O životě 05. 01. 2018 PDF Tisk

Dejte svým předsevzetím šanci

Novoroční předsevzetí jsou dost často klišé. Někdo je úplně zatracuje, někdo se jimi naopak zahlcuje. Více než tři čtvrtiny z nás v nich podle statistik selžou. Přesto se však dají využít pro dobrou věc. V lednovém čísle Jóga Dnes si můžeme přečíst, jaká předsevzetí si určitě nedávat. Takže jak vlastně na to?

Dejte svým předsevzetím šanci

Buďte konkrétní

Jako inspiraci pro opravdu dobré předsevzetí můžeme vzít metodu SMART/ER používanou v managementu k nastavování cílů. Je to zkratka počátečních písmen slov, která v angličtině definují, jak by měl dobře zadaný úkol vypadat. Měl by být konkrétní, měřitelný, dosažitelný, realistický a časově ohraničený, navíc pak ještě etický a ohodnocený. Totéž lze aplikovat na předsevzetí, protože v podstatě sami sebe úkolujeme a dáváme si nějaký cíl. Nikoliv tedy „zhubnu“, ale například „do konce dubna shodím kilo měsíčně, tzn. celkem 4 kg“. Samozřejmě bez drastického hladovění, zdravě a přirozeně. Popřípadě přidejte odměnu, třeba drahou kabelku, po které už dlouho pokukujete.

Plánujte

Zhubnu, budu zdravě jíst, víc cvičit… příliš mnoho nekonkrétních položek na seznamu zvyšuje pravděpodobnost, že na konci ledna už budete bez předsevzetí, zato s parádní frustrací. Přitom by stačilo vzít jedno z nich, protože například zhubnout o 1 kg měsíčně v podstatě znamená i úpravu jídelníčku a pohybových návyků. A tohle jedno předsevzetí takzvaně naporcovat, rozdělit jej na menší části. Pokud budete už při tréninku na maraton myslet na poslední kilometr před cílem, pravděpodobně vás to vyděsí natolik, že přestanete běhat úplně. Sníst celého slona se zdá nemožné, ale jde to – po kouscích. Pokud si dáte průběžné cíle, užijete si i samotný proces. A i kdyby se předsevzetí přece jen do příštího Silvestra nepovedlo naplnit úplně podle počátečních představ, není tu přece nikdo, kdo by vám za to dal pětku. Další rok už to zase bude o něco snazší.

Rozum do hrsti

Nesrovnávejte se s nikým jiným. Přání a sny lidí z okolí sice mohou být inspirací, ale taky si z nich můžeme vyrobit strašáka. To, že třeba Adéla (která je sice v článku smyšlená, ale každý nějakou známe) se do třiceti stihla dobře vdát, porodit tři děti, zvládla doktorát a nedávno ji povýšili na šéfku oddělení, opravdu nic neznamená. Život není soutěž. A možná si v hloubi duše více než zvyšovat populační kvóty přejete zdolat Mount Everest nebo se konečně pustit do projektu sdílené šicí dílny. Tak co se třeba porozhlédnout po letenkách nebo vhodných prostorách. Pokud je vaším přáním zbavit se přežitku v podobě cigaret, netrapte se příliš, že se třeba některý den nezadaří, zkuste se ale na svou cestu co nejdříve vrátit zpět. Za každým úspěchem jsou i nepodařené pokusy. Hlavně v klidu.

Bez ohledu na datum

Pokud si něco opravdu přejete, datum nerozhoduje. Je to jen pomůcka, která pomůže odrazit se k prvnímu kroku. První leden sice ke změnám vyloženě svádí, ale upřímně – po novoročních oslavách se do žádné akce stejně nikomu nechce. Mnohem lepší je konkrétní datum, které má nějaký osobní význam. Zkuste načasování, které bude vám i vašim záměrům vyhovovat lépe, třeba na Tři krále. Nebo první jarní den, když to napoprvé nevyjde. Platí totiž, že pokud si něco opravdu přejete, nebudete otálet. Začít můžete už zítra. Třeba minimálně s tím načrtnout si první návrh vysněných šatů nebo propátrat nabídky posiloven v okolí. Udělat každý den něco opravdu pro sebe navíc přináší radost.

Věřte tomu – i sobě

Aby mělo předsevzetí reálnou šanci, je třeba mu opravdu věřit. Proto nepomůže srovnávání, ale ani třeba rady blízkých. „Měla bys“ a „musíš“ jsou nejjistějšími zabijáky jakékoliv radosti. Zkuste se sami sebe ptát, proč si nějaké přání formulujete do předsevzetí. Co by vám mělo přinést. Co by se mělo stát, až se splní. Bude pak život lepší, zábavnější nebo více naplněný? Pokud odpověď zní ne, nemá cenu s něčím takovým ztrácet čas. Proč třeba hubnout, když víte, že o to váš milovaný ani nestojí, váš vzhled vás v podstatě až tolik netrápí a netoužíte si pořizovat kompletně nový šatník? Zaměřte se místo toho na opravdová přání a věřte svému odhodlání. Pak už je jedno, jestli začnete prvního ledna, s počátkem jara nebo už dnes. Hodně štěstí!

 

  • autor: Michaela Dombrovská
  • www.protoze.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné