Advent – tři týdny do Vánoc

01. 12. 2018


Čas před Vánocemi, jako bych to slyšela: „Ani mi to nepřipomínej, to zas bude stres, davy lidí, povinné večírky, vymýšlení dárků, uklízení, pečení, jen samá nervozita a spěch.“ Ale proč? Mým oblíbeným heslem je: „Jaké si to uděláš, takové to máš!“

A přesně tak to bude. Já mám předvánoční přípravy ráda. Vlastně ještě raději než samotné Vánoce, protože ty vždycky rychle utečou. Jak již se pěkným věcem stává. Letos tedy jinak, naordinujte si klid, zabývejte se jen tím opravdu důležitým, rozdělte úkoly, myslete i na sebe. Nemusíte všechno zvládnout sama. Pomůžu vám.

1. adventní víkend

Tři týdny do Vánoc, to je i není dost času. Jak začít. Uvařte si oblíbený čaj (mohl by být voňavý, možná se špetkou skořice, ať vám to navodí tu správnou atmosféru, a já si zapálím i svíčku), vezměte do ruky tužku, papír (příp. tablet) a plánujte. Čím komu udělat radost, jaké letos upéct cukroví a co bude potřeba, okna umýt teď, nebo z nich jen setřít prach… Zapalte první svíčku na věnci. Věnec mám raději vlastní (nic složitého, na slaměné kolečko napíchám větvičky, šišky, sem tam nějakou ozdůbku a jediné, co si opravdu rozmýšlím, je barva svíček, protože ty chci mít každý rok jiné). Děti zas milují adventní kalendáře (obvykle dostávají ty čokoládové od Mikuláše). Možností je spousta – od různých pytlíčků s dobrotami po domečky s překvapením. Já to mám jednoduché. Na podnos naskládám 24 čajových svíček (hezčí jsou ty voňavé, barevné) a každý den si jednu večer před spaním zapálím. A při tom se dá krásně praktikovat jóga nebo jen v klidu meditovat a odpočívat.

2 týdny do Vánoc

Je pomalu čas začít s většími přípravami. Ale plán už máte. Po obchodech běhat nemusíte, objednat se dá již cokoli po internetu a udělejte to hned, ušetříte si nervy s doručováním. Dodržujete-li tradice, v úterý máme Barborku (to je jedna pěkná procházka přírodou a jedna přinesená třešňová větvička). Ale u nás u metra je prodává taková hodná paní. Ve středu chodí čert s Mikulášem, to řeší rodiny s dětmi. Nezapomeňte tedy Mikuláše s čertem objednat, děti budou chvíli hodné, a to se jistě vyplatí. Jestliže pečete vlastní cukroví, je čas na perníčky, ale začít můžete i s lineckým a ořechovým těstem. Já osobně nikdy nemám čas (a asi by mě to ani nebavilo) věnovat pečení celý den. Jeden večer si tedy zadělám jedno nebo dvě těsta, druhý den upeču, a až se mi chce, třeba za týden, slepým marmeládou nebo dozdobím, co je třeba. Večer tomu věnuji maximálně hodinu až hodinu a půl, a to je doba, kterou během týdne zvládnu ušetřit, aniž bych musela omezit své pravidelné aktivity (třeba jógu :)).

10 dní do Vánoc

Zatímco z obchodů a televizních reklam na nás Vánoce křičí již od konce října, nechávám si „domácí“ výzdobu až na čas před Štědrým dnem. Myslím, že stres z vánočního gruntování již většina z nás neřeší, ale věšet jmelí na zaprášený lustr, to zas ne. Vzpomeňte si na mantru, kterou slyšíte v jógových sálech: „Poslouchej své tělo, cvič podle svých momentálních možností, dělej to, co ti dělá dobře, a postupně po krůčcích se posunuj dál.“ A tak, jak postupně po malých dávkách peču, tak i uklízím a zdobím. Než jsem zavěsila na dveře věnec, utřela jsem dveře. Než zavěsím jmelí, očistím lustr. A než ozdobím záclony, vyperu je. Rozhodně nemám v úmyslu ráno vstát, celý den uklízet a večer padnout únavou. Když už budu mít nějaký volný čas, raději si vyrobím dekoraci na sváteční stůl.

5 dní do Vánoc

Nyní je čas zabalit poslední dárky, maximálně vyrobit poslední nepečené cukroví, případně vánočku (kupuji). Tento čas věnujte především sobě, své rodině, přátelům. Zajděte se podívat na vánoční trhy, navštivte výstavu s vánoční tematikou, kupte lístky do divadla nebo na koncert. Zkrátka nasávejte vánoční atmosféru, rozdávejte kolem sebe úsměvy a klid. Jsou přeci Vánoce.

Namasté.

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket