BLESKOVĚ
Relaxace 20. 04. 2021 PDF Tisk

Jak může jóga podpořit kvalitu spánku?

Jóga nepomáhá pouze se zlepšením flexibility, pružnosti a síly mysli i těla a se snižováním hladiny stresového hormonu kortizolu. Kromě toho všeho může také pomoci lépe spát, pokud trpíte nespavostí. Jak to dokáže?

Jak může jóga podpořit kvalitu spánku?

Jóga je poměrně tradičním pomocníkem pro ty, které dlouhodobě trápí nespavost, i pro jedince, kteří mají potíže se spánkem nárazově, třeba vlivem momentálně hektického životního období nebo návalů úzkostí a deprese.

Utiší neklidnou mysl a navodí relaxaci
Lidé, kteří dlouhodobě praktikují jógu, spí déle, rychleji usínají, a to i v případě, že se probudí uprostřed noci. A platí to skutečně pro všechny – pro seniory nad 60 let věku, pro těhotné ženy i pro pacienty s rakovinou, z nichž podle statistik nespavostí trpí až 90 procent. Jóga nás totiž učí pracovat s myslí a utišit ji v případě, že je neklidná a loví mezi myšlenkami, jejichž prostřednictvím do prostoru za očima vysílá jeden obraz za druhým. Právě proto se nám totiž často nedaří usnout nebo na spánek navázat, protože cítíme, že přemýšlíme moc „nahlas“.

Jemná jóga před usnutím
Kromě vědomé práce s myslí podporuje jóga dobrý a kvalitní spánek i skrze ásany, které tělo i mysl připraví na nadcházející odpočinek a uvedou jej do stavu patřičného klidu potřebného pro dobré spaní. Pokud se tedy rozhodnete zařadit ásanovou praxi pro podporu spánku přímo předtím, než ulehnete do postele, měli byste volit spíše jemnější druhy, jako je hatha nebo restorativní jóga. Rozhodně se nedoporučuje praktikovat powerjógu, aštangu a další dynamické styly.

Sestava pro celkové zklidnění
Jógovou ásanovou praxi pro podporu dobrého spaní můžete zařazovat pravidelně a vytvořit z ní svůj dobrý spánkový rituál. A nejlepší je, že tyto polohy můžete vykonávat klidně přímo v posteli. O jaké polohy se jedná?

  • Poloha písmene L: Lehněte si na záda, hýždě jsou těsně u zdi, o kterou opřete zadní část nohou. Vaše tělo kopíruje tvar písmene L. Nohy držte rovně, ruce nechte volně podél těla dlaněmi dolů, případně je položte na břicho nebo jednu dlaň položte na břicho a druhou na hrudník. Uvolněte se, sledujte dech a vydržte zde alespoň po dobu 5–10 dechových kol (to platí pro všechny uvedené polohy).
  • Poloha blaženosti: Výchozí poloha je leh na zádech. Pokrčte nohy, chodidla přibližte co nejvíce k hýždím, potom nechte kolena padat dolů, až se spojí chodidla. Kolena a bedra můžete podložit polštářky. Možnosti, jak uložit paže, jsou stejné jako u první zmiňované polohy.
  • Poloha šávásany (mrtvoly): Položte se úplně obyčejně na záda – nohy natažené, špičky mírně do stran, paže volně podél těla dlaněmi vzhůru. Dýchejte zhluboka, jemně a klidně, sledujte dech a dráhu, kterou v těle vykonává.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné