Spolupracujeme 09. 05. 2017 PDF Tisk

6 důvodů, proč je jóga dobrá pro děti

Jóga je pro většinu z nás synonymem cvičení, které pomáhá harmonizovat tělo i duši. Aktivují se při ní nejen svaly, ale i koncentrace. A proto je velmi vhodná i pro děti.

6 důvodů, proč je jóga dobrá pro děti

Malá živá stvoření, která mají sotva metr, ale zato energie na rozdávání, potřebují běhat, skákat, sportovat a dovádět. Proto je bereme na hřiště a přihlašujeme na různé sporty či tance. Ale napadlo vás už někdy vzít děti na jógu? Zde je šest důvodů, proč je takové cvičení pro děti ideální.

Důvod první: Jóga není soutěživá

Jóga se nedá cvičit, aniž by člověk nevěnoval pozornost svému tělu, nitru, prožívání, dýchání. Děti se během lekcí jógy naučí vnímat své tělo a odhalí, co všechno dokáže. Jelikož jde o sport, ve kterém se nesoutěží, není na ně vyvíjen žádný tlak a mohou nerušeně poznávat samy sebe.

Důvod druhý: Je to vhodný doplňkový sport

Řízený pohyb uvolňuje tělo od hlavy až k patě, a proto je jóga ideální jako doplňkový sport k jiným dynamickým sportům. Pro děti je dvojnásob důležité, aby měly všestranný přiměřený pohyb a nezatěžovaly pouze vybrané partie svalů. Je také nutné, aby se při pohybu naučily správně dýchat.

Důvod třetí: Dětská jóga je hravá

Děti jóga baví, protože si v ní "hrají" na to, jak si motýl natahuje křídla, co udělá had, když mu skočíme na ocas, jak pevná je skála či jak se zdraví slunce a draci.

Důvod čtvrtý: Zlepšuje koordinaci, fantazii i soustředění

Benefitů, které dětská jóga dětem přináší, je velmi mnoho. Je dokázáno, že pravidelné cvičení napomáhá ke správnému držení těla, zlepšuje koordinaci i rovnováhu, rozvíjí soustředění, pevnou vůli i fantazii a vede k lepšímu zvládání stresových situací.

Důvod pátý: Posiluje imunitu

Systematická práce s tělem, dechem, koncentrací a soustředěním má pozitivní vliv na obranyschopnost organismu. Harmonizované tělo je méně náchylné k onemocnění. 

Důvod šestý: Příliš aktivní uklidní, unavené povzbudí

A nakonec důvod, který dělá mnohým rodičům vrásky na tváři. Ti, kteří mají příliš živé děti, by si někdy přáli, aby byly klidnější a méně aktivní. A naopak ti, jejichž děti spíše sedí v koutě a svět pouze pozorují, by si přáli, aby byly aktivnější. Jóga dokáže "malé živly" zklidnit a malé "ospalce" probudit, protože je zábavná, nesoutěživá a buduje v dětech sebevědomí i sebeúctu.

Kde cvičit?

Možností je už v Čechách, i v blízkém okolí za hranicemi, více. Pod vedením zkušených lektorů si můžete celá rodina užít jóga víkend ve wellness hotelu Malvázia, kde jsou hodiny nejen pro dospělé, ale i pro děti. Umíte si představit fungování rodiny, když se všichni její členové správně uvolní, vypnou a zkoncentrují?! Takové společné chvíle jste možná ještě nezažili!

 

  • autor Martina Hrubá, agentura Trumpeter
  • www.malvazia.sk
  • foto: archiv společnosti
iStock-466329950
iStock-537378078 jóga děti
iStock-539216885 jóga děti2