Tradiční čínská medicína 20. 07. 2019 PDF Tisk

Cyklus ženy jako mocný nástroj k vnitřní rovnováze

Žena, která svému cyklu rozumí, ho dokáže vnímat jako mnohem mocnější prostředek k vnitřní harmonii....

Cyklus ženy jako mocný nástroj k vnitřní rovnováze

Ženy jsou cyklické bytosti právě tak jako měsíc, s nímž jsou v teorii jin-jang spjaty. V tradiční čínské medicíně se praví přísloví, že léčit jednu ženu je jako léčit deset mužů. Avšak pokud žena vnímá svůj cyklus a je schopna ho popsat, pak je tomu právě naopak. Menstruační cyklus ženy je totiž dokonalým obrazem její vnitřní (ne)rovnováhy a žena, která svému cyklu rozumí, ho dokáže vnímat jako mnohem mocnější prostředek k vnitřní harmonii. Pochopením jednotlivých fází ženského cyklu lze totiž dosáhnout vnitřního sladění, maximální produktivity i zdraví.

Harmonizace vnitřní nerovnováhy přes menstruační cyklus

Mnoho žen se při první návštěvě terapeuta TČM často diví, kolik otázek je jim kladeno právě na charakter menstruačního cyklu. Ten totiž dokáže prozradit opravdu mnoho o vnitřní (ne)rovnováze ženy. Proto je potřeba svůj cyklus znát a umět ho popsat. Roli zde hraje nejen samotná délka cyklu i menstruace, ale také barva a konzistence krve, průběh krvácení, a stejně tak i tělesné pocity a emoce, které vnímáme v rámci celého cyklu. Příkladem může být premenstruační syndrom a samozřejmě jeho konkrétní projevy, bolesti či rozpínání v podbřišku nebo podžebří, bolesti hlavy, napětí v prsou, tvorba cyst, myomů apod., ale také únava, množství energie, kvalita spánku či změna chutí a další příznaky, které se mohou v jednotlivých fázích lišit. Čím přesněji dokáže žena svůj cyklus vnímat a popsat, tím snáz může terapeut doporučit vhodnou formu k přirozené harmonizaci.

Čtyři fáze ženského cyklu

TČM dělí ženský cyklus do čtyř fází, z nichž každá trvá přibližně sedm dní. Obecně je lze popsat následovně, však platí, že samotná terapie TČM se vždy upravuje individuálně a na základě aktuálního stavu či potíží dané ženy.

První tzv. menstruační fáze začíná příchodem menstruace. Jang rychle klesá a spolu s ním se i čchi a krev pohybují směrem dolů. Jejich pohyb je důležitý pro plynulý odchod staré krve spolu se vším nepotřebným, aby se mohla obnovit krev nová. Při menstruaci by žena neměla pociťovat žádné bolesti ani pozorovat sraženiny v krvi, to jsou zajisté faktory ukazující na nerovnováhu, s nimiž zkušený terapeut TČM dokáže pomoct. Obdobně by také samotné krvácení nemělo být příliš silné ani příliš slabé, stejně jako pokud je samotný cyklus zpozděn, prodloužen či přichází příliš brzy. Žena se cítí unavená a potřebuje nabrat energii na celý další měsíc. Důležité je proto dopřát si dostatek odpočinku i spánku.

Ve druhé tzv. pomenstruační fázi dochází k růstu vaječníkových folikulů a zvyšuje se hladina estrogenu. V TČM je klíčové vyživovat jin a krev, které jsou v relativní prázdnotě, a posilovat ledvinový jin-jang i esenci. Vhodné jsou např. plody kustovnice čínské (gouqi), ze kterých si můžeme udělat chuťově výborný čaj nebo je přidat do obilných kaší či polévky. V této fázi žena pociťuje příval energie a nálady jít do společnosti, je tvořivá, podnikavá a pracovně výkonná. Cítí se radostně a extrovertně.

Ve třetí tzv. ovulační fázi cyklu dosahuje dominantní folikul plné velikosti, až praskne a uvolní vajíčko. Tělo produkuje plodný hlen. V této fázi je na vrcholu jin. Jang začíná pomalu stoupat a spolu s ním se i krev a čchi pohybují směrem vzhůru, mnohdy s vnitřní horkostí. Zdárná ovulace je obrazem silné esence a jin ledvin a zároveň je momentem, kdy jang střídá na síle jin. Proto začínáme posilovat ledvinovou esenci a jang. V této fázi cyklu má žena nejlepší komunikační schopnosti a snadno se pohybuje ve společnosti. Je aktivní, působí přesvědčivě, úspěšně vystupuje před lidmi, a prý je i nejvíc přitažlivá.

V poslední, čtvrté neboli premenstruační fázi vrcholí jang, který svým teplem působí na vajíčko a udržuje vyšší bazální teplotu. Pokud došlo k oplodnění, dodá vajíčku veškerou energii potřebnou pro další vývoj. Zde je velmi důležité rozhýbávat čchi jater a krev, vyloučit tak případné jinové škodliviny a bránit stagnacím. Prospěšná bude zajisté masáž, procházka či jiný příjemný pohyb s protažením, včetně jógy. Mnoho žen v této fázi trpí premenstruačním syndromem. Žena se uzavírá do sebe a napojuje se na svou intuici. Energie pomalu ubývá, nálady mohou být proměnlivé a výjimkou není ani podrážděnost či tělesná nepohoda. Avšak i premenstruační syndrom lze pomocí TČM odstranit. Je to v podstatě jen další z ukazatelů příčin vnitřní nerovnováhy, již lze postupně vyladit.

 

  • autor: Zuzana Košařová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné