Cestování 23. 11. 2018 PDF Tisk

ARUBA – ostrov věčného slunce

Aruba je maličký ostrov uprostřed Karibiku, který leží jen pár kilometrůseverněod jihoamerické Venezuely a pyšní se jen jedním ročním obdobím, létem. Najdete zde přátelskou atmosféru, dlouhé pláže s jemným bílým pískem, azurové moře, pestré korálové útesy s nekonečnými hejny ryb, ale i jednoho z nejnebezpečnějších tvorůnaší planety – jedovatého chřestýše.

ARUBA – ostrov věčného slunce

Je pondělí 12. března, sedím v taxíku a jedu na letiště. Jsou asi tři hodiny ráno a je ještě tma. Výjimečně to neřeším, protože po dvou letech kreslení prstem po mapě si letím na druhou stranu zeměkoule plnit hned několik snů najednou. V kufru mám jen tři páry žabek, dvoje plavky a tričko s dlouhým rukávem. Zbytek se chystám pořídit na cestách. Z Prahy letím přes Amsterdam do New Yorku, kde mne čeká krátká pracovní zastávka. Po příletu na letiště JFK se chystám koupit vodu a v regálu pod kasou upoutá moji pozornost fotka usměvavé ženy s dlouhými vlasy. Jdu blíž a v ruce držím nové číslo nejčtenějšího časopisu o józe, americký Yoga Journal, jehož titulní stranu zdobí jedna z mých nejoblíbenějších jogínek, Rachel Brathen. Kupuju si vodu i časopis a jedu strávit pár hodin na Manhattan. Jak projíždíme ulicemi, vybavují se mi snad všechny filmy, které jsou spojené s tímto městem. Noc trávím v hotelu přímo na Broadwayi, kde mám rezervovaný rohový apartmán s úžasným výhledem na okolní výškové budovy a řeku Hudson. Budíček. Volají mi z recepce, že jsou čtyři ráno. I tady je ještě tma, k tomu jen 1 stupeň nad nulou a sněží. Se sirkami v očích sjíždím výtahem z dvanáctého patra dolů do recepce a čekám, až přijede žluté taxi, které mne má odvézt na letiště, odkud je to už jen pět hodin letu do Oranjestadu, mojí cílové destinace a zároveň hlavního města Aruby. Z okna letadla se zaujetím sleduju, jak přistáváme na letišti Reina Beatrix, pojmenovaném po nizozemské královně. Vezu si svůj lehký černý kufr polepený samolepkami z různých letišť a mířím co nejrychleji ven, protože za necelé dvě hodiny mne čeká první lekce.

MEKKA JÓGY V KARIBIKU

Z letiště mířím do svého nového domova, který se jmenuje Costa Esmeralda. Budu tady bydlet celý týden, nejprve sama, pak nás má být na pokoji víc. Jízda je celkem rychlá. Recepční mne vede kolem dvou krásných bazénůdo obrovského apartmánu. Na chvíli si lehám na postel, oknem koukám ven na palmy a pak si jdu dát sprchu. Mrknu na mapu v mobilu a vyrážím na svoji první lekci, kterou vede Corinne Voermans a pojmenovala ji Yin-Yasa. Přicházím do věhlasného studia Happy Buddha Aruba umístěného v krásné tropické zahradě. Lekce probíhá v klimatizované místnosti s dřevěným trámovým stropem a je rozdělena na dvěčásti. Začínáme meditací a jin jógou pro celkové uvolnění, pokračujeme dynamičtější vinyasou a končíme příjemnou relaxací. Po lekci si s Holanďankou Corinne povídáme o životě. Krásně protažená odcházím spát.

Druhý den je pro mne velkým dnem. Čeká mne ranní lekce Vinyasa Flow ve studiu Island Yoga, které je doposud největším centrem jógy v Karibiku a teprve nedávno, v lednu minulého roku, ho otevřela světoznámá Rachel Brathen Schoneveld. Kromě dvou do puntíku vyladěných sálů na jógu je zde ještě příjemná veganská kavárna Nourish se zajímavým arubským interiérem opepřeným proslulým skandinávským designem, venkovní bar se zahrádkou plnou ručně malovaných mandal a menší obchod. V rohu, nedaleko zkušebních kabin, narážím na stojan s nápisem Yoga Girl, na kterém visí použité oblečení z focení a prodává se tu za symbolické ceny. Po celém domě, ale i široko daleko kolem něj voní nezaměnitelná sladká vůně s nádechem kokosu, posvátné dřevo Palo Santo přitahující harmonii, dobrou náladu a využívané šamany i léčiteli už za dob Inků.

YOGA GIRL™

Tato Švédka žije na ostrově Aruba od roku 2010 a byla jednou z prvních, kdo přesunul jógu ze země na vodu, konkrétně z podložky na paddleboard. Každoročně pořádá doma i ve světě několik workshopů, vyučuje jógu ve studiích, na různých festivalech a samozřejměi on-line. Píše knihy, natáčí videa a poslední rok se také stará o svoji malou dceru, kterou se svým mužem Dennisem pojmenovali Lea Luna. Svoje zkušenosti a inspiraci šíří hlavně skrze svůj účet na Instagramu @yoga_girl, který je jedním z nejsledovanějších jógových účtů na světě a aktuálněmá přes dva miliony sledujících!

Měla jsem štěstí, asi měsíc před odletem do teplých krajin se v rozvrhu studia objevila lekce s Rachel. Nešlo odolat. Její studio je jen pět minut pěšky od místa, kde teď bydlím. Ideální. Vcházím do sálu a zamířím na volné místo ve druhé řaděu oken. Po několika minutách se v sálu objevuje i slavná Yoga Girl. Je přesně taková, jakou ji znám z fotek a videí. Celý sál najednou ztichne a všichni do jednoho sledují s jakou lehkostí kličkuje mezi podložkami na druhou stranu sálu. Je z ní cítit ohromná energie. Snažím se zapamatovat každý detail, ale po pár minutách to vzdávám a zkouším se naladit na přítomnost. Je to lepší. Sál byl úplně plný, lekce dokonalá. Hned po lekci jdu na snídani do kavárny a vybírám si smoothie s názvem Yoga Girl za 9 dolarů. Vtom se rozletí dveře a uprostřed stojí Rachel. Asi po čtvrt hodině na mne přichází řada, prosím o podpis její knihy a společnou fotku. Blesk, a můj další sen se právě stal skutečností!

VODA JE ŽIVOT

Další den odpoledne začíná trénink. Krátce předtím na pokoji potkávám své tři spolubydlící, Tinu z LA, která teď žije v Chicagu, Holanďanku Angelu, která bydlí s rodinou na sousedním ostrově Curaçao, a Angeliku z Vídně. Společně jdeme na uvítací kruh, první společnou lekci jógy a večeři. Celkem nás je na kurzu třináct, všechno jsou ženy, většinou z USA a Kanady. Pár nás je i z Evropy, Češka jsem tu jediná. Kurz na paddleboardech Boga Yoga vede mladý manželský pár z USA – Jessica a Ryan. Následují čtyři dny s nepopsatelnou atmosférou ve znamení jógy, paddleboardingu, výborného jídla a nezapomenutelných zážitků. Na tréninku se učíme teorii správného pádlování, povídáme si o bezpečnosti na vodě, vybavení pro tento relativně nový vodní sport, marketingu, ale jsme i na moři, kde máme spoustu hodin praxe. Před spaním si pročítám náš nový učitelský manuál. Poslední den nás totiž čeká písemný test a praktická zkouška, která pro mne bude zároveňi mojí první lekcí SUP jógy v životě. Poslední večer se předávají certifikáty a celý kruh uzavírá slavnostní rozlučková večeře plná úsměvů i slz.

Mimochodem šavásana na moři pod širým nebem, kdy nad vámi krouží pelikán a svůj dech ladíte do rytmu mořských vln, je tou nejlepší relaxací, jakou jsem kdy zažila…

ALOE NA KAŽDÉM KROKU

Léčivou aloe tu uvidíte všude, hlavně v kosmetice. Je prý vhodná k hojení drobných poranění, odřenin, popálenin, jizev, ekzémů, lupénky, ale i aftů, zánětu dásní, spojivek, při zácpě, hemoroidech anebo bolestivé menstruaci. V aromaterapii se esence z aloe doporučuje při celkovém vyčerpání z práce anebo workoholismu.

Večery trávím většinou na hlavní ulici podél pláže, kde se nachází většina obchodů, restaurací, kaváren a klubů. Hned druhý večer se tu zapovídám s krásnou Mirjam z Holandska, která na Arubě prodává domácí nanuky vlastní výroby. Má malý pojízdný stánek s nápisem Stickhouse a nabízí mnoho variant, od veganských přes bezlepkové, bezlaktózové až po ty klasické s tlustou čokoládovou polevou posypané mandlemi. Jeden takový stojí 5 dolarů a lepšího nanuka jsem fakt nejedla.

LÁZNĚ V RITZU

Je 19. března 2018, můj poslední den na ostrově, který jsem se rozhodla dát sama sobě darem, pokud se mi podaří projít celým kurzem, složit závěrečné zkoušky a získat vysněný certifikát instruktora SUP jógy. Podařilo se, a tak se vydávám strávit celý den v jednom z nejluxusnějších plážových resortů světa, tento rok dokonce vyhlášený druhým nejlepším hotelem na ostrově, do hotelu The Ritz-Carlton Aruba. Cestou jdu kolem Starbucks, kavárny, kterou bych tady opravdu nečekala… Po půl hodině přicházím před ohromný světle žlutý palác. Před vchodem vlajou vlajky a cestu ke vchodu lemují nádherné palmy. Po chvíli narazím na portýra a ptám se ho, jak se dostanu do lázní. Na chodníku se vyhřívá pár celkem velkých ještěrek a já před sebou konečně vidím latinský nápis SPA. Na místě mne vítají dvě ženy, Maxine a Mila, které mi sdělují, že se o mne budou starat. Ve dvě hodiny odpoledne mne čeká osmdesátiminutová masáž, stojí 250 dolarů a dělají ji jen tady, v RC Aruba, a nikde jinde na světě. Jmenuje se Divi Divi po místním vzácném stromu, z něhož se získává unikátní olej právě pro tuto proceduru. Ta byla vytvořena místními terapeuty a je založena na střídání různých technik, od pomalých po rychlé, zároveň s různým tlakem. Výsledek by měl zlepšit cirkulaci a zregenerovat kůži. Cena není malá, využívám tedy možnost zůstat v lázních celý den bez příplatku. V luxusní odpočívárně si čtu časopisy s wellness tématikou, odpočívám a nabírám sílu na dlouhou cestu domů, která potrvá skoro 24 hodin. Mám možnost jít do sauny, ale vybírám páru s vůní eukalyptu. Ráda bych zůstala déle, ale nemá se to, tak jdu ven. Po krátkém odpočinku si jdu dát sprchu, do které si beru misku s domácím cukrovým scrubem a vonnými oleji. Přivoním ke všem elementům a vybírám vůni Země. Po sprše se vracím zpět do křesla, kam za mnou průběžně chodí Mila s Maxine. Povídáme si. Dostávám od nich malý dárek na památku, krásnou ilustrovanou knihu o tom, jak relaxovat, a malý jógový balzám, který mi svojí vůní připomíná tradiční čínskou mast a na kterém je z boku nápis „heal yourself“ – uzdrav se sám. Služby jsou zde opravdu fantastické. Je několik minut před druhou a přichází moje terapeutka. Vede mne dlouhou úzkou chodbou a otevírá jedny z mnoha dveří. A pak už se nechávám jen hýčkat. Kůži mám hebkou ještě týden po příletu.

Slunce pomalu padá dolů a já jdu odpočatá z lázní na balkon, který nabízí úžasný výhled na oceán. Objednávám si kafe a pozoruju, jak slunce zapadá do moře. Je to něco, na co bych klidně  koukala denně. Udělám si pár fotek na památku, dopíjím svůj drink, a ač se mi vůbec nechce, pomalu se přesouvám k východu. Rozhodnu se jít pěšky ve tmě. Na pokoji si zabalím věci do kufru a jdu spát.

ŠŤASTNÝ OSTROV

 • Eagle Beach – jedna z 10 nejlepších pláží na světě, tento rok se umístila v žebříčku na největším cestovatelském webu TripAdvisor dokonce na 4. místě!
 • ostrov je nejen rájem potápěčů, ale i místo s bohatou nabídkou různých outdoorových aktivit, je také na světovém žebříčku vyhledávaných golfových cílůs nádhernými výhledy na oceán i okolní krajinu
 • na ostrověstále fouká příjemný vítr a díky místním povětrnostním vlivům jsou zde ideální podmínky pro windsurfing, kitesurfing, ale i vodní lyžování, rybolov, jízdu na koni a další
 • jedna z nejoblíbenějších turistických ostrovních destinací na světě, nejen na svatební cestu
 • pokud na ostrověneplánujete strávit více než 90 dní, nepotřebujete vízum
 • místní měna se jmenuje arubský florin (AWG), běžně se tu platí i v amerických dolarech a karty berou téměř všude
 • nejlepší způsob, jak se po Arub ěpohybovat, je autem nebo na kole
 • průměrná teplota se pohybuje celoročně kolem 28 stupňů Celsia (vzduch i voda)
 • není vyžadováno žádné očkování
 • lekce jógy tu má většinou 75 minut a cena se pohybuje kolem 20 dolarů
 • SUP = Stand Up Paddle Board
 • SUP Yoga = jóga na prkně podobnému surfovému longboardu a zároveň zábava pro všechny, kteří mají rádi vodu a jógu
 • Stand Up Paddleboarding = pádlování na prkně vestoje
 • SPA = Sanus Per Aquam neboli zdraví vodou, v angličtině překládáme jako „lázně“
 • věděli jste, že tag #yogaeverydamnday vytvořila právě Yoga Girl a nyní má na Instagramu přes neuvěřitelných 14 milionů příspěvků?

Pro ty z vás, co o SUP józe slyšíte poprvé, se jedná o jógu na prkně, které je podobné surfovému longboardu. Je to zábava pro všechny, co mají rádi vodu.

Ráno zavírám dveře pokoje a jdu vyhlížet auto, které mne má odvézt na letiště. Cestou si promítám celý týden v pestrobarevném Oranjestadu. Plameňáky jsem nestihla, ale alespoňmám důvod se na tento šťastný ostrov vrátit znovu, i když lehkou vůni dřeva života cítím z kufru ještě dnes.

 

 • autor: Michaela Vazačová
 • @michaelavazacova
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné