Spolupracujeme 21. 09. 2017 PDF Tisk

Drsnější než La Manche

První Češka přeplavala Severní kanál. Podařilo se to Abhejali Bernardové (40) ze Sri Chinmoy Marathon Teamu 15. srpna.

Drsnější než La Manche

Trasu mezi Irskem a Skotskem, dlouhou stejně jako La Manche (34km), urazila ve výborném čase 10 hodin 23 minut a 38 vteřin. Oproti La Manchi jsou vody Severního Kanálu o 3-4°C studenější a vyskytují se zde velmi žahavé medúzy talířovky. Je to první český plavec, kterému se to podařilo, 17. žena a celkově teprve 49. člověk na světě.

S touto přeplavbou má na svém kontě již 6. plavbu z tzv. Ocean’s Seven, což je ekvivalent Koruny planety, nejvyšších vrcholů na sedmi kontinentech. Jedná se o sedm vybraných obtížných dálkových přeplaveb po celém světě. Abhejali již přeplavala kanál La Manche, kanál Catalina (USA), Kai’wi kanál (Havaj), úžinu Gibraltar (mezi Španělskem a Marokem) a Cugarský průliv (Japonsko) – zbývá Cookův průliv na Novém Zélandu. Je také zatím jedinou českou držitelkou tzv. Trojkoruny dálkového plavání (La Manche, Catalina, okolo Manhattanu).

Prvním úspěšným plavcem přes tento ledový kanál byl přesně před 70 lety Brit Tom Blower, první ženou byla v roce 1988 Alison Streeter, královna La Manche.

Bernardová po přeplavbě řekla:

„Věděla jsem, že to bude náročné, kvůli studené vodě jsem proto přibrala 12 kilo. Počasí nebylo ideální, ale byl to jediný možný den v mém týdnu lepších proudů. Nakonec jsme byli jediná loď, která dnes plavala. Bylo hodně medúz, některé hlouběji, ale některé mě požahaly, možná tucet, naštěstí ne na obličeji. Počasí se zhoršovalo a voda byla opravdu studená, tak jsem se snažila plavat co nejrychleji. Nakonec nás zastihl i liják.“

Plavkyně je již 22 let vegetariánka a věnuje se meditaci. Je několikanásobnou mistryní ČR v běhu na 100km a 24 hodin a má za sebou i šestidenní závod v New Yorku, při kterém uběhla 616km. Nedávno uspořádala první ročník Plavecké šestihodinovky. Ve volném čase také běhá a organizuje Mírový běh (Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run), což je nejdelší štafetový běh s pochodní na světě.

Svými přeplavbami se snaží spojovat místa a lidi a inspirovat ostatní k překonávání vlastních hranic.

Sri Chinmoy Marathon Team je mezinárodní sportovní oddíl s více než 40 sólo přeplavbami kanálu La Manche. Pořádá také mnoho vytrvalostních plaveckých a běžeckých závodů po celém světě včetně ČR.

 

foto: archiv A. Bernardové

Objednat předplatné