Jóga Zprávy 25. 06. 2018 PDF Tisk

Desk jóga

Za vším stojí trenérka Davida Beckhama, která sama navrhla jednoduché jógové cviky. Ty mají dělat lidé v kancelářích, aby správně nastartovali mozek a měli dostatek energie po celý den.

 

Desk jóga

Sedět u pracovního stolu osm hodin denně může být náročný úkol. Tělo je bolavé, energie ta tam a znovunastartování energie vypadá jako nadlidský úkol. Nezoufejte. Abyste získali svou energii zpět, stačí vám pár minut denně.

Shona Vertue, osobní trenérka Davida Beckhama a zakladatelka metody Vertue, přinesla 8 kroků, které sama nazvala „desk jóga“. Cílem stolní jógy, jak vysvětluje Vertue na svém blogu, je zbavit vaše, u stolu sedící a zkroucené, tělo všech bolestí a neduhů, a zároveň se během toho obohatit vším, co může posílit mozek a naši schopnost se soustředit.

Podle Vertue a jejích několika studií se prokázalo, že lidský mozek dosáhne „přestávkové zóny“ po 45 minutách intenzivní práce, což znamená, že jste schopni zůstat plně soustředěni pravidelně pouze v 45minutových intervalech. S tímto vědomím doporučuje každých 45 minut procvičovat stolní jógu, abyste se znovu spojili s tělem a dobili energii ve své mysli. Vertue uznává, že kdyby měl každý možnost skutečně si zacvičit například v posilovně nebo jít na klidnou procházku, byl by to vyloženě luxus, na který ale každý čas nemá, a proto je zde stolní jóga. To je důvod, proč tato rychlá a snadná sekvence jógy v kanceláři může být z dlouhodobého hlediska velikým přínosem a může se stát vaší každodenní rutinou.

Zde je osmistupňová sekvence stolní jógy, kterou Vertue vytvořila, aby udržela vaše tělo v pohybu a poskytla vašemu mozku tolik potřebné zvýšení energie:

Krok první: Nejprve zavřete oči a třikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Zkuste každému dechu věnovat tři sekundy. „Dech je velmi úzce spojen se stavem nervového systému, takže udržení klidného a rytmického dechu může pomoci uvolnit vaše tělo při probuzení mysli,“ řekla Vertue.

Krok druhý: Když jsou vaše oči zavřené, otočte hlavu doleva. Současně zvedněte hrudník a vnímejte, jak se vaše pravé rameno vytáhne z těla. Opakujte tento proces na druhou stranu.

Krok třetí: Dále spojte prsty obou dlaní a dejte ruce za hlavu. Jak to uděláte, zdvihněte střed hrudníku nahoru, ujistěte se ale, že se vaše hlava příliš nezaklání.

Krok čtvrtý: Zvedněte pravou ruku a umístěte ji na vnější stranu levého stehna, což přivede vaše tělo do rotace. Jakmile jste v této pozici, nejprve zvedněte levou ruku a otočte hlavou směrem doleva před tím, než otočíte své tělo doprava. Opakujte tento proces i na levou stranu.

Krok pátý: Znamená provést rotaci na obě strany, aby nenastala dysbalance. Je důležité pohlídat hrudník zvednutý, zatímco zaujímáte pozici twistu.

Krok šestý: Jakkoliv to může znít divně, je dalším krokem pořádné zívnutí. „Jde opravdu o velice prospěšný prvek,“ dodává Vertue. „Pomáhá mozek resetovat, ve skutečnosti, když zíváte, stimulujete neurální oblast mozku, která hraje důležitou roli v tom, abychom byli více vědomí a bdělí (a zároveň uvolnění).“

Krok sedmý: Znovu propleťte prsty svých dlaní a protáhněte paže směrem vzhůru.

Krok osmý: Konečný bod této cesty je, že protáhnete kotníky a roztáhnete prsty na chodidlech. Jak říká Vertue: „Pomáhá to stimulovat krev v nohách, což zvýší vaši celkovou energetickou hladinu.“

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné