Než začnete cvičit 12. 02. 2017 PDF Tisk

5 důvodů, proč praktikovat jógu

Patříte mezi ty, kteří se ještě nerozhodli, zda je jóga to pravé? Možná, že pravidelné praktikování jógy patří mezi vaše novoroční předsevzetí, ale vaše odhodlání již začíná ochabovat. Mám pro vás pět důvodů, proč vydržet. A věřte, že pokud vydržíte, najdete těch důvodů ještě mnohem víc.

5 důvodů, proč praktikovat jógu

1. Dýchání

Naučíte se správně dýchat. Myslíte si, že to už umíte? Většinou to není pravda. Mnoho z nás dýchá pouze krátkým a povrchovým dechem. Pokud do vašeho těla – svalů, tkání i orgánů, nedostanete dostatečné množství vzduchu, nedojde k jejich dostatečnému prokrvení. Můžete to pocítit například pícháním v boku nebo bolením hlavy. Dech má vliv i na naši psychickou pohodu. Co se stane s dechem, když se rozčílíte nebo máte z něčeho strach? Co cítíte? Dýchání se zrychluje, dech se stává povrchní, stáhnete se do sebe. Všechny stresové situace, se kterými se běžně v životě potkáváte, pomůže zklidnit hluboký nádech a výdech. Jestliže se cítíte nejistí a přicházíte do nového prostředí ve stresu se staženými rameny, každý to hned pozná. Ale stačí se zhluboka nadechnout, otevřít hrudník, srovnat záda a vchází úplně jiný člověk – člověk, který na své okolí zapůsobí jistým vzhledem a sebevědomím. Proto se naučte pracovat se svým dechem a uvidíte, že vám to pomůže nejen v hodinách jógy, ale i v životě.

2. Svalová dysbalance

Přestanou vás bolet záda. Svalovou dysbalancí, nebo-li nerovnoměrným zatížením svalů, jsme ohroženi všichni bez rozdílu. Není to dáno pouze vrozenými dispozicemi, ale především pohybovými stereotypy a špatnými návyky, kterých se během života dopouštíme. Netýká se to pouze těch se sedavým zaměstnáním, kdy máme povolené břišní svaly, shrbená ramena, čímž trpí především naše páteř. Co teprve všichni ti, kteří stojí celý den na nohou nebo mají fyzicky namáhavou, a navíc jednotvárnou práci. Avšak ani sportovci nezůstávají ušetřeni. Každý druh sportu obvykle zatěžuje jen určitou svalovou skupinu, a proto je tak důležitý strečink a protažení.

Zjednodušeně můžeme říct, že na každý pohyb jsou potřeba dva svaly (lépe svalové skupiny). Jeden sval se stáhne, druhý se musí uvolnit a protáhnout. Pokud je sval ztuhlý, nedokáže se dostatečně protáhnout, samozřejmě tím ovlivňuje i onen protichůdný sval, který je vystaven neúměrné zátěži, což vede k rychlé únavě a různým poraněním. Ochablé svaly nedokážou udržet naše klouby ve správné poloze, a tím dochází k rychlejšímu opotřebování chrupavek a známému bolení kloubů.

Při správném praktikování jógy se postupně protahují a uvolňují svaly i šlachy celého těla. Nemělo by zde docházet k jednostrannému zatížení, neboť jednou asánou sval zpevníte a následující byste měli hned protáhnout a uvolnit. Známé „poslouchejte své tělo“ znamená, že každý z nás do hodiny vchází s jinou indispozicí (každé tělo je jiné), a proto necvičíme přes bolest. I v případě, že budete hodinu jógy brát pouze jako fyzické cvičení, ucítíte po určité době výrazné zlepšení případných potíží se zády.

3. Životospráva

Zlepšíte a odlehčíte svůj jídelníček. Ne každý, kdo se rozhodne pro jógu, musí být nutně vegetarián. Nejde přeci o to, abyste převrátili svůj život vzhůru nohama, přijali novou životní filosofii a stravovali se pouze ve vegetariánských a veganských restauracích. Pokud budete jógu brát vážně, myslím, že k úpravě vašeho jídelníčku stejně dojde. S těžkým žaludkem se špatně cvičí. Před hodinou bychom neměli jíst 2–3 hodiny, a také se doporučuje i návštěva toalety. I v případě, že se budete tohoto doporučení držet, ale vaším posledním jídlem bude středně propečený steak, nebude to ono. Sami zjistíte, co je pro vaše tělo nejlepší. Během praktikování jógy dochází k masírování vnitřních orgánů. Neustále zpevňujeme pánevní dno a břišní svaly. Během obrácených poloh prokrvujeme orgány už jen tím, že změníme jejich gravitaci. Nic z toho se nedělá dobře s plným žaludkem nebo močovým měchýřem.

4. Psychika

„Být v pohodě“, je vždycky důležitější než mít vyrýsované svaly. Po dlouhém náročném dni je návštěva vaší lekce pohlazením po duši. Při příchodu do studia zanechte všechny neodbytné myšlenky v šatně. Na svou jógovou podložku vstupujte s čistou hlavou a myslete zcela sobecky na sebe. Teď přichází čas, který patří jen vám a jste tady a teď proto, abyste ho pro sebe využili. Odpočiňte si od všech problémů a stresů, neboť jen odpočatí budete moci dál zvládat své každodenní povinnosti s úsměvem a s nadhledem. O kontrole dechu jsem tu již psala, takže sledujte svůj dech, soustřeďte se na daný okamžik a na pocity, které ve vás jednotlivé ásany vyvolávají. Věřte, že takováto hodina na vás zapůsobí stejně jako osvěžující sprcha po horkém dni.

5. Nová přátelství

A nakonec – získáte nové přátele. Vyberte si studio a lekce, kde se budete cítit opravdu dobře. Nabídka už dávno překonala poptávku, takže věřím, že si najdete místo i lektora podle svého vkusu. Seznámíte se se stejně naladěnými lidmi, můžete navázat nová přátelství. Během lekce se soustřeďte na sebe, ale po hodině se nebojte promluvit s lektorem a ostatními. Zeptejte se na vše, co vám není jasné, co vás zajímá. Věřte, že i pro lektora je zpětná reakce velice důležitá, a vlastně se tak učíte od sebe navzájem. Zkrátka nejste v tom sami.

 

 

Objednat předplatné