Hlava krávy (Gómukhásana)

14. 01. 2018


Pokud býváte často podrážděni, hněváte se na někoho a vaše nitro je plné skryté nebo potlačované agrese, tato pozice vám pomůže všechny druhy agrese odstranit!

Gómukhásana pomáhá také při sexuálních poruchách, nespavosti, pálení žáhy nebo nechutenství. Lopatky, ramenní klouby a celá oblast hrudních obratlů se uvolní a zdokonalí se jejich funkce. Zvláštní poloha nohou přispívá k posílení kloubů dolních končetin. Cvičení pomáhá i astmatikům a lidem se slabými průduškami a plícemi. Za počáteční obtíže a nepohodlí v pozici budete náležitě odměněni. Uvolnění pocítíte i v oblasti křížové kosti, hýždí a stehen. Jestliže se kupříkladu pokoušíte o lotosový sed, pozice krávy je dokonalou přípravou.

Omezení: Máte-li potíže s koleny, kyčlemi, rameny či s jinými klouby rukou a nohou, tuto pozici raději vynechte!

Provedení pro začátečníky:

Posaďte se do sedu na patách a pravou rukou uchopte pásek na cvičení nebo jakoukoliv textilii. S nádechem natáhněte pravou ruku nahoru, s výdechem ruku ohněte a položte ji na záda poblíž páteře. Pomalu a postupně uchopujte pásek z obou stran stále blíž a blíž ke středu. Držte záda narovnaná. Můžete cítit tah, ale ne bolest. Naučte se to rozlišovat. Dokážete-li se dotknout rukama za zády, cvičte bez pásku.

Provedení pozice na cestách: Posaďte se rovně na židli. Proveďte nádech a natáhněte pravou ruku nahoru. Proveďte výdech, ohněte ruku a dlaň položte na páteř. Nyní obejměte levou rukou pravý loket a táhněte ho opatrně za hlavu. Nekulaťte se, držte páteř vzpřímeně a hlavu rovně, váš pohled směřuje dopředu. Opakujte pozici rukou ze cvičení na opačnou stranu.

Provedení pro pokročilé:

Posaďte se na podlahu, nohy jsou natažené, zasuňte levou nohu pod pravou tak, aby se levá pata a pravý kyčelní kloub vzájemně dotýkaly. Pravá noha musí křížit levé stehno tak, aby se její pata nacházela v ideální blízkosti levého kyčelního kloubu. Není-li to možné, nezasouvejte nohu tolik dozadu, ale ponechte ji více vpředu. Snažte se sedět s narovnanou páteří. Dejte levou paži za záda a snažte se zvednout ruku co nejvýš k ramenům. Zvedněte pravou paži nahoru, ohněte ji v lokti směrem dozadu a snažte se uchopit levou ruku, případně špičky prstů. Není-li to možné, můžete si vzít na pomoc pásek nebo srolovaný ručník. Hlava a váš pohled směřují přímo dopředu. V pozici vydržte 1–3 minuty a dýchejte zhluboka a pravidelně nosem.

Můžete si ještě protáhnout záda a hýžďové svaly. Nakloňte se dopředu a pak uvolněte celá záda i hlavu. Ruce jsou vepředu, nechte působit gravitační sílu, sedací kosti se snažte stále držet na podložce.

Na závěr pomalu rozpleťte nohy do pozice hole – sedíte vzpřímeně a nohy jsou natažené. Zlehka si promasírujte své nohy. Pomáháte-li si páskem, snažte se co nejvíce přibližovat ruce k sobě. Opakujte cvičení na opačné straně. Vyměňte nohy, teď dáte za záda pravou ruku a nahoru dozadu levou. I v této pozici zůstaňte 1–3 minuty.

Cvičení se vám bude z počátku jistě zdát velmi namáhavé a nepohodlné, avšak přináší intenzivní protažení. Budou vás bolet ramena a ruce, ale vaše pohyblivost a prokrvení v oblasti ramen se výrazně zlepší.

 

Literatura

Jóga – krátká cvičení pro každý den, 2010

S jógou k rovnováze, 2004

 

  • autor: Eva Učňová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket