Ásany, které dokonale zpevní vaše tělo!

16. 07. 2019


Jóga, a to zejména aštanga jóga, a směry protkané vinyasou, jsou fantastický způsob, jak tvarovat tělo, jelikož se tyto směry zaměřují na všechny hlavní svalové skupiny od nohou po svaly krční páteře, břišní svaly a celkový core a také paže.

Dny jsou dlouhé, počasí je teplejší a jste 100% připraveni porazit teplo a obléct si plavky. I když je pravda, že každé tělo je krásné, přeci jen jsme v tomto období sami k sobě poněkud více kritičtí než kdy jindy. Aby se vaše nálada, energie a sebedůvěra radovala z léta, je potřeba vyvinout úsilí a něco pro sebe udělat. Ale pokud chcete letos v létě zvýšit svou sílu a flexibilitu, nemusíte nutně trávit hodiny v posilovně, abyste dosáhli svých cílů.

„Existuje dynamický proces, který nastává, když je sval během natahování také posilován,“ říká Alanna Zabel, instruktorka jógy celebrit a zakladatelka AZIAM. „Svalová vlákna a pojivová tkáň se prodlužují, zatímco přidaná rezistence vytváří napětí, které zvyšuje kolagenová vlákna pro udržení štíhlého a tonizovaného vzhledu.“ Jóga, a to zejména aštanga jóga, a směry protkané vinyasou, jsou fantastický způsob, jak tvarovat tělo, jelikož se tyto směry zaměřují na všechny hlavní svalové skupiny od nohou po svaly krční páteře, břišní svaly a celkový core a také paže.

Tato starodávná praxe skutečně pokrývá práci všech svalových skupin a zároveň uklidňuje mysl, uvolňuje napětí a odstraňuje stres (a mimo jiné mnoho dalších věcí). Abychom tento dlouhý příběh zkrátili, lze jednoznačně říct, že jóga je dobrá pro vaši mysl, tělo i duši – tak co, není tohle ten nejlepší důvod, proč ji praktikovat? „V těchto typech jógových stylů budujete vnitřní teplo, namísto toho, abyste se jednoduše jen potili z tepla vnějšího,“ říká Zabel. „Také se budete pohybovat plynule větším počtem pozic, čímž více potrénujete celé tělo.“

Ať už si vyberete jakýkoliv styl, je jasné, že jóga rozhýbe celé vaše tělo a zároveň se v ní každý najde – jednoduše si každý může zvolit pohyby a ásany, které zvládne a které mu vyhovují, přesto se bude budovat síla a vy nabydete pocitu, že v létě díky józe zvládnete cokoliv! A to má význam, nebo ne?

A jaké pozice volit, aby se svaly dostatečně propracovaly k viditelnému, a hlavně vysněnému výsledku?

 1. Střecha – výhody: Protahuje ramena, hamstringy, paže, oblouky chodidel a rukou; posiluje a tonizuje ruce a nohy.
 2. Prkno – výhody: Zvyšuje výkonost deltového svalu, celé břišní stěny a čtyřhlavého svalu stehenního.
 3. Prkno na předloktí – výhody: Zvyšuje sílu v oblasti ramen, zapojí se díky ní celá břišní stěna, posiluje ruce a nohy; protahuje ramena, hamstringy, paže, plosky chodidel a dlaní.
 4. Chatturanga – výhody: Posiluje ruce a zápěstí; stahuje a tonizuje břicho.
 5. Kobra – výhody: Zlepšuje držení těla; posiluje páteř, ruce a zápěstí; protahuje hrudník a plíce, posiluje ramena a břicho; zpevňuje hýždě; a navíc stimuluje břišní orgány.
 6. Kobylka – výhody: Posiluje páteř, hýždě a záda rukou a nohou; protáhne ramena, oblast horní části břicha směrem k hrudníku a stehna; zlepšuje držení těla; správným zapojením středu těla.
 7. Loďka – výhody: Posiluje břišní svaly, záda, svaly krční páteře, kvadricepsy a hamstringy.
 8. Bojovník I – výhody: Otevírá hrudník, plíce, zpevňuje krk, břicho a třísla; posiluje ramena, paže, záda, stehna, lýtka a kotníky.
 9. Bojovník II – výhody: Posiluje ramena, paže a nohy, a otevírá boky, a tím uvolňuje kyčle.
 10. Bojovník III – výhody: Posiluje kotníky, nohy, ramena a záda, svaly břicha; zlepšuje rovnováhu a držení těla.
 11. Půlměsíc – výhody: Posiluje dolní část zad, horní část zad, hýžďové svaly, hamstringy a protahuje třísla, hamstringy a lýtka, ramena, hrudník a páteř.
 12. Strom – výhody: Posiluje stehna, lýtka, kotníky, otevírá kyčle, protahuje vnitřní strany stehen, hrudník a ramena.
 13. Kolo a most – výhody: Posiluje celou zadní stranu těla, včetně horní části zad, hýždí a hamstringů.
 14. Stoj na hlavě – výhody: Zvyšuje celkovou sílu dolní části těla, včetně nohou a dolního trupu; posiluje ruce, nohy a páteř; působí jako masáž orgánů v dutině břišní.

 

 • autor: Valentina Lebová
 • foto: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket