Cvičební sestavy 24. 03. 2020 PDF Tisk

Celostní přístup jógy pro jarní detoxikaci

Vyzkoušejte tuto sestavu 10 jemných ásan, které účinně promasírují vnitřní orgány, a tím jim pomohou ke správné detoxikaci. Nezapomeňte zároveň na to udržet svou mysl bdělou, aby tělu pomohla vědomě k jarní obnově.

Celostní přístup jógy pro jarní detoxikaci

Na jaře, stejně jako všechny rostliny, ukončujeme období dlouhé a studené zimy a navracíme se zpět do nového života. S prodlužováním dní a krácením nocí se tělo obnovuje po fyzické i energetické stránce. V této desetičlenné sestavě se naučíte své tělo detoxikovat, vyrovnáte tok energií jin i jang a získáte příliv nové síly pro následující období.

Důraz ale nebude kladen pouze na vyrovnání jin a jang a masáž vnitřních orgánů pro jejich hluboké čištění, důraz bude zaměřen také na udržení přítomnosti, která vám následně dopomůže obrátit se dovnitř sebe sama a vědomě tělo připravit na obnovu. Berte přechody mezi jednotlivými pozicemi jako přechod zimy do rozkvétajícího se jara.

Pozice dítěte (balásana)
Začněte v kleku na kolenou, při kterém spojíte palce chodidel a kolena necháte volně na šíři pánve. Nadechněte se a s výdechem pokračujte do předklonu, dokud neopřete čelo o podložku. Paže protáhněte podél nohou dozadu a úplně se uvolněte. Zkuste se zamyslet nad tím, jaký máte s přicházejícím jarem záměr. Jak chcete jaro a přibývající světlo přivítat? Vydržte 10–15 hlubokých dechů. 

Nízký lounge (anjaneyásana)
Postavte se do pozice kočky a pokračujte do střechy. S nádechem jděte pravou nohou mezi dlaně a levou opřete kolenem, lýtkem a nártem o zem. Jakmile se ustálíte, zvedněte paže podél uší nahoru a nechte oči zavřené. Vydržte 5–8 dechů. Poté opakujte na druhou stranu. 

Twist s dlaněmi spojenými na hrudníku (parivrtta anjaneyásana)
Zaujměte pozici střechy a s nádechem jděte pravou nohou mezi dlaně. Levé chodidlo posuňte na špičce co nejdál od pravého, nohu propněte. Spojte dlaně k sobě a s výdechem přetočte levý loket a celý trup k pravé noze. Loket opřete z vnější strany pravého stehna, pohled upřete nahoru a s každým výdechem vtáhněte břicho dovnitř. Při twistových pozicích se silně masírují vnitřní orgány a dochází k hluboké detoxikaci. Nezapomeňte si vytvořit rovnováhu potřebnou pro udržení pozice ve své mysli. Vydržte 5–8 hlubokých dechů. S nádechem pokračujte do pozice prkna a poté proveďte na druhou stranu. 

Obrácený trojúhelník (parivrtta trikonásana)
Z pozice střechy jděte levou nohou mezi dlaně. Nechte obě nohy propnuté. Pravou dlaň dejte k vnitřní straně levého chodidla, celou horní polovinu svého těla natočte k levé noze a pohled upřete vzhůru. Pravou paži protáhněte v úrovni ramene a veďte za ní pohled skrze zavřená víčka. Prodýchejte 5–8 dechy a poté proveďte na druhou stranu.

Obrácený půlměsíc (parivrtta ardha chandrásana)
Z pozice obráceného trojúhelníku položte vždy paži směřující vzhůru na zem tak, aby obě dlaně byly na zemi z obou stran předního chodidla a poté pomalu odlepte chodidlo zadní nohy od podložky a nohu protáhněte dozadu. Pohled směřujte vzhůru a soustřeďte se na svůj dech. S každým výdechem vtahujte břicho dovnitř. Zůstaňte 5–8 hlubokých dechů a poté pokračujte na druhou stranu. Až pozici provedete na obě strany, pokračujte do střechy, kde nechte tělo na několik dechů odpočinout.

Pozice prkna na předloktí
Ze střechy přejděte plynule do pozice prkna a z plných dlaní se přesuňte na předloktí. Nechte lokty pod úrovní ramen. Jemně podsaďte pánev a držte tělo v jedné přímce. Hlavu držte v prodloužení krční páteře a ramena tlačte dolů. Nohy protahujte za patami směrem dozadu. Zůstaňte po dobu 5–8 hlubokých dechů. Pokud by to pro vás bylo pro začátek moc, vydržte 2–3 dechy a poté pokračujte do střechy, tam si odpočiňte a pak se do prkna opět vraťte. 

Pozice kolébky (dhanurásana)
Přejděte do pozice kočky a poté do lehu na břiše. Pokrčte nohy a chytněte stejnou dlaní stejné chodidlo z vnější strany za nárt. Nadechněte se a s výdechem zvedněte horní i spodní polovinu těla. Tlačte nárty proti dlaním, uvolněte ramena, hlavu držte v prodloužení krční páteře. Dýchejte do břicha pro intenzivnější masáž vnitřních orgánů. Vydržte 5–8 dechů a poté s výdechem pozici uvolněte. Chvilku zůstaňte v lehu na břiše a snažte se tělo co nejvíce uvolnit.

Twist vsedě (parivrtta sukhásana)
Sedněte si s překříženýma nohama a páteří protaženou vzhůru. Nadechněte se a s výdechem dejte pravou dlaň na levé koleno a levou paži za záda. Opřete se o prsty levé dlaně, abyste váhu svého těla mohli udržet na sedacích kostech. Pohled směřujte za sebe do dálky. Zůstaňte 8–10 dechů, poté se s nádechem vraťte zpět a opakujte s výdechem na druhou stranu. 

Předklon vsedě (paschimottanásana)
Natáhněte nohy s chodidly do flexe. Záda držte rovně s hlavou v prodloužení krční páteře. Nadechněte se a s výdechem se předkloňte, dlaně položte na podložku vedle nohou a nechte paže v mírném pokrčení, aby se předklon mohl soustředit na záda a zádové svaly. Prodýchejte fázi, do které vás tělo pustilo. Zůstaňte 8–10 dechů a poté pozici uvolněte.

Pozice mrtvoly (šavásana)
Lehněte si na záda s chodidly na šíři podložky a pažemi podél těla. Zkuste uvolnit tělo i mysl, co nejvíc to jde. Zavřete si oči a vytvořte ticho ve své mysli. Vypusťte všechny myšlenky i starosti a vnímejte narůstající uvolnění s každým výdechem. Uvolněte všechno napětí těla. Zapojte vizualizaci a představte si, jak napětí slábne, až se úplně vytratí. Udržte si bdělý spánek, kdy je mysl klidná a bez myšlenek, ale vy nespíte. Dýchejte. V této pozici setrvejte 5–10 dechů a staňte se svým vlastním pozorovatelem.

Po této sestavě zkuste meditovat. Benefity meditace jsou značné. Meditace je stav, kdy naše mysl ani tělo nejsou ničím zatížené a naše koncentrace se plně soustředí na dech. A jak má taková „jarní“ meditace vypadat?

Pohodlně si sedněte a překřižte nohy. Narovnejte záda. Snažte se páteř protáhnout od sedacích kostí za temenem hlavy a bradu jemně tlačte ke krku. Zavřete oči a zkuste požádat své tělo, aby uvolnilo jakékoliv případné napětí. Dlaně hřbety opřete o kolena, aby plosky dlaní směřovaly vzhůru jako symbol receptivity a otevřenosti. Tato meditace je praxí otevírání se nové sezóně, která právě přišla.

Začněte proměňovat své vědomí ve svůj dech, nechte ho přirozeně a nespoutaně plynout celým svým tělem. Jaro je doba obnovy, doba znovuzrození. Snažte se zůstat napojeni na svůj dech a přemýšlejte o tom, že vstupujete do nové fáze života. Jaký je záměr, který si stanovujete v této době začínající energie a existence? Pokuste se zachytit svůj jarní záměr v jediném slově, jako je „radost“ nebo „hojnost“. Při každém vdechnutí, vnitřně a tiše řekněte: „Já jsem (váš záměr).“ Například, vdechuji: „Jsem radostný Nebo cítím hojnost.“ S každým výdechem pak nechte své tělo, aby vyzařovalo vámi zvolený záměr. Zapojte nejen tělo, ale také mysl i ducha. Pokud bude vaše mysl bloudit po myšlenkách, vraťte ji zpět k tomu, jak znělo vaše přání, to, čím teď a nyní jste. Vydržte v této meditaci 5–20 minut. Poté se několikrát zhluboka nadechněte a pomalu otevřete oči.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné