Technika cvičení 02. 01. 2018 PDF Tisk

9 tipů pro začínající jogíny

Jóga je vhodná pro každého a nikdy není pozdě s ní začít. Pokud jsme v ní již pokročilí, nebo ji dokonce vyučujeme, mysleme na to, že co může být zřejmé nám, je pro začínající jogíny často novinkou.

9 tipů pro začínající jogíny

Pro ty z vás, kteří s jógou začínáte, přinášíme 9 užitečných tipů:

  1. Začněte tam, kde jste

Pro začátek je dobré kontaktovat studio, kam byste rádi chodili cvičit, a domluvit se s nimi na vhodných lekcích. Popište jim svou fyzickou kondici, neopomíjejte ani stará zranění nebo úrazy. I u jemné jógy existují různé variace, proto se nebojte nechat si poradit. Začnete tak na správném výchozím bodě.

Ideálně začněte navštěvovat lekce pro začátečníky, abyste se dobře naučili základy – jednotlivé pozice, dýchání a stabilitu. Pokud studio tyto kurzy nenabízí, pak je dobrou alternativou jemná jóga. Někteří z vás u jemné jógy nakonec zůstanou, jiným bude sedět něco více dynamického nebo silovějšího. Když se ale učíte něco nového, vždy je důležitá trpělivost.

  1. Přijďte dřív

Pokud jdete do studia poprvé, zkuste přijít i o 15 minut dřív před začátkem lekce. Čas využijete na to, abyste se zorientovali na místě, uvolnili se a vstřebali energii prostoru. Uhoněné „vtrhnutí“ do jakékoliv jógové lekce a svižné usazení na podložce může vyvolat napětí nejenom ve vás, ale v celé místnosti. Je normální, že se na nových lekcích jako noví studenti můžete cítit nervózní. Má to tak každý. Ale pokuste se nepřidávat na stresu ostatním studentům jógy ještě tím, že přijdete pozdě.

  1. Představte se

Na první lekci jógy se lektorovi představte a informujte ho, že jste zde poprvé. Jógoví lektoři se většinou snaží navázat s každým ze svých studentů kontakt, zjistit jeho fyzickou kondici, informovat se o jeho indispozicích a úrazech. Zeptat se mohou i na jeho pocity. Nestyďte se odpovídat podle pravdy. Je ve vašem zájmu, aby o vás váš lektor věděl co nejvíce, a tak vám pomohl dosáhnout jednotlivých pozic tím nejlepším způsobem.

  1. Vyberte si dobré místo

Často je vidět, že řada lidí, a zejména nových studentů, si pro svou podložku hledá místo v zadní části místnosti. Nemusí to ale vždy být ta nejlepší volba, záleží na počtu lidí v místnosti i na prostoru a jeho uspořádání. Pro začátečníky, a nejenom pro ně, je důležité, aby byli tam, kde dobře slyší a dobře vidí na svého lektora.

  1. Nastavte si cíl

Ve většině lekcí jógy lektor na začátek studentům vysvětluje, jak mají správně dýchat a jak správně zaujmout pozici. Tento čas využijte také k tomu, abyste si určili, na co se zaměříte. Může to být například hluboké dýchání.

  1. Poslouchejte své tělo

„Poslouchejte své tělo“ je jedna z nejlepších pouček, která se v lekcích jógy objevuje. Když jste novými studenty, nemusíte vždy hned vědět, co přesně to znamená. S narůstající praxí ale zjistíte, jak je to nejenom důležité, ale jak vám to cvičení jógy usnadní a zpříjemní. Na začátek si pamatujte, že jóga není o bolesti. Pokud vás něco bolí, dělejte to jinak. Tak, aby se vaše tělo cítilo příjemně. Nebojte se vrátit ani do kterékoliv ze základních či odpočinkových pozic.

Díky naslouchání svému tělu objevíte nové možnosti i výzvy, které jsou pro vás prospěšné. Pokud dostanete pocit, že pozici neděláte dobře nebo není bezpečná, nebojte se z ní vyjít a zvolit jinou. Dobrým ukazatelem je také váš dech. Zjistíte-li, že se vám těžko udržuje, je nepříjemný nebo trhaný, může to být pro vás signálem, že jste překročili své limity a raději zvolněte. Na chvilku si odpočiňte a pořádně se prodýchejte. I do složitějších pozic se nakonec můžete bezproblémově dostat, ale chce to čas a praxi.

  1. Zaměřte se na sebe

Jóga je o vlastním těle a vlastních pocitech, nikoliv o tom, co kolem vás v tu chvíli dělají ostatní. Oprostěte se od toho, abyste se srovnávali nebo pozorovali, co dělají studenti kolem vás. Jóga není soutěž. Nikdo zde nevyhrává ani neprohrává. Nehraje roli, jestli se někdo vedle vás dokáže ohnout hlouběji nebo vydrží déle a stabilně v nějaké pozici. Možná dělá jógu déle, možná má jinak nastavené tělo. Je pravděpodobné, že naopak nezvládne věci, které zase vy s přehledem. Soustřeďte se proto jen na sebe. Cvičte tak, aby vám to bylo příjemné a mohli jste se sami posouvat tak, jak vy chcete.

  1. Užívejte si pozici šavásana

Pro řadu studentů, ať už začínajících, nebo pokročilých, může být pozice šavásany (odpočinkové pozice na konci lekce) jednou z těch nejnáročnějších. Často jsme zvyklí být v neustálém pohybu. Jen tak ležet a být se svými myšlenkami je novou zkušeností. A ne vždy jednoduchou. I zde platí, zkuste začít tam, kde jste, a nehodnoťte, jak vám to jde.

Objevují se i zkušenosti studentů, kteří říkají, že v pozici šavásany pociťují stres, protože své myšlenky nedokážou zastavit. Myšlenky ale nemusíme zastavovat, naopak je necháme plynout. Všimneme si jich, přijmeme je a necháme je jít dál. Pomůže nám zaměřit se na svůj dech a uvolňování těla.

  1. Vydržte a pokračujte

Jóga je založená na kumulativní, postupné praxi. S každou lekcí, kterou absolvujete, poznáte, jak se zlepšujete. Často hned po první lekci zjistíte, že se cítíte mnohem lépe. Pokud vás ale jóga hned napoprvé zrovna neosvítí, nenechte se odradit. Dejte jí i sobě nějaký čas. Vyzkoušejte různé styly, zkuste různé lektory, dokud nenajdete to, co vám sedí nejvíce. Brzy pak zjistíte, jak mnoho vám jóga dává!

Jste-li začátečník, užívejte si nové věci, které se učíte a na které v józe přicházíte. Najdete způsob, jak cvičit příjemně, a zjistíte, že vše má svůj čas.

 

  • přeložila a zpracovala Jana Ondrejechová
  • zdroj: yogainternational.com
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné