Jóga praxe 29. 09. 2020 PDF Tisk

8 jógových pozic, které vás naladí na podzimní období

Podzim je neúprosně tady a my se tomu musíme chtě nechtě přizpůsobit. Změny teplot a počasí a s nimi spojené poklesy nálad v nás mohou vyvolávat chmury a stres. Je proto dobré nic nepodcenit a na příchod podzimu se předem připravit.

8 jógových pozic, které vás naladí na podzimní období

K tomu nám pomůže jóga. V období podzimu je třeba se spojit se zemí. Uzemnit své tělo i svou mysl. To nám pomůže najít tolik potřebný klid nejen v sobě, ale také ve všem kolem nás a předejít tak případným negacím typickým pro tuto sezónu.

Trpíte i vy negativními vlivy podzimu?
Cítíte se nervózní, úzkostní nebo máte potíže se soustředěním? Bolí vás klouby? A co suchá nebo podrážděná kůže, nebo dokonce zvonění v uších? To je jen několik málo příznaků, které signalizují, že můžete mít svoji „vátu“ v nerovnováze. A to je ta část vás samotných, kterou je potřeba vyvážit. Stačí trocha péče o sebe, správná strava a vhodné cvičení jógy – to společně může pomoci vyvážit vše, co podzim odvádí ze středu rovnováhy.

Věda o životě je také vědou o naší přirozenosti
Řeč není o ničem jiném než o ájurvédě, sesterské vědě jógy, která v doslovném překladu znamená „věda o životě“ a spojuje podzim a zimu s termínem „váta“, což je jedna ze tří dóš, jež definují povahu jednotlivců, potravin a bylin, stejně jako roční období a řadu dalších věcí, které jsou potřeba, aby nás udržely v rovnováze s přírodou – jak v mysli, tak v těle.

Povaha váty nesouvisí pouze s větrem a vzduchem, ale také s chladnými, suchými, drsnými, křehkými a tvrdými věcmi – které jsou často spojovány s podzimním a zimním obdobím. Váta niterně souvisí také s naším nervovým systémem, pohybem kloubů a kostí, ušima, kůží a energií myšlenek, které se pohybují naší myslí.

Uzemnění těla a mysli před větrem
Takže pokud trpíte některým z výše zmíněných příznaků, vyzkoušejte cvičení jógy, které zahrnuje několik uzemňujících ásan, jako jsou předklony, jež umožňují tělu a mysli se uvolnit, ásany vestoje, kdy po celém těle pociťujete rovnováhu, pomáhají očistit a uvolňovat toxiny z těla a samozřejmě také pránájáma a meditace, které rovněž pomáhají uklidnit a vyvážit mysl i tělo jako celek.

A jaké ásany tedy cvičit 

1. Hluboký předklon (uttanásana)
Zaměřte se na uzemnění nohou a chodidel; také použijte dech a uddíjana bandhu k tomu, abyste umožnili tělu jít hlouběji do pozice, a uvolnil se tak nervový systém. 

2. Předklon vsedě (paščimóttánásana)
Uzemněte sedací kosti, a jak je uvedeno výše, použijte dech a bandhu k prohloubení. Ještě lépe, vyzkoušejte regenerační verzi této ásany pomocí jedné nebo dvou přikrývek, které vložíte pod hýždě pro lepší stabilitu těla a zároveň větší relaxaci v oblasti trupu. 

3. Poloviční pán ryb (ardha matsjéndrásana)
Úžasně uzemněný skrut vsedě, který prodlužuje páteř, zatímco tlačíte sedací kosti k zemi. 

4. Hlava ke kolenům (džánušíršásana)
Tato ásana zklidňuje mysl a emoce obecně, stimuluje nervový systém a pomáhá ke správné funkci reprodukčních, endokrinních orgánů a močového měchýře. 

5. Boční úhel (páršvakónásana)
Zkuste použít paže k zintenzivnění točivé síly a vložte paži z vnější strany nohy a druhou plně protáhněte tak, abyste procítili protažení od chodidla stejné nohy až po konečky prstů zvednuté paže.

6. Bojovník I a II (vírabhadrásana I a II)
U bojovníků je potřeba rozložit váhu svého těla rovnoměrně na obě spodní končetiny a nalézt klid soustředěním se na dech.

7. Trojúhelník (trikónásana)
Nabízí stejné výhody jako vírabhadrásana, ale v parivrtta trikónásaně je vyžadována trochu větší rovnováha, aktivní střed těla a hlava v prodloužení krční páteře. 

8. Orel (garudásana)
Vyrovnávací pozice, která při kroucení a křížení těla tonizuje paže, ramena, nohy a boky. Ásanu můžete ztížit jemným předklonem, ve kterém je snaha o udržení rovnováhy zase o něco těžší.

  • autor: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné