Ásany 29. 08. 2021 PDF Tisk

Čáp (padahastásana)

V poloze čápa se nabíjíme zemskou energií a necháváme tělo uvolnit a protáhnout...

Čáp  (padahastásana)

Poloha čápa se na první pohled neliší od cviků z gymnastiky nebo jiných tělovýchovných aktivit, kde je zařazen hluboký předklon snad ve všech tělovýchovných aktivitách. Pozice udržuje pružný pas a páteř, protahuje vazy na nohou – nejvíce kolenní šlachy. Podporuje proudění krve do mozku. Stejně jako v Kleštích je v této pozici účelem, aby se člověk co nejvíce předklonil, a přitom držel rovnou páteř a narovnané nohy. Jakmile budete mít dostatečně ohebnou páteř, dojdete k tomu, že se budete moci chytit za palce a dotýkat se čelem holení. Při cvičení je důležité zhluboka dýchat, brzy ucítíte, že s každým dalším výdechem se ohnete hlouběji. Abyste přiblížili hrudník co nejblíže k nohám, položte dlaně na podložku a pozvolna ručkujte za sebe. Většinou v počátcích dělají potíže zkrácené svaly na zadní straně nohou nebo zkrácené zádové svalstvo. Při pozici čápa se nabíjíme zemskou energií.

Provedení pozice
Postavte se do stoje spojného, vydechněte. S nádechem vzpažte, hlavu držte vzhůru a protáhněte se do výšky. Při výdechu se předklánějte od kyčlí, ruce držte před sebou. Kolena a páteř držte stále rovně, jak jen to je možné. Pokračujte v předklánění, pak se chytněte za kotníky nebo palce u nohou. Hlavu přitáhněte k holením a dýchejte zhluboka. Do výchozí polohy se vracejte při nádechu a pozvolna. Vytáhněte se z kyčlí, vzpažte. Na závěr spusťte paže dolů a nechte je podél těla.

Protipolohou k padahastásaně je poloha půlměsíce – ardhačandrásana. Správným provedením polohy zpružníte ztuhlou hrudní páteř i zádové svalstvo, vliv na vegetativní nervový systém zotavuje mysl i tělo a výborně působí proti ukládání tuku na břiše a na hýždích. Provedení je opravdu jednoduché. Končíme-li s výdechem do připažení z čapí polohy, plynule pokračujeme rukama před tělo se zaklesnutými palci a nadechujeme opět do vzpažení až do mírného hrudního záklonu. Je třeba dát pozor, abychom nebyli zakloněni v bedrech, ale opravdu jen v hrudní oblasti. Pro maximální relaxaci by se vaše tělo mělo dostat do plynulého oblouku od pat po špičky prstů rukou.

Literatura
O józe – kompletní průvodce, 2002
S jógou k rovnováze, 2004

  • autor: Eva Učňová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné