Pataňdažaliho osmistupňová jóga 28. 11. 2019 PDF Tisk

Brahmačarja – opravdu jóga vyžaduje celibát?

Dnes se s vámi chci podělit o velmi kontroverzní téma, které se může zdát, že rozděluje jógový svět na dvě půlky. Jedni, co opravdu věří, že celibát je cesta, a druzí, kteří tvrdí, že je to zastaralé a špatně chápané nebo vysvětlované téma.

Brahmačarja – opravdu jóga vyžaduje celibát?

Já vám chci nabídnout můj pohled. Stále si říkám, že bych si opravdu moc přála, aby někdo toto sdělil, když jsem byla v pubertálních letech. Pojďme to ale vzít od začátku.

Brahmačarja je součástí pěti jam, tedy pěti pravidel (pro inspiraci), jak se vypořádávat s vnějším světem. Tradiční jóga překládá sanskrtské slovo brahmačarja jako celibát. A možná je to i pravda. Vyhneme se tak sexu úplně a máme o velkou řádku problémů méně. Pokud je ale sexuální akt chápán správně, pak přicházíme o veliké potěšení a největší výměnu energie na světě. Ano, slyšíte správně. Sex opravdu znamená největší výměnu energie na světě. A to není všechno. Tato výměna s vámi zůstane už navždy. Energie splynou a jedna se stane druhou. Energie toho druhého člověka se už nikdy nezbavíme a zůstane tak s námi navždy. Tato myšlenka nás vede k tomu, že bychom měli opravdu popřemýšlet a rozhodnout, zdali skutečně chceme přijmout energii toho druhého člověka. Jakmile začneme chápat sex jako něco více než fyzický akt pro svoje potěšení, naše rozhodnutí se možná změní.

Tím se dostáváme k druhému překladu významu slova brahmačarja – skutečně to znamená „být ve všech věcech umírněný“. Tudíž umírnění v rozdávání své vlastní energie. Otázka zní: „Chci právě tomuto člověku dát svou energii? Mám energii na rozdávání? Neplýtvám, když nemám teď co dát?“

Proč se tedy tak často používá slovo celibát? Určitě má v józe své místo, ale jak řekla má učitelka: „V tomto životě máš dvě možnosti: buďto chceš hledat pravdu, porozumět všemu, hledat samádhi, anebo chceš rodinu, chceš být matka a mít ‚obyčejný‘ život, který je nezbytný pro přežití lidské rasy.“ Ani jeden není více důležitý než ten druhý. Potřebujeme tzv. sádhy neboli „svaté muže“, askety, kteří se vzdají světského života, zasvětí svůj život hledání pravdy, usadí se v horách, kde meditují a snaží se dosáhnout nejvyššího duchovního cíle. Nemají tak čas „plýtvat“ energií na fyzickou rozkoš, protože tu energii potřebují nasměřovat k pravdě. Také ale potřebujeme matky, milující a plné porozumění, potřebujeme otce, kteří nás naučí ctít vlastní hodnotu. A jako vždy, na světě by měla být nastolena rovnováha.

Z mého pohledu je potřeba si být vědomi naší energie a rozhodnout se, kam ji nasměřujeme. Musíme vědět, jaký je náš cíl.

Zde je pár tipů, které vám pomohou nastolit rovnováhu do této oblasti vašeho života:

Pozice dítěte – balásana

V této pozici se cítíte v bezpečí, aktivuje se parasympatický nervový systém, tím zklidníte rozbouřenou energii kolem sebe i ve vás. Usnadní se tak vaše rozhodování.

Buddhi mudra

Toto gesto vám pomůže k duševní jasnosti, zlepší se vaše intuice, porozumíte tak vašim vnitřním hlasům. Také zlepšuje komunikaci, bude pro vás snazší vyjádřit vaše pocity, emoce.

Jak na to:

Spojíte palec a malíček k sobě, zatím co držíte zbylé tři prsty natažené vzhůru.

Mantra: Sat Nam

Překlad: Pravda je mé jméno.

Dopomáhá k nalezení pravdy, třeba i k tomu, co právě potřebujete.

Nebojte se hledat a ptát se, kde jsou vaše potřeby. Vylaďte tak svůj život a najděte energetickou rovnováhu a mír.

 

Objednat předplatné