O životě 10. 12. 2018 PDF Tisk

Inspirace jógou ve vaší kuchyni

Jídlo a vaření se zase až tak neliší od praktikování jógy. Existuje mnoho receptů a návodů, ale každý z nás si vybere ten, který nejlépe vyhovuje jeho zdraví a potěšení. S ohledem na tento fakt vám přinášíme několik tipů, které platí jak v józe, tak ve vaší kuchyni.

Inspirace jógou ve vaší kuchyni

Připravte si pomůcky

Jakmile stojíte nebo ležíte na podložce, chcete se soustředit a neodbíhat uprostřed lekce pro cvičicí bloky nebo pásky. Nechcete se nechat vyrušovat ze cvičení. Stejné je to i v kuchyni. Šéfkuchaři to nazývají „mise en place“ – vše je na svém místě.

Připravte si vše, co budete při vaření potřebovat, předem na kuchyňskou desku. Nejen, že vše budete mít hezky po ruce, ale zároveň se vyhnete nepříjemnému překvapení v případě, že budete chtít použít kokosové mléko a náhle zjistíte, že ho před vámi již někdo použil na ranní smoothie. Mít vše v dosahu vám ušetří také mnoho připálenin – nebudete muset odbíhat do spíže pro zapomenutý česnek a budete se moci plně koncentrovat na vaření.

Voňavé flow

V základu a velmi obecně každá lekce jógy má podobný průběh – začíná se zahřátím a pozicemi ve stoji a zakončuje se rotacemi a šavásanou. I vaření může být svým způsobem vinyasa.

Pokud se chystáte vařit rýži nebo jinou obilovinu, dejte ji na plotnu jako první. I když bude hotová, nic se nestane, když bude chvíli stát. Následně připravte pomalu vařenou zeleninu, délku jejíž přípravy můžete ovlivnit tím, na jak malé kousíčky ji nakrájíte. Čím menší kousíčky, tím rychleji bude hotová. Pokud chystáte jídlo „z jednoho hrnce“, použijte koření hned z kraje přípravy – jen tak bude mít dostatek času, aby nechalo rozvinout svou vůni a chuť. Čerstvé bylinky a listová zelenina by měla přijít jako poslední.

Správný postup a načasování vám také usnadní následný úklid. Pokud je to možné, umyjte nepotřebné nádobí mezi jednotlivými kroky a také ukliďte suroviny, které již nebudete potřebovat. Ono uvařit jídlo za dvacet minut není žádná extra práce, ale pokud vám následný úklid zabere další dvě hodiny, asi se o velké úspoře času mluvit nedá. Pokud tedy nemáte v úmyslu trénovat všímavost a bytí „tady a teď“ při mytí nádobí.

Poslouchejte vlastní tělo

Stejně jako bychom měli cvičení přizpůsobit tomu, jak se zrovna cítíme, stejně tak je to i s jídlem. Vnímejte, co jíte, a vychutnávejte si to do posledního sousta nebo doušku. Vůbec nevadí, že si dáte jeden den na snídani misku obilovin s čerstvým ovocem a druhý den „ujedete“ na topince s míchanými vajíčky. Naslouchejte vlastnímu tělu, a to vám řekne, co je pro vás v daný okamžik to pravé.

Pokud máte malé děti, sledujte je. Z vlastní zkušenosti vím, o čem mluvím – starší dcera jí tunu zeleniny a ovoce již odmalička, ale jednou za čas si dá pořádný řízek nebo sní půl čokolády, ani nemrkne. Zato syn, který stále někde běhá a skáče nedá dopustit na rýži, těstoviny, zkrátka cokoliv, co je bohaté na energii. Ale pak nastane chvíle, kdy si sám od sebe vezme z lednice mrkev nebo jogurt. Pokud dětem dáte volnost a zároveň volný přístup k nabídce široké škály potravin, uvidíte, že si vždy vyberou právě to, co jejich tělo potřebuje a jejich strava bude vyvážená a plnohodnotná – přestože každé jednotlivé jídlo vyvážené nebude. Celek bude v harmonii.

Zkoušejte, zaměňujte a nebojte se nových věcí. Stejně jako vám jednou bude více vyhovovat jemná jóga s dlouhou meditací a jindy pro změnu spíše dynamická powerjóga, tak podobné je to i s jídlem. Nenuťte se jíst špenát nebo salát ve dnech, kdy na ně nemáte chuť. Důležitá je vyvážená strava v delším časovém horizontu než v rámci jedné hodiny nebo jednoho jídla.

A ještě pár tipů, jak si z vaření udělat ještě více relaxační záležitost:

  • Abyste nemuseli odbíhat stále ke koši, připravte si jednu velkou mísu, ze které si vytvoříte takový mini koš na odpadky.
  • Chcete se vyhnout pláči při krájení cibule? Zamrazte ji na 30 minut, a teprve pak nakrájejte.
  • Vůni koření uchováte lépe v malých dózičkách než ve velkém balení. Mleté nebo drcené koření vyměňte vždy po šesti měsících, celé koření každých deset měsíců.
  • Zeleninu uchovávanou v plastových sáčcích zabalte lehce, ne natěsno.

Namasté a bon appétit!

 

Objednat předplatné