pátek 24. 1. 2025
Jóga je cestou k přirozenosti a lehkosti bytí, učí nás vědomému žití, koncentraci na přítomný okamžik a uvědomování si toho, jak, co a proč prožíváme. Tím vším nás provází věrný přítel jménem dech.
Dech věrně kopíruje naše momentální rozpoložení. Když jsme nervózní, ve stresu, něčeho se bojíme, máme tendenci dýchat krátce, přerušovaně, mělce. Nacházíme-li se v klidu a pohodě, dýcháme volně, zhluboka, přirozeně a nenuceně. Kdo se věnuje józe, tyto změny dechu si uvědomuje a učí se s dechem nakládat tak, aby ovlivnil své vnitřní rozpoložení. Jinými slovy, naučíme-li se dech vnímat, můžeme si díky němu od mnohých těžkostí významně pomoci.
Dech jako průvodce i pomocník
Vědomé dýchání je jedním ze základů jógové filozofie, praxe vnitřní i praxe fyzické. Pokud se józe věnujeme skutečně a opravdově, pak je praxe fyzická vždy provázána s praxí vnitřní, v čemž je významný rozdíl oproti jiným druhům fyzických cvičení. Fyzické cvičení jógy nám pomáhá poznat sebe sama, to, jak reagujeme v nezvyklých, nových a náročných situacích (polohách), to, jak se chováme v obdobích klidu a pohody, zda se umíme uvolnit, nebo jsme pořád sevření a něco v nás nám brání otevřít se životu, světu, tomu, co přichází. Ono provázání fyzična a mentálna, duchovna i duševna zajišťuje v první řadě právě dech.
Zůstat, či odejít?
Dech nám dá vědět, jak se cítíme, ještě dříve, než si to stihneme sami uvědomit. Dostaneme-li se do ásany, která je pro nás fyzicky nebo emočně náročná, najednou je obtížné udržet plynulost dechu, máme tendenci ho zrychlit a změlčit. Právě to je signál buď k prohloubení dechu, a tím pádem uklidnění a naladění se zpět na sebe sama a přítomný okamžik prováděné praxe, nebo k odejití z polohy a zaujetí některé relaxační ásany, v níž budeme moci zážitek zpracovat a odpočinout si.
Neposuzujme rybu podle její schopnosti vylézt na strom
Zda zůstat, či odejít, je věcí každého z nás, našeho rozpoložení, naší pokročilosti v jógové praxi. Není dobře nebo špatně obecně, je dobře nebo špatně pro nás. Jinými slovy, co je dobré pro nás, nemusí být dobré pro jiného, a platí to samozřejmě i naopak. Proto bychom se nikdy neměli srovnávat s ostatními a ani ostatní bychom neměli srovnávat se sebou. Albert Einstein o tom řekl, že budeme-li rybu posuzovat podle její schopnosti vylézt na strom, budeme ji vždy považovat za neschopnou.
Dech pomáhá objevit vlastní jedinečnost
Jinými slovy každý má nadání pro něco jiného a to, že nevynikáme v něčem, v čem vynikají ostatní, neznamená, že jsme slabí nebo špatní. A opět naopak skutečnost, že někdo nevyniká v tom, v čem vynikáme my, by ho v našich očích neměla srážet nebo ponižovat. Proto se nemá srovnávat, posuzovat a hodnotit bez znalosti celkového kontextu. Jóga tomu učí – učí sledovat, dívat se, ale nehodnotit. To nám umožňuje oprostit se od svazujících předsudků a uvolnit se. Pomáhá s tím zase dech, díky němuž můžeme v klidu a tichosti sebe sama objevovat, nacházet a zkoumat svou jedinečnost a skrze ni potom totéž činit s jedinečností ostatních.
Jak dech souvisí s relaxací
Oklikou se dostáváme k tomu, jak dech souvisí s relaxací. Tím, že nám pomáhá uvědomit si, jak se cítíme, nám také dává vědět, jak je příjemné, když jsme v klidu a pohodě ve chvílích relaxace a odpočinku. Vědomé, hluboké dýchání, které v takových chvílích podvědomě provozujeme, se můžeme naučit vědomě zařazovat v okamžicích, kdy nám není do zpěvu – kdy se bojíme, jsme nervózní nebo jen neklidní, roztěkaní, nemůžeme usnout, nemůžeme postát na místě… Připomenutí přítomnosti zasazené do věčnosti, neměnnosti i plynutí, sebe sama a okolí, v němž se nacházíme, našeho kontaktu se zemí napomůže uvolnění a zklidnění, a toho nám pomůže dosáhnout právě vědomé dýchání. Odevzdejme se mu, hýčkejme si jej a nechme se jím provázet.