pátek 6. 12. 2024
Jóga nepomáhá pouze se zlepšením flexibility, pružnosti a síly mysli i těla a se snižováním hladiny stresového hormonu kortizolu. Kromě toho všeho může také pomoci lépe spát, pokud trpíte nespavostí. Jak to dokáže?
Jóga je poměrně tradičním pomocníkem pro ty, které dlouhodobě trápí nespavost, i pro jedince, kteří mají potíže se spánkem nárazově, třeba vlivem momentálně hektického životního období nebo návalů úzkostí a deprese.
Utiší neklidnou mysl a navodí relaxaci
Lidé, kteří dlouhodobě praktikují jógu, spí déle, rychleji usínají, a to i v případě, že se probudí uprostřed noci. A platí to skutečně pro všechny – pro seniory nad 60 let věku, pro těhotné ženy i pro pacienty s rakovinou, z nichž podle statistik nespavostí trpí až 90 procent. Jóga nás totiž učí pracovat s myslí a utišit ji v případě, že je neklidná a loví mezi myšlenkami, jejichž prostřednictvím do prostoru za očima vysílá jeden obraz za druhým. Právě proto se nám totiž často nedaří usnout nebo na spánek navázat, protože cítíme, že přemýšlíme moc „nahlas“.
Jemná jóga před usnutím
Kromě vědomé práce s myslí podporuje jóga dobrý a kvalitní spánek i skrze ásany, které tělo i mysl připraví na nadcházející odpočinek a uvedou jej do stavu patřičného klidu potřebného pro dobré spaní. Pokud se tedy rozhodnete zařadit ásanovou praxi pro podporu spánku přímo předtím, než ulehnete do postele, měli byste volit spíše jemnější druhy, jako je hatha nebo restorativní jóga. Rozhodně se nedoporučuje praktikovat powerjógu, aštangu a další dynamické styly.
Sestava pro celkové zklidnění
Jógovou ásanovou praxi pro podporu dobrého spaní můžete zařazovat pravidelně a vytvořit z ní svůj dobrý spánkový rituál. A nejlepší je, že tyto polohy můžete vykonávat klidně přímo v posteli. O jaké polohy se jedná?