pátek 8. 12. 2023
Od aplikací a notebooků až po podložky na jógu!
Zvládání stresu a situací způsobených stresem není snadné, a ať už se jedná o práci nebo váš osobní život, může to ovlivnit vaše duševní i fyzické zdraví.
Tento rok byl obzvláště obtížný kvůli pandemii koronaviru a nedobrovolnému pobytu v našich domovech, ztratili jsme možnost sociálních kontaktů, byla omezena naše svoboda a mnozí přišli o práci, na které jim záleželo. To vše je dosti stresující.
Zvládání problémů se stresem a duševním zdravím, obzvláště v době pandemie covidu-19, by tedy mělo být tématem č. 1 pro každého z nás.
Mezinárodní asociace pro zvládání stresu (ISMA) organizuje od roku 2018 jednou za rok v listopadu Týden stresu. Již v roce 1998 založila předsedkyně asociace Carole Spiers Den stresu, který se koná 4. listopadu.
Nyní nastal čas věnovat se těmto problémům a upozornit na dostupné podpůrné prostředky.
Téměř každý pátý dospělý podle ISMA v červnu tohoto roku zažil nějakou formu deprese, zatímco před pandemií se s podobnými obtížemi potýkal každý desátý.
S novými výzvami, kterým v současné době čelíme, od úzkosti plynoucí z uvěznění v našich domovech a z nejistoty zaměstnání uprostřed rostoucí nezaměstnanosti až po snahu skloubit práci z domova s péčí o děti a při tom všem se vyhnout viru, potřebujeme všichni nějakou pomocnou berličku, o kterou se opřeme.
„Lidé zvládají stres mnoha různými způsoby,“ vysvětluje doktorka Sarita Robinsonová ze školy psychologie a informatiky na University of Central Lancashire. „Je důležité se aktivně soustředit na svoji pohodu a starat se o své duševní zdraví, stejně jako byste se měli starat o své fyzické zdraví.“
Ačkoli to nemusí vyhovovat všem, aplikace s meditací či cvičením jsou rozhodně skvělým způsobem, jak začít. Výborné jsou i online lekce a pomoci může také psaní deníku, kam člověk odkládá všechny myšlenky, které se mu honí hlavou.