Cvičební sestavy 10. 06. 2018 PDF Tisk

Bolí vás hrudní páteř? Praktikujte kočičku

Vzpřímené držení těla neprospívá pouze jemu samotnému, ale také mysli a duši. Vzpřímeným postojem sobě i světu ukazujeme, že se nestydíme za to, jací jsme, a že jsme odhodláni životem hrdě kráčet dál, s hlavou zvednutou a pohledem upřeným vpřed. Jak ale na to, když nás tolik bolí hrudní páteř?

Bolí vás hrudní páteř? Praktikujte kočičku

A ono není divu, že nás tak bolí. Velká část z nás totiž tráví nejméně poloviny většiny dní v sedě za monitorem počítače, kde se choulíme do sebe a hrbíme se jako stará babička z kouzelné pohádky. Jenže ta stará babička na to, vzhledem k věku, má možná už trochu nárok – i když by nemusela mít. Zato dnešní člověk se často hrbí už při nástupu puberty. Proč? Životní styl. Věčné sezení, málo pohybu, a také zima, která nás nedávno opustila, a která nás nutila chumlat se do teplých bund, svetrů a šál, a kulatit tak horní záda čím dál víc.

Proč nás bolí hrudní páteř

To máme fakta. Právě jsme pojmenovali problém – bolest hrudní páteře. Jak se projevuje? Neposedná ramena pořád utíkají dopředu, čímž se vám kulatí horní část zad. Trpí tím nejen krční páteř, protože zároveň nevědomky posouváte bradu nepřirozeně dopředu a místo, abyste ji směřovali vzhůru, ji táhnete k hrudní kosti, ale také trapézové svaly a celá hrudní páteř. Dobrou zprávou je, že pravidelná praxe jógy vás těchto potíží může postupně zbavit. Věnujte každý den chvilku sami sobě – a nesejde na tom, zda ráno, večer, nebo v poledne, či kdykoliv jindy během dne – a zařaďte pár poloh, které nechají tyto nepříjemné obtíže zmizet do ztracena.

Jak na to?

Praxi zahajte v poloze šavásany. Ležte klidně na zádech, paže podél těla, dlaněmi vzhůru. Dýchejte volně a vědomě. Pozornost upírejte k dechu a dráze, kterou v těle vykonává. Na nic nemyslete. Každou myšlenku pošlete pryč a obracejte pozornost vždy znovu a znovu k dechu.

Poloha kočky opřené o dlaně

Poté se přesuňte na všechny čtyři, do polohy kočky. Dlaně jsou pod rameny, prsty na rukou do široka roztažené, abyste mohli využít celou plochu dlaně. Loketní jamky směřují proti sobě a paže jsou lehce v loktech pokrčené, to abychom šetřili klouby a zapojili svaly. Kolena jsou pod kyčlemi, záda rovná jako stůl, hlava v prodloužení páteře. Pomalu s nádechem od kostrče, obratel po obratli, prohněme a s výdechem vyhrbte. Několikrát zopakujte a poté změňte dech – ve vyhrbení nadechujte a v prohnutí vydechujte. Opět několikrát zopakujte.

Rotace v poloze kočky

Zůstaňte v poloze, pouze s nádechem zvedněte ze země pravou ruku a podívejte se za ní. S levou rukou, která se nachází vespod, vytváří pravá ruka jednu linku. S výdechem vraťte zpátky na zem a proveďte totéž i s levou rukou. Opakujte několikrát podle svého dechového tempa a střídejte při tom strany. Na poslední opakování na každé straně vydržte s rukou nahoře a polohu prodýchejte.

Poloha kočky opřené o předloktí

Přesuňte se na předloktní. Lokty jsou pod rameny, kolena stále pod kyčlemi, záda stále rovná jako stůl. Proveďte tentýž pohyb jako na dlaních – od kostrče s nádechem prohýbejte, s výdechem hrbte. Několikrát zopakujte a poté obráťte dech, stejně jako v prvním případě. Po ukončení natáhněte ruce, položte na zem hrudník a zaujměte polohu štěněte, kde setrvejte několik dechových kol. Odtud se přesuňte do kleku na všech čtyřech, natáhněte nohy a přes polohu prkna zaujměte polohu střechy. Na pravou i levou nohu vykonejte polohu trojúhelníku i obráceného trojúhelníku. Poté přejděte do polohy zajíce, kde si sedněte na paty, lokty položte na kolena, předloktí na zem, ruce s do široka roztaženými prsty vedle sebe a na hřbety dlaní položte čelo. Dýchejte do břicha.

Závěrečná relaxace

Praxi zakončete v poloze šavásany, kde v sobě nechte doznít pocity z uplynulého cvičení.

 

  • autor: Kateřina Lukášová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné