Technika cvičení 19. 03. 2017 PDF Tisk

Cvičte zdravě!

Následující řádky by měl mít na paměti každý - nejenom cvičení, ale i správný pohyb, uvědomění si pohybu jsou esenciální pro zdravé tělo a zejména záda.

Cvičte zdravě!

Je mnoho aspektů, které ovlivňují zdravý jógový pohyb – především správné držení těla a páteře. Jsou-li svaly v nerovnováze, je tím zasažena i psychika. Tělo a mysl jsou spojené nádoby, a tak působit pouze na jednu oblast člověka nelze. Je třeba vybrat komplexní přístup. Abychom o páteř pečovali, protože je ochráncem míchy a našich životních funkcí, je třeba provádět vědomý, účelový pohyb, řízený a kontrolovaný.

Aby pohyb byl bezpečný, je třeba zapojit různé svaly, které se podílejí na stabilizaci těla. Proto, abyste si neublížili, například při zvedená těžkého nákupu, je nutné zapojit centrum těla neboli tzv. hluboký svalový stabilizační systém páteře. Ten se podílí na správném pohybu a držení těla, a pokud nefunguje tak, jak je třeba, dochází v těle, a především v souhře zapojovaní svalů, k disharmonii. Ta je důsledkem životního stylu (psychické i fyzické přetěžování), nevhodných pohybových návyků, nebo také špatné techniky cvičení.

Souhra svalů hlubokých břišních (m. transversus), pánevního dna, vzpřimovačů páteře, a především bránice a vhodný timing (posloupnost zapojování) je předpokladem pro zdravý, nejenom jógový pohyb. Ostatní svaly, jako svaly hrudníku, ramenního a pánevního pletence, spolu s centrem těla vytvářejí pevný útvar, který pomáhá při provádění pohybu. Přes tuto konstrukci probíhá jógový pohyb. Jakýkoli pohyb, který provádíme, se projevuje na pohybu bránice v těle a také na oblasti křížové. Proto je důležité cvičit správně.

Pohyb musí být pomalý a vědomý, aby mohl mozeček koordinovat jeho průběh a měl čas dávat opravené signály mozku, který pak pohyb řídí. Aby mozek dostával správné povely, je třeba, aby ze senzorů umístěných v chodidlech, rukách, očích, uších, kloubech, svalech a šlachách přicházely správné informace. A tak pohyb musí mít současně svůj záměr (cíl), abychom jej mohli dobře realizovat. Cíl je konkrétní představa, myšlenka, která, když je realizována, připraví tělo na pohyb, a to se dostane do přípravného režimu pro realizaci pohybu. Na příkladech vidíme, jak je důležitá pozornost směřovaná k cíli. Mozek si poradí s tělem na základě vhodných impulsů, které dostane. Zmobilizuje svaly středu těla, čímž vytvoří prostor pro realizaci pohybu nebo procesů v těle.

Cviky:

1. Položte se na záda. Zpevněte natažené dolní končetiny tím, že si představíte pod chodidly pevnou zem. Chodidla zakořeníte v zemi a současně si představujte, že nohy chcete nasát (vtáhnout) směrem do pánve. Ucítíte, jak se střed těla zpevní.

2. Pokrčte si dolní končetiny, chodidla opřete na šířku boků do země. Představte si, že chcete zvednout chodidla cca 10 cm od země, ale nezvedejte je. Je to jen představa. Ucítíte, že dojte ke zpevnění v oblasti pánve a spodního břicha.

3. Pokrčené nohy zvedněte, aby holeně byly rovnoběžně se zemí a stehna kolmo k trupu. Chodidla pomyslně opřete do stěny. Představte si, že na kolenou máte něco těžkého, co musíte držet. Plynule dýchejte a ucítíte, jak se zpevní střed těla.

 

Stejně jako představa pomáhá jógovému pohybu správný tlak opěrných kloubů o zem. Zkuste si na své příští lekci jógy uvědomit, jak pracujete tlakem do chodidel nebo rukou, když jsou na zemi. Tento tlak pomáhá nastavit střed těla. Poloha vzpřímení trupu pomáhá celému nastavení, a tak cvičte vědomě, pomalu a klidně.

 

Objednat předplatné