Zdraví 25. 05. 2019 PDF Tisk

Bylinky a jóga při potížích se zažíváním

Kde nebyl doktor, tam byla bába kořenářka. Lidé se za ní sjížděli z široka daleka, věřili na tajemnou sílu bylinek o půlnoci sesbíraných a očekávali pomoc nejen od všemožných neduhů těla, ale i duše...

Bylinky a jóga při potížích se zažíváním

Lékařská věda od těch dob již značně pokročila, ale není důvod zatracovat znalosti a zkušenosti našich předků, kteří na rozdíl od nás žili v souladu s přírodou a uměli si z ní vzít to, co potřebovali a co jim pomáhalo. My se o to můžeme alespoň pokusit. Naučme se znát přírodu, naučme se znát i sami sebe. Pěstujme bylinky, hledejme v nich to, co nám dělá dobře, co nám prospívá. Cvičme jógu, pomáhejme tím našemu tělu i duši. Možná, že pak budeme moci omezit návštěvy u lékaře na minimum.  

Potíže se zažíváním, nadýmání, křeče v břiše a žaludku

Pomoci může koriandr. Silice v něm obsažené podporují tvorbu žaludeční šťávy, a tím zvyšují chuť k jídlu. Zároveň má i příznivé účinky na nervovou soustavu a při nachlazení podporuje vykašlávání. Používají se drcená semena, ze kterých můžete udělat odvar (1 polévková lžíce na 2–3 dl vody) nebo je sníst čerstvě nadrcená v množství jedné malé lžičky 3krát denně. Doporučit mohu i mátový čaj, který zmírňuje zažívací potíže, nevolnost, plynatost, průjem a koliku. Listy máty otrhejte před rozkvětem, rostlinka pak znovu obroste. Lepší trávení podpoří čerstvé listy bazalky. Ideální jsou při používání ve studené kuchyni, neboť při dlouhé přípravě se chuť bazalky ztrácí. A pro lepší vstřebávání mastných jídel přidejte tymián, napomůže trávení a má i antiseptické účinky.

Saláty s bylinkami

Do všech druhů listových salátů přidávejte čerstvé bylinky, oceníte tak nejen jejich výtečnou chuť a vůni, ale také jejich léčivé vlastnosti. Pažitka, kmín a listy bazalky podporují trávení a např. petržel je bohatá na železo. Do salátů nepřidáváme více než pět různých listů bylinek, neboť by chutě mohly splynout. Máte-li možnost, používejte přirozeně rostoucí bylinky, u těch máte jistotu, že slunce, déšť a půda podpořily jejich ideální růst a obsah přírodních silic. Bylinky ze supermarketů bývají předpěstovávány v květináčích a sklenících s přidáním umělých živin k urychlení růstu. Rozdíl poznáte především podle intenzity vůně i chutě.

Ásany vhodné při zažívacích obtížích:

Pozice vyhánějící větry (apanásana) – pomáhá proti nadýmání, zmírňuje menstruační bolesti nebo zažívací křeče.

Ležíte na zádech přitažená kolena k trupu, přibližně v šíři kyčlí, nezaklánějte hlavu, bradu lehce přitáhněte ke krku, ramena se dotýkají země, dech je pomalý a hluboký.

Pozice twistu na zádech se zkříženýma nohama (jathara parivartanásana) zlepšuje trávení a vylučování díky uvolnění břicha (současně napomáhá lepší kvalitě dýchání, neboť hrudní koš je otevřenější). Pozice má mnoho variant, můžete zvolit tu, která vám nejvíc vyhovuje, klidně v jednodušším provedení.

Ležíme na zádech, ruce v upažení, nohy pokrčíme. Pravou nohu položíme pravou přes levou a obmotáme podobně jako v poloze orla (můžete nechat jen pokrčená kolena), nohy necháme přepadnout na levou stranu, hlavu na pravou. Jednu až dvě minuty prodýcháme a vrátíme se na střed. Opakujeme na druhou stranu.

Pozice žáby (mandukásana) vám (kromě dalších benefitů) promasíruje břišní orgány, pomůže při trávení i vylučování, dokonce i při menstruačních křečích.

Provedení – začínáme v poloze dítěte, dýcháme do břicha, vysuneme paže dopředu a přesuneme se na předloktí, kolena pod kyčlemi, lokty pod rameny. Pomalu suneme kolena od sebe (stále držíme kotníky i kolena v pravém úhlu), postupně natahujeme paže do dálky, kyčle dolů a dozadu. Jdeme jen do polohy, která je pro nás příjemná, necvičíme přes bolest. Uvolníme se opět v poloze dítěte, tentokrát s koleny v šíři pánve.

Pozice kleští (pasčimotanásana) výborná pozice pro protažení celé zadní části těla. Umístěním polštáře na stehna z ní můžete získat ještě více. Jakmile se vaše břicho o něco opírá, začínají se jemně masírovat břišní orgány, zrychluje se metabolismus a zlepšuje trávení.

Posadíme se do rovného sedu, nohy natažené vpřed, tělo je kolmo k zemi (pomoci si můžeme podložením hýždí dekou), ruce s nádechem vzhůru a vytáhneme ještě více z pasu. S rovnými zády jdeme do hlubokého předklonu a vydržíme několik hlubokých nádechů a výdechů.

Pozice věnce (malásana) také pomáhá stimulovat metabolismus a trávicí orgány, zmírňuje zácpu a menstruační křeče.

Stoupneme si rozkročmo – paty na podložku, špičky ven a pomalu přecházíme do hlubokého dřepu. Dlaně spojíme před hrudníkem, lokty tlačíme těsně nad koleny do stehen, ramena uvolněná, pánev pouštíme dolů.

Pozice obráceného trojúhelníku (parivrtta trikonásana) zlepšuje krevní oběh a trávení, urychluje peristaltiku střev, působí tedy proti zácpě

Široký stoj, nohy asi metr od sebe, přední pravá noha a její špička směřuje přímo vpřed, špička zadní levé nohy je lehce vytočená ven. Nohy nejsou v přímce za sebou, ale přibližně v šíři kyčlí. Pravou ruku položíme na bok, levou se s nádechem vytáhneme vzhůru a s výdechem klesáme k přední noze, zároveň se vytahujeme za temenem hlavy. Levou dlaň položíme vedle pravého chodidla (z vnitřní či vnější strany, případně na bloček), rotace trupem, při které se pravá paže vytahuje vzhůru.

Všeobecně rotace twisty

Vše, co vám masíruje břišní orgány, tedy twisty a podobné pozice, jsou silně detoxikační a urychlují trávení. Současně rovnají a protahují páteř. Rotace snižuje průtok krve do trávicího ústrojí, jakmile se vrátíte do výchozí polohy, nažene se do zažívacího ústrojí „nová“ krev.

 

Objednat předplatné