čtvrtek 17. 4. 2025
Způsob, jímž mluvíme sami se sebou, má velké dopady na náš charakter i na to, jak se chováme a jak se cítíme. Jak s tím může pomoci jóga?
Samota může být někdy až moc hlučná. Zejména ve chvílích, kdy nám hučí v uších z přemíry negativních myšlenek a máme pocit, že se snad zblázníme, protože nedokážeme v klidu vydržet sami se sebou. Negativní myšlenky podněcují vztek nad tím, co nám někdo provedl, deprimují nás připomínáním toho, co nemůžeme ovlivnit, zapalují hněv nad krutostí nebo lhostejností ostatních. Dělají toho spoustu, jen jednu věc ne – v ničem nám nepomáhají. A nejhorší je, že někdy, i když si to třeba nechceme přiznat, se nám líbí topit se v sebelítosti, protože si myslíme, že nám dává právo chovat se tak, jak se chováme (ukřivděně), a cítit se tak, jak se cítíme (oslabeně, unaveně).
Co všechno může způsobit sebelítost
Negativní smýšlení ale nezůstává jen v naší hlavě, často překračuje hranice našeho vnitřního světa a vede k činům, jichž později litujeme. Může nás například povzbudit k odmítání lásky, náklonnosti, pomoci nebo aktivity, sounáležitosti, a tím může vést k zhroucení přátelských, partnerských i rodinných vztahů. A když se cítíme pod psa, může navodit zdání, že jsme jednali správně, protože jsme přeci ublížení, a tak máme právo na kompenzace, protože, jak se říká, účel světí prostředky. Jenže to je jen zdání, které nás ve skutečnosti uvrhává jen do větší a větší temnoty, kde je bolest ze sebepoznání tak veliká, že ji lze opět tlumit jen zdánlivě a opět a znovu pouze sebelítostí.
Destruktivní jistota v moři nejistot
Takže taková je síla, moc a nebezpečí negativního myšlení o sobě samém. Právě tady končí veškeré podceňování se, strach z poznání sebe sama, z odsouzení, prohry, nepochopení. Bohužel v mnoha případech, i když lidé tuší, jak destruktivní povahu má způsob, jímž sami se sebou hovoří, nejsou ochotní se jej pustit. Protože si myslí, že to je jejich jediná jistota – sice taková, která je stahuje dolů, která krade štěstí, protože znemožňuje soustředit se na dobré věci, která krade přítomnost tím, že nutí ustrnout v minulosti… ale pořád jistota. Jádrem problému je fakt, že se soustředíme na to, co je špatně, a to, čemu věnujeme pozornost, sílí.
To, čemu věnujeme pozornost, sílí
Pokud se negativní samomluvy chceme zbavit, musíme se vědomě rozhodnout, že budeme dávat pozornost tomu, co je dobré. A ono to časem začne sílit. Nebude to jednoduché a bude to vyžadovat mnoho soustředěné mravenčí práce a mnoho úsilí a vytrvalosti, rozhodně to ale bude stát za to. Svět, který změnou přístupu k sobě samému objevíme, bude barevnější, košatější, laskavější, přístupnější, světlejší a přátelštější. I když se může zdát pohodlnější setrvat se svými negacemi, protože zaměření pozornosti na pozitivno v podstatě znamená vystoupení z komfortní zóny, po všech stránkách vám to prospěje a umožní volně se nadechnout a žít plný a spokojený život. Jak s tím může pomoci jóga a jak byste se změnou přístupu k sobě samému mohli začít?