Zdraví 16. 11. 2019 PDF Tisk

Bylinky a jóga na ženské téma

Některé ženy mají štěstí, že se jich tyto „ženské“ obtíže dotýkají jen zlehka, a bez větších nepříjemností proplujou všemi etapami svého života. Ale ani v případě, že takové štěstí nemáme, není nutné se trápit a můžeme si svůj úděl „ulehčit“. V tomto případě hledejme pomoc v přírodě a v józe...

Bylinky a jóga na ženské téma

Znáte to již od dospívání, přichází první menstruace, stáváte se ženou, ale především v začátcích nejde o nic příjemného, určitě nemáte stejné pocity jako všechny ty usmívající se dívky v reklamách. Ale menstruace není nemoc. Dospěly jste, čekáte miminko, nejkrásnější období v životě ženy. Já vím, ne zcela bez výhrad. Ale všechny těhotenské obtíže, jako je zvracení, nateklé nohy, bolesti v zádech a nakonec ne vždy bezbolestný porod, všechno má svůj důvod, budete mít dítě a to je důvod s velkým D. Bolest, která má smysl. A navíc těhotenství není nemoc. A najednou je vám padesát a je tady menopauza, všechny hormonální žlázy by chtěly uchovat svůj původní stav a plaší se, protože to nejde. V tomto věku přináší každý den něco nového. Návaly horka, pocení, bušení srdce, závratě, bolesti kloubů, u každé jinak a v jiné míře, ale ani klimakterium není nemoc.

Některé ženy mají štěstí, že se jich tyto „ženské“ obtíže dotýkají jen zlehka, a bez větších nepříjemností proplujou všemi etapami svého života. Ale ani v případě, že takové štěstí nemáme, není nutné se trápit a můžeme si svůj úděl „ulehčit“. V tomto případě hledejme pomoc v přírodě. Takzvaných „ženských“ bylinek je celá řada. Zcela jistě k nim patří kontryhel, jetel luční, jeřáb ptačí, řebříček obecný, heřmánek pravý, meduňka, šalvěj nebo i třezalka.

A jednoznačným králem, takovým všelékem mezi těmito bylinkami, je bezesporu kontryhel. Dle všech dostupných doporučení a informací na internetu se může zdát, že jej mohou užívat v podstatě všechny ženy na rozličné problémy. Dobré je ovšem upozornit, že v některých případech může tato bylinka prodlužovat menstruační cyklus. Obecně kontryhel upravuje nadměrné krvácení, tlumí menstruační bolesti. Pomáhá prý posilovat podbřišek a ženské pohlavní orgány, především dělohu, čímž zvyšuje šanci na početí. Jeho protizánětlivé účinky pomáhají při zánětu vaječníků. Pozadu nezůstává ani řebříček obecný, který má v podstatě podobné účinky. Známý bylinkář a farář Kneipp doporučuje kombinaci těchto bylinek ve svém již legendárním čaji k léčbě ženských nemocí (40 g nati řebříčku, 30 g nati kontryhelu, 20 g květu měsíčku a 10 g listu šalvěje).

Doporučené ásany během bolestivé menstruace:

Poloha plodu

Sedíme na podložce, kolena přitáhneme k hrudníku, pravou paži protáhneme pod pravou nohou, levou pod levou, zvedneme chodidla nad podložku a překřížíme kotníky. Dlaněmi obejmeme obě lýtka. Zůstáváme v poloze tak dlouho, dokud je nám příjemná. Protažená páteř udržuje rovnováhu, mačkáme bříško, čímž se lépe prokrví tkáň a orgány spodiny břišní.

Můstek s oporou

Ležíme na zádech, pokrčená kolena, nohy v šíři boků, chodidla rovnoběžně, paže volně podél těla. Zvedáme pánev vzhůru, chodidla pevně v podložce. Spojíme dlaně pod tělem a přiblížíme lopatky k sobě. Celá přední strana těla se protahuje. Poloha pomáhá rozvíjet sílu a ohebnost svalů pánevního dna a bříška, posiluje nohy, otvírá hrudník, jenž následně uvolňuje naše centrum – srdce.

Pozice celistvosti

Lehneme si na záda, zvedneme nohy a položíme je rozkročmo za hlavu. V ideálním případě se špičky dotýkají podlahy. Roztáhneme paže a chytíme se za palce u nohou. Klidně a pomalu dýcháme nosem, v pozici vydržíme několik nádechů a výdechů. Poté opatrně klesneme zpět na podložku a krátce si odpočineme. Tato pozice prokrvuje oči, působí proti astmatu, onemocněním hrdla a krčních mandlí. Zároveň jde o cvičení se zázračným účinkem proti stárnutí a onemocněním kůže.

Menopauza – pro někoho strašák, neboť se často klade rovnítko mezi menopauzou a stárnutím, ale s tím vy, doufám, nesouhlasíte. Žena může být za klimakterium vlastně vděčná. Je to něco jako energetický úsporný program, vždyť my ženy se v celosvětovém průměru dožíváme o osm let vyššího věku než muži. A to za to stojí.

Doporučenou bylinkou pro toto období je obyčejný jetel luční. Jde o rostlinku plnou fytoestrogenů, které nám pomáhají při vyrovnání hormonální hladiny a zároveň jsou dobrými antioxidanty. Sbíráme květy, z nichž je nejvhodnější připravit nálev. Ten dobře funguje při návalech horka a nevolnosti, které nás během menopauzy trápí nejčastěji. Nemusíme se bát žádných vážnějších nežádoucích účinků, jetel je často používán i v kombinaci s dalšími léčivkami. Těmi může být například meduňka a šalvěj (tu oceníte především při nadměrném pocení).

Doporučené ásany v období menopauzy:

Pes hlavou vzhůru (kobra)

Ležíme na břiše, uvolníme paty a mírně zpevníme břicho. Ruce položíme pod ramena a během nádechu zvedáme pomocí břicha a zad hrudník i hlavu vzhůru. Lopatky stahujeme k sobě a dolů, střed hrudníku vzhůru a dopředu, ramena se nezvedají k uším. V pozici setrváme po několik nádechů a výdechů.

Kolíbka

Sedíme s přitaženými koleny, chytíme se pod koleny a s výdechem sjedeme dozadu do kolíbky, s nádechem zpět. Uvolňujeme si páteř a zároveň cítíme, jak se s páteří plynule pohybují naše břišní a zádové svaly.

Svíčka

Ležíme na zádech, kolena přitáhneme k hrudníku, zvedneme boky, podepřeme bedra. Při jednodušší variantě si sedáme do dlaní a nohy protahujeme do dálky za hlavu. Jestliže nemáme žádná omezení, vytáhneme nohy ke stropu a pravidelně dýcháme. Při této obrácené poloze se lépe prokrvují naše vnitřní orgány, a to i ty v oblasti bříška.

A na závěr:

Doporučení je vždy stejné, pokud máte vážnější problémy a ty navíc přetrvávají už po nějakou dobu, není proč otálet, obraťte se na lékaře, ten vám vždy poradí a pomůže nejlépe. Ale pokud víte, že to není nemoc a jen procházíte „svým“ obdobím, není třeba se trápit víc, než je nutné. Uvařte si bylinky, zacvičte si jógu a nezapomínejte, že nic není hned. Pití bylinek se obecně doporučuje třikrát denně po dobu dvou týdnů (poté je lepší si udělat pauzu). Cvičit můžete každý den, stačí 15–20 minut.

 

Literatura

Susi Riethová: Léčivá síla jógy