Ásany 18. 08. 2019 PDF Tisk

Éka hasta bhudžásana – poloha světlušky

Poloha světlušky učí správnému zatížení rukou a paží, které slouží jako skvělá kompenzace sedavého životního stylu. Cvičí pozornost, koncentraci a prohlubuje kontakt sama se sebou.

Éka hasta bhudžásana – poloha světlušky

Éka – jedna

Hasta – ruka

Bhudža – paže, rameno

 

Provádění polohy

dandásany, polohy hole, pokrčte jednu nohu a položte ji na rameno. Opřete se dlaněmi o zem, vzepřete se a zvedněte.

Pozornost

Vnímejte kontakt opěrných bodů se zemí – těmi jsou nyní vaše dlaně a prsty na rukou. Spodní břicho mějte aktivní, sledujte, co se děje na úrovni pánevního dna. Pokuste se uvolnit skrze dech. Nechte dech volně plynout.

Tip (modifikace)

Na začátek protáhněte tělo i mysl několika koly pozdravu slunci. Zařaďte také některé balanční polohy na nohách, jako je třeba strom nebo tančící bojovník. Vnímejte tři body opory na chodidlech a pokuste se potom následně v poloze světlušky podobně vnímat i opěrné body v podobě dlaní a prstů na rukou. Dostatečně zahřejte kyčle, otevřete hrudník a ramena, než začnete do polohy vstupovat. Procvičte také páteř. Vhodná je poloha kočky, štěněte, kraví hlavy a dále rotace, jako je ardha matsjendrásana a matsjendrásana. Zařaďte také polohu jezdce i variantu se záklonem na obě strany, dále džanu širšásanu, parivrtta džadu širšásanu, upavišta konásanu a baddha konásanu.

Jaká tajemství poloha ukrývá?

Jedná se o polohu, kde jako oporu používáte paže. To s sebou nese jistá úskalí, protože jako oporu běžněji využíváme chodidla, která jsou pro tento účel uzpůsobena svou strukturou. Když tedy použijeme jako oporu ruce, musíme respektovat fakt, že se jedná o významnou strukturální nevýhodu. Tento fakt je třeba vyvážit důkladnou přípravou a správným provedením. Na pomoc pažím musí přispěchat celé tělo a také mysl, která musí být pevně koncentrována na dech procházející od pánevního dna rozpínavým pohybem celým tělem s nádechem, aby s výdechem a smršťujícím se pohybem z těla odešel. Poloha tak cvičí součinnost práce těla a mysli, upevňuje koncentraci a dodává vnitřní sílu a neochvějnost. Napomáhá také osvojení správné organizace zatížení rukou a paží, které slouží jako cenná kompenzace věčného sezení, jimiž jsou dnes často nadměrně zatěžovány nejen ruce a paže, ale také ramena a celá horní záda.

 

Zdroje:

Václav Krejčík: Žijte jógu

Leslie Kaminoff, Amy Matthews: Jóga Anatomie

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com