to ale pouze o tom zkrácené svaly protáhnout, je to také o strategii, jak propříště stres zvládnout a uklidnit tělo i mysl.

Tím, že se svaly krku a ramen stáhnou, nám naše tělo vlastně dává najevo, že je připravené čelit vnímané fyzické hrozbě, kterou bude nutné překonat. Spolu se svalovým napětím můžeme také zaznamenat další fyzické příznaky jako zrychlený tep, mělké dýchání, studený pot atd.

Stresová reakce těla je uzpůsobena tak, aby nám pomohla vypořádat se s fyzickými hrozbami, ale naše tělo reaguje stejným způsobem, i když tato hrozba není fyzická. Naše svaly se mohou napnout, když jsme v dopravní zácpě, máme tlak v práci nebo sledujeme zprávy.

Podle Americké psychologické asociace (APA) se svaly a další orgány mohou znovu uvolnit, až jakmile pomine vnímaná hrozba.

K fyzickému uvolnění napětí pomůže protažení či masáž. Abychom se ale naučili stres účinně eliminovat, je dobré pracovat také se svou myslí. Ideálním pomocníkem je jóga, která spojuje jak práci fyzickou, tak mentální. Stačí 20 minut denně.

Dalšími pomocnými faktory jsou:
Dechová cvičení. Břišní dýchání, známé také jako brániční dýchání, je jedním z nejjednodušších způsobů relaxace. Tím, že se naučíme svůj dech korigovat, naučíme se uvolnit celé tělo.

Meditace. Meditační praxe pomáhá snížit zánětlivou reakci těla způsobenou stresem a také snížit úzkost. Začněte s 5 minutami meditace denně a každý týden zvyšte o několik minut.

Progresivní svalová relaxace (PMR). Podle studie Trusted Source z roku 2013 může PMR pomoci snížit příznaky chronické bolesti krku. Chcete-li provést PMR, jednoduše postupněte napínejte všechny svalové skupiny v těle, jednu po druhé, a podržte v tenzi po dobu 5 sekund. Při výdechu uvolněte svaly na 10 až 20 sekund, než přejdete do další svalové skupiny.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné