Detoxikace a imunita 10. 02. 2015 PDF Tisk

Jarní očista prostoru vnitřního i vnějšího

Obecně platí, že čistit je třeba to, co je zanesené, nemocné, bez energie a života. Každá očista je jistou formou léčení, nového začátku, kdy rozdmýcháváme novou životní energii a zároveň s díkem něco odevzdáváme.

Jarní očista prostoru vnitřního i vnějšího

Několikrát do roka k většině z nás dolehne zpráva o tom, že by bylo dobré provést nějaký typ očisty. Pravděpodobně jste už slyšeli o různých technikách provádění očisty, které pramenily z ájurvédy, čínské medicíny nebo našeho lidové bylinkářství. Obecně platí, že čistit je třeba to, co je zanesené, nemocné, bez energie a života. Každá očista je jistou formou léčení, nového začátku, kdy se opětovně snažíme rozdmýchat novou životní energii a zároveň s díkem odevzdat to, co nám už neslouží.

V tomto ohledu můžeme nad očistou přemýšlet v různých kontextech činností a individuálních rituálů. Čistit lze vše, co nám zrovna neslouží tak, jak bychom chtěli. Můžeme tedy očišťovat ducha, mysl, tělo i prostor, ve kterém žijeme, vztahy, ve kterých se nacházíme. Můžeme očišťovat naše záměry, naše emoce a to, jakým způsobem jsme zvyklí fungovat. Z toho vyplývá, že každá očista by měla být vědomým řízeným procesem s cílem zlepšit svou kondici po stránce duševní i fyzické. Pro některé lidi se stal pojem „očista“ jistým synonymem dietářství nebo zdrženlivosti. Je třeba mít na paměti, že každá ritualizovaná činnost nám poslouží, pokud do ní vložíme správný záměr, pokud ji provádíme opakovaně a ve správný čas, pokud při tom používáme také svůj selský rozum a pouze nepřejímáme cizí doporučení, kterým nerozumíme.

Abychom zjistili, že nastal čas očistu zahájit, je třeba si vypěstovat jistou míru citlivosti ke svému tělu. Pokud sledujeme přirozené signály, které vycházejí z přírodních cyklů, pravděpodobně pro nás bude přirozené v zimě snížit aktivitu, spát více zimním spánkem a střežit si zásoby tepla a energie. Oproti pomalé a opatrné zimě je jaro velmi energetizující. Probouzí vitalitu i myšlení. Naše tělo si pravděpodobně bude právě v tomto období říkat o pořádný úklid.

Každému člověku vyhovuje trochu jiný stravovací systém a nelze zobecňovat, co je správné pro všechny. Vždy je dobré být pozorný, testovat jednotlivé potraviny, sledovat reakce organismu a na tomto základě si vypěstovat vlastní zdravý stravovací návyk. Jak ájurvéda, tak čínská medicína pracují s jednotlivými konstitučními typy, u kterých se výživová doporučení mohou lišit.

Lze tvrdit, že čínská medicína se více zaměřuje na vařenou, tepelně upravovanou stravu. Většinou neschvaluje razantní půsty a příliš pročišťující pokrmy, naopak volí cestu zateplování a vyživování organismu. Podle ní bychom se měli na jaře ještě držet co možná nejdéle tepelně upravovaných potravin, teplých kašovitých snídaní a dostatku výživných obilovin, stejně jako vývarů z bio masa. Zcela zavrhuje zachlazující potraviny, včetně jogurtů a nadměrného množství mléčných výrobků. Jaro lze ideálně začít péčí o náš střed těla – naši hlavní energetickou sýpku organismu, protože s ní souvisí naše trávení, naše vitalita.

TIP! Ideální celoroční potravinou je tropická obilnina slzovka. Harmonizuje naše trávení, odhleňuje organismus, dodává energii a vitalitu. Lze ji připravovat samostatně nebo dát třeba jen hrst do polévky.

Ájurvéda také doporučuje začínat den s teplými snídaněmi, nebo alespoň s teplou vodou, která může být s kapkou citrónové šťávy (což podporuje žlučník a játra), ale zároveň má citrón dle čínské medicíny efekt vtahování energie dovnitř, což není vhodné třeba během nachlazení a prochlazení, kdy potřebujeme vést nemocnou energii naopak na povrch a poté ven z těla. Můžete tedy začít pouze s teplou vodou na lačný žaludek a později přidat citrón. V ájurvédě se výživová doporučení určují na základě seriózní diagnostiky pro konstituce vata, pitta a kapha. Proto je důležité zakládat veškerá výživová doporučení především na osobních zkušenostech a introspekci. Strava je mocným lékem a takto zodpovědně bychom k ní měli přistupovat.

TIP! Vyzkoušejte v rozumném množství naklíčená semena a výhonky.

TIP! Často doporučovaným jarním lékem je v našem lidovém léčitelství kopřiva – královna bylin. Lze z ní dělat šťávu, tinkturu, čaj. Šťávu můžeme dělat z natě a listů. Jen je nutné nepřekračovat denní dávkování a v případě koncentrované šťávy si dát denně vždy jen jednu lžičku. Kopřiva čistí organismus, detoxikuje játra i žlučník, zbavuje těla migrén, únavy, pročišťuje krev a pomáhá při krvetvorbě, čistí ledviny. Zároveň působí antivirově a kopřivový čaj lze doporučit téměř u každé očistné kúry, zároveň se kopřiva dobře snáší také s ostatními bylinkami. Kopřiva je také výborná pro naše vlasy a můžeme ji přidávat do koupele.

TIP! Už jste se někdy pásli na vlastní zahradě? Pokud ne, zkuste to. Pampeliškové stonky jsou výborným lékem na pročištění žlučníku a jater, lze k nim vždy přidat několik hlaviček sedmikrásek.

Očistou může procházet také váš duch. Zvolte si pravidelný rituál, který může být zakončený krátkým fyzickým cvičením, které vám dělá dobře – třeba pozdravem slunci. Probouzejte své tělo po zimě pomalu a něžně, dopřejte si pozornost a nebojte se dopřát si čas na relaxaci. Čistit se můžete zvukem – oblíbenou písní, kterou si každý den zazpíváte s očistným záměrem.

Mezi významné očistné techniky patří pránájáma – vědomé kontrolování dechu s cílem rozproudění a rozdmýchání životní energie prány. Pokud jste prozatím nezkoušeli žádnou z pránájámických technik, můžete zůstat u hlubokého vědomého nádechu a výdechu.

Významným očistným dechem je dech udždžájí. Také se mu říká „vítězný dech“ a připomíná mantru „so ham“. Zní jako šumění moře a vzniká dýcháním skrze zúžené hrdlo. Zklidňuje a zahřívá tělo zevnitř. Zbavuje tělo hlenů, posiluje hlasivky, stimuluje štítnou žlázu, zlepšuje cirkulaci krve a činnost vnitřních orgánů. Má výtečné očistné účinky, je zacílen do oblasti hrudníku (plic) a hrdla. Pokud ho zkoušíte poprvé, doporučuji ho provádět plynule, jemně bez zádrží, vždy několik minut denně. Tento dech má také silný relaxační zklidňující účinek.

Pokud se cítíte velmi neaktivní, nemocní nebo unavení, můžete také pročišťovat prostor kolem sebe a uvnitř sebe skrze své smyslové vjemy – například skrze čich. Aromaterapie je velmi sofistikovanou disciplínou. Vonných esencí a vykuřovadel je bezpočetně. Doporučuji vám pročichat se k tomu, co vám bude dělat dobře, a následovat vlastní smyslovou intuici. Já osobně nejraději k pročištění používám santalové dřevo, jehličnany, eukalyptus nebo bílou šalvěj. Nechte se vést svými smysly, důvěřujte jim, že pro vás najdou to, co v tu chvíli skutečně potřebujete.

Zapamatujte si:

  1. Očišťuje se to, co je zanesené, nefunkční a neživé. Očistou odevzdáváme to, co nám neslouží, abychom mohli rozdmýchat nové, vitální a svěží.
  2. Očista je příprava na to, aby mohl skutečně započít proces léčení.
  3. Do procesu očisty se můžeme vrhnout skrz veškeré smysly – hmat, čich, chuť, zrak a sluch.
  4. Každá očista by měla být vědomým řízeným procesem s cílem zlepšit naši kondici po stránce duševní i fyzické.
  5. Následujte intuici i selský rozum. Vaše tělo, duch i mysl ve skutečnosti ví, co přesně potřebujete. Nebojte se jich zeptat.

 

  • autor: Tereza Holušová
  • http://abraxastouch.blogspot.cz/
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné