Ásany 21. 08. 2023 PDF Tisk

Hlava krávy (Gómukhásana)

Pokud býváte často podrážděni, hněváte se na někoho a vaše nitro je plné skryté nebo potlačované agrese, tato pozice vám pomůže všechny druhy agrese odstranit!

Hlava krávy (Gómukhásana)

Gómukhásana pomáhá také při sexuálních poruchách, nespavosti, pálení žáhy nebo nechutenství. Lopatky, ramenní klouby a celá oblast hrudních obratlů se uvolní a zdokonalí se jejich funkce. Zvláštní poloha nohou přispívá k posílení kloubů dolních končetin. Cvičení pomáhá i astmatikům a lidem se slabými průduškami a plícemi. Za počáteční obtíže a nepohodlí v pozici budete náležitě odměněni. Uvolnění pocítíte i v oblasti křížové kosti, hýždí a stehen. Jestliže se kupříkladu pokoušíte o lotosový sed, pozice krávy je dokonalou přípravou.

Omezení: Máte-li potíže s koleny, kyčlemi, rameny či s jinými klouby rukou a nohou, tuto pozici raději vynechte!

Provedení pro začátečníky:

Posaďte se do sedu na patách a pravou rukou uchopte pásek na cvičení nebo jakoukoliv textilii. S nádechem natáhněte pravou ruku nahoru, s výdechem ruku ohněte a položte ji na záda poblíž páteře. Pomalu a postupně uchopujte pásek z obou stran stále blíž a blíž ke středu. Držte záda narovnaná. Můžete cítit tah, ale ne bolest. Naučte se to rozlišovat. Dokážete-li se dotknout rukama za zády, cvičte bez pásku.

Provedení pozice na cestách: Posaďte se rovně na židli. Proveďte nádech a natáhněte pravou ruku nahoru. Proveďte výdech, ohněte ruku a dlaň položte na páteř. Nyní obejměte levou rukou pravý loket a táhněte ho opatrně za hlavu. Nekulaťte se, držte páteř vzpřímeně a hlavu rovně, váš pohled směřuje dopředu. Opakujte pozici rukou ze cvičení na opačnou stranu.

Provedení pro pokročilé:

Posaďte se na podlahu, nohy jsou natažené, zasuňte levou nohu pod pravou tak, aby se levá pata a pravý kyčelní kloub vzájemně dotýkaly. Pravá noha musí křížit levé stehno tak, aby se její pata nacházela v ideální blízkosti levého kyčelního kloubu. Není-li to možné, nezasouvejte nohu tolik dozadu, ale ponechte ji více vpředu. Snažte se sedět s narovnanou páteří. Dejte levou paži za záda a snažte se zvednout ruku co nejvýš k ramenům. Zvedněte pravou paži nahoru, ohněte ji v lokti směrem dozadu a snažte se uchopit levou ruku, případně špičky prstů. Není-li to možné, můžete si vzít na pomoc pásek nebo srolovaný ručník. Hlava a váš pohled směřují přímo dopředu. V pozici vydržte 1–3 minuty a dýchejte zhluboka a pravidelně nosem.

Můžete si ještě protáhnout záda a hýžďové svaly. Nakloňte se dopředu a pak uvolněte celá záda i hlavu. Ruce jsou vepředu, nechte působit gravitační sílu, sedací kosti se snažte stále držet na podložce.

Na závěr pomalu rozpleťte nohy do pozice hole – sedíte vzpřímeně a nohy jsou natažené. Zlehka si promasírujte své nohy. Pomáháte-li si páskem, snažte se co nejvíce přibližovat ruce k sobě. Opakujte cvičení na opačné straně. Vyměňte nohy, teď dáte za záda pravou ruku a nahoru dozadu levou. I v této pozici zůstaňte 1–3 minuty.

Cvičení se vám bude z počátku jistě zdát velmi namáhavé a nepohodlné, avšak přináší intenzivní protažení. Budou vás bolet ramena a ruce, ale vaše pohyblivost a prokrvení v oblasti ramen se výrazně zlepší.

 

Literatura

Jóga – krátká cvičení pro každý den, 2010

S jógou k rovnováze, 2004

 

  • autor: Eva Učňová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné