Zdraví 09. 06. 2018 PDF Tisk

Dát si nohy nahoru...

Možná by vás ani nenapadlo, jaké obrovské benefity tato jednoduchá statická poloha našemu tělu přináší. Nejenže ulevíte srdci a oběhové soustavě, ale jde také o nejsilnější zbraň proti křečovým žilám. A to ani zdaleka není vše!

Dát si nohy nahoru...

Jako dítě jsem s bratrem trávila prázdniny u babičky a dědy na chalupě. Pokaždé, když jsme se vraceli z delšího výletu, kdy jsme už sotva pletli nohama, babička říkala: „A teď, až přijdeme na chatu, udělám vám dobrou svačinku a dáme nohy nahoru.“ S nohama nahoře vydržel nejdéle dědeček, nám jako dětem stačila na odpočinek chvilka a chudák babička musela být kvůli nám neustále ve střehu. Teď s odstupem času na slova babičky ráda vzpomínám, a obzvlášť po dlouhém hektickém dni se moc těším na svých zasloužených patnáct minut, kdy v této poloze nemusím nic, jen zavřít oči a chvíli odpočívat.

Možná by vás ani nenapadlo, jaké obrovské benefity tato jednoduchá statická poloha našemu tělu přináší. Nejenže ulevíte srdci a oběhové soustavě, ale jde také o nejsilnější zbraň proti křečovým žilám. A to ani zdaleka není vše!

V pohodlném oblečení se tedy položte na záda, opřete nohy nahoru o stěnu, uvolněte ramena a zavřete oči.

A co nyní probíhá ve vašem těle?

Jde o okamžitou pomoc pro bolavé nohy a o prevenci proti jejich otékání.

Pokud si navíc ještě podložíte pánev, můžete rychle uvolnit napětí nejen v této oblasti, ale také v oblasti spodní páteře. Také je to skvělý způsob, jak povolit bolestivý sedací nerv.

Dochází ke zlepšení krevního oběhu, uleví se srdci.

Tato poloha má pozitivní vliv na vaše trávení. Dokáže odstranit křeče v žaludku a zbavit se pocitu plnosti, stimuluje činnost střev a pomáhá tělu lépe absorbovat živiny.

Stimuluje i činnost štítné žlázy a dalších endokrinních žláz.

Je to nejlepší a zároveň nejjednodušší zbraň proti křečovým žilám. Zlepšuje se žilní odtok, otoky nohou a pocit únavy zmizí. Dojde ke zmírnění potíží u těch, kteří již onemocněním žil trpí.

Prospívá nervovému systému a zabezpečuje správné prokrvení mozku, což má zas vliv na lepší paměť.

Bude se vám lépe spát, neboť v této poloze z vás spadne všechno napětí a zklidníte se. Zbavíte se stresu. Cítíte-li se podráždění, naštvaní, nebo ve stresu z celodenního kolotoče, bude na vás tato poloha mít úžasné terapeutické účinky. Po 15 minutách se budete na svět dívat jinak, budete se cítit jako znovuzrození.

Tip: Skvělé je spojit tuto polohu s jednoduchým procvičením očí, které uvolňující a relaxační účinek pozice prohloubí. Zavřete oči a zkuste s nimi 30 sekund otáčet ve směru hodinových ručiček, poté směr změňte.

 

Podpořte účinek polohy masáží

V obchodní síti lze zakoupit velké množství již hotových masážních krémů, a to ať již s chladivým (po celodenní námaze ideální), nebo i s hřejivým účinkem pro lepší prokrvení. Namasírujte si své unavené nohy některým z těchto přípravků a účinek polohy se ještě zvýší.

Masáž provádějte velice jemnými pohyby od kotníku směrem nahoru ke koleni a pak dále až k hýždím. Vyhýbejte se kolenním jamkám a čéšce. Masírovat můžete jak pomocí prstů, tak dlaněmi i předloktím, můžete kroužit, hladit nebo hníst. Velice příjemná je masáž chodidel, kde se nachází mnoho nervových zakončení. Masírujte od prstů k patě a můžete si pohrát i se samotnými prsty. Pokud máte křečové žíly, raději se jim během masáže vyhněte.

Dáváte-li přednost přírodním přípravkům, můžete si vyrobit vlastní masážní emulzi s pomocí esenciálních olejů. Esenciální oleje používejte vždy zředěné. Jako základní (nosný) olej zvolte lehký rostlinný, např. olej z grapefruitového semínka, sladké mandle nebo slunečnice. Po kapkách přidávejte vybrané esence do lahvičky, protřepejte a vyzkoušejte trochu směsi na hřbetu ruky. Množství doplňujte postupně a opatrně. Chcete-li si namíchanou směs uchovat na delší dobu, vmíchejte na závěr asi pět procent oleje z pšeničných klíčků jako konzervační prostředek.

K masáži pro zlepšení krevního oběhu se doporučuje směs ze šesti kapek esenciálního oleje citrónu, dvou kapek cypřiše a čtyř kapek ylang-ylangu.

Na křečové žíly se nejlépe hodí koupel s pár kapkami esencí z cypřiše, citrónu, rozmarýnu, levandule nebo jalovce. Oleje lze také smíchat s pleťovým krémem a jemně vmasírovat. Masáž však provádějte vždy pod postiženým místem, nikdy nad ním. Nezapomínejte oleje nejprve vyzkoušet, na malém kousku kůže, abyste případně předešli alergickým reakcím. Oleje je dobré střídat.

 

Literatura: Aromaterapie v kostce (Sheila Laveryová)

Objednat předplatné