Zdraví 22. 01. 2020 PDF Tisk

Hýčkejme si svou imunitu

Období chřipkových nákaz je v plném proudu. Myslete na svou imunitu nejen z hlediska stravy, ale i z hlediska odpočinku a jógové praxe....

Hýčkejme si svou imunitu

Imunita je zjednodušeně řečeno odolnost organismu. Je to neuvěřitelně složitý a přizpůsobivý systém. Přirozená imunita – obranyschopnost – znamená, že organismus má jistou vrozenou vlastnost, díky které nemůže být určitým typem nemoci vůbec napaden, např. člověk se nemůže nakazit africkým morem prasat (píšou odborníci a já jim věřím). Získaná imunita je již zaměřena proti konkrétní nemoci. Získat ji můžeme očkováním, proděláním dané choroby nebo choroby jí příbuzné. Tato imunita může být časově omezena, což známe z mnoha očkování. Imunitu – schopnost bránit se vnitřním i vnějším vlivům – si vytváříme již od raného dětství. Pokud například od malička žijeme v příliš sterilním prostředí, může to mít na náš organismus negativní dopad. Náš imunitní systém si nevytvoří žádoucí protilátky, hrozí přílišná citlivost, která se později může projevit i alergickými reakcemi. 

Co má na náš imunitní systém špatný vliv?

  • genetika
  • únava – fyzická i psychická
  • stres
  • nevyvážená a špatná strava – nedostatečný přísun minerálů, vitamínů, proteinů
  • alkohol a kouření
  • nadměrné a nevhodné užívání některých léků, jako jsou např. antibiotika či kortikoidy
  • špatná mikroflóra na sliznicích
  • znečištěné životní prostředí

Genetiku tolik neovlivníme, zaměřme se tedy na další body. Začíná „chřipkové období“, nemocní lidé zaplňují ordinace a my jen čekáme, kdy na nás přijde řada. Pokud máte takovýto přístup, tak samozřejmě nebudete čekat dlouho. Pokusme se eliminovat vše, co nás oslabuje, a soustřeďme se na to, co nás posílí.

Bude-li vaše tělo unavené, a je jedno, zda je to díky přespříliš intenzivnímu tréninku, dlouhému vysedávání v práci nebo nedostatkem spánku, nebude mít sílu se dotěrným virům bránit. Také stačí jeden neplánovaný večírek a druhý den můžete z bolestného střízlivění přejít rovnou do stavu nemocných. Tělo mělo práci s odbouráváním alkoholu a bitvu s viry prohrává.

Jak tělu pomoci?

Nejvděčnějším pomocníkem při posilování imunity je vitamín C. Jeho nespornou výhodou je, že se nemůžete předávkovat. Přebytečné a nevstřebané množství vyjde z těla ven spolu s močí. Před doplňky stravy s obsahem vitamínu C je lépe upřednostnit přirozený zdroj – čerstvé ovoce a zeleninu. Pamatujte, že tepelná úprava množství vitamínu rapidně snižuje. Ideálně se zaměřte na naše lokální ovoce a zeleninu, jako jsou šípky, jablka, rybíz, jahody, zelí, brokolice, křen. Dovážené citrusy, kiwi a další samozřejmě obsahují též velké množství céčka, měli bychom však brát na zřetel délku a ne vždy ideální podmínky skladování, což má na kvalitu ovoce obrovský vliv. Jak asi dlouho trvalo, než se ovoce dostalo na náš stůl?

Doporučuji též zvýšit spotřebu vitamínů skupiny B. Mají široké spektrum účinků, ovlivňují metabolismus, regeneraci tkání, kvalitu enzymů nebo krvetvorbu. Najdeme je hojně například v kvasnicích, luštěninách, oříšcích, mase, vnitřnostech, listové zelenině, celozrnných obilninách nebo mléku a mléčných výrobcích.

Silnými antioxidačními účinky se může pochlubit i vitamín E (patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích). Vyskytuje se ve vnitřnostech, rostlinných olejích nebo klíčcích.

Mezi minerální látky ovlivňující náš imunitní systém patří selen a zinek. Oba prvky bývají součástí řady enzymů pro náš organismus nezbytných.

Ovšem nejen vitamíny jsou důležité, můžeme udělat mnohem víc. Například zásobit tělo bílkovinami, které obsahují aminokyseliny. Zaměřme se na naši střevní mikroflóru, která pomáhá správné funkci trávení. Vyhýbejme se stresu, nezanášejme si mysl nepříjemnými vzpomínkami a negativními myšlenkami. Pozitivní mysl má na náš organismus větší vliv, než by se mohlo zdát. Vzpomeňme si na dětství, pofoukané rozbité koleno bolí daleko méně. Pohybujme se co nejčastěji na čerstvém vzduchu, případně dbejme, aby místnosti (kanceláře), ve kterých nezřídka trávíme celý den, byly dobře vyvětrané.

Otužujte se. Je to stejné jako s každou pravidelnou pohybovou aktivitou. Také otužováním podpoříme svůj imunitní systém, získáváme vytrvalost, schopnost snášet nepohodu. Naše tělo se lépe prokrvuje, posílí se kardiovaskulární systém, snižuje se nemocnost. S otužováním začínejte postupně. Než se začnete v lednu nořit s otužilci do Vltavy, je před vámi pořádný kus cesty. Nejprve můžete začít pouhým omýváním se žínkou namočenou ve studené vodě. Začněte od chodidel přes nohy, záda, břicho a ramena. Časem přejděte ke krátké studené sprše, kterou můžete postupně prodlužovat. Na závěr se vždy otřete ručníkem do sucha a teple oblečte.

V neposlední řadě se věnujte přiměřenému pohybu. Praktikování jógy dokáže zmírnit i úplně odstranit určité fyzické nedostatky nebo zdravotní potíže a rozhodně je to skvělý pomocník pro zvyšování imunity. Prováděním ásan protahujete nejen svaly, ale také působíte na dané vnitřní orgány. Prokrvujete je, pomáháte jim plnit správně svou funkci. Dechová cvičení přispívají ke zklidnění a rozjasnění mysli, tudíž i k lepší koncentraci. Možná zjistíte, že se vám zmírňují pocity úzkosti, emocionálního napětí a stresu.

Praktikujte jógu – podporujte a hýčkejte si svou imunitu! Namasté.

 

Objednat předplatné