Technika cvičení 01. 07. 2018 PDF Tisk

Jak najít cestu sám k sobě

Léto je obdobím cestování. Táhne nás to do dalekých zemí, exotických destinací a neobjevených území. Jinými slovy nás to táhne ven. A co kdybychom se tentokrát vydali někam trochu jinam – k sobě, dovnitř?

Jak najít cestu sám k sobě

Respektive tam, kam se vydáváme pokaždé, když se rozhodneme praktikovat jógu. Protože jóga, to je vlastně takové cestování do vlastního nitra, které může mít všechny aspekty cestování po širém světě – je vzrušující, nové, zábavné i nebezpečné. To, jaké je, záleží vždy na tom, jak k praxi jako takové přistupujeme a z jakého úhlu pohledu na sebe v jejím rámci nahlížíme. Hlavním cílem jógové praxe je naučit se být se sebou a v sobě spokojený nehledě na to, co se děje venku. Ale jak se to můžeme naučit, když pořád utíkáme ven?

Zastavení věčných pohybů mysli

Nyní by se nabízelo říci: Jednoduše. Ale ono to jednoduché vůbec není. Co je také jóga? Zastavení věčných pohybů mysli. Mysl se hýbe pořád, v jednom kuse nám projektuje před vnitřní zrak vzájemně se mísící i rozdělující příběhy, které spolu souvisejí i nesouvisejí. Zastavit tento neustálý koloběh je jedním ze základních předpokladů jógové praxe, ale také jedním z těch nejtěžších – protože stojí na samém počátku.

Aby nám bylo dobře

A začátky bývají většinou těžké, to jistě víte i z vlastní zkušenosti. Je třeba mít na paměti, že jógu praktikujeme proto, aby nám bylo dobře. A tomuto účelu potom přizpůsobit vlastní praxi. Ono jednoduché a prostě „dobře“ ale nenastane, dokud se nám nepokusí zklidnit a ukáznit vlastní mysl. Pokuste se o to jednoduchou a příjemnou praxí, která na začátku či sklonku dne povzbudí a dodá trochu té hluboké vnitřní radosti nezávislé na okolí, kterou v praxích všichni tak usilovně hledáme.

Cesta k jednoduchosti

Říká se, že v jednoduchosti je krása. A také, že je prospěšné radovat se z maličkostí. Podle mě se v těchto slovech skrývá velká moudrost. Složitosti jsou zbytečné a často si je působíme my sami. Vnesme do svých životů více transparentnosti a jednoduchosti a sledujme, jak dobře se budeme ve snadném a průhledném žití cítit dobře! Začněme proto jednoduše. Položte se na záda, do polohy šavásany, sledujte dech a jeho dráhu, a vnímejte, kde se nacházíte a jak se cítíte sami se sebou.

Poloha blaženosti

Oči si nechte klidně zavřené. Pokrčte nohy, zapřete je o chodidla těsně vedle sebe, a potom nechte kolena padat dolů k zemi, až se zastaví a vy se ocitnete v poloze blaženosti. Položte dlaně na podbřišek a dýchejte do břicha. Sledujte dech. Vnímejte, jak se cítíte. A jen dýchejte.

Jak je vám pohodlné

Přesuňte se do polohy sedu s nataženýma nohama. Oči zavřené. S nádechem zvedněte paže nad hlavu, s výdechem se sklánějte k nataženým nohám a úplně uvolněte, paže položte vedle nohou a dýchejte do břicha. Kam vás dech vede? Kde všude jej cítíte? A jak se cítíte vy? S nádechem se obratel po obratli vracejte nahoru. Sedněte si na paty, čelo položte na zem, paže podél těla dlaněmi vzhůru. V poloze dítěte dýchejte do břicha. Jak vám je? Cítíte se v sobě? Se sebou? V bezpečí? S nádechem se obratel po obratli vracejte nahoru a založte nohy, jak je vám pohodlné. Za zavřenýma očima pozorujte dech. Až to tak budete cítit, prohoďte nohy a založte na druhou stranu. Praxi zakončete klidným spočinutím v poloze šavásany.

 

  • autor: Kateřina Lukášová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné