Životní styl 20. 08. 2021 PDF Tisk

5 + 1 ZASTAVENÍ S (NE)POŘÁDKEM

Jak už to tak bývá, i míru nepořádku hodnotíme každý po svém...

 5 + 1 ZASTAVENÍ S (NE)POŘÁDKEM
  • Učte se od toho, co vám jde

Možná máte kolem sebe nepořádek. Věřím však, že je u vás doma i místo, kde je uklizeno. Pokud si dokážete skvěle poradit s poštou, ale nezvládáte to s oblečením, třeba byste našli způsob, jak poskládat šaty způsobem, který se podobá zacházení s dopisy. Možná máte nepořádek doma, ale v práci máte vše srovnané, nebo opačně.

Co vám usnadňuje mít uklizeno na jednom místě, ale na druhém ne?
A mívali jste nepořádek vždycky, nebo ho máte až poslední dobou?
Co vám dřív v udržování pořádku pomáhalo? 

Přemýšlejte, proč vám určité systémy pomáhají pořádek udržovat, a snažte se z toho poučit, abyste to mohli využít v jiných oblastech svého života.

  • Dráždí vás nepořádek někoho jiného

Rozčiluje vás neuklizený prostor někoho jiného, i když se vás to přímo netýká:
„Ukliď si v tom batohu.“
„Uspořádej si pracovní stůl.“
„Seřaď si trika podle barev.“

Každý vnímá nepořádek jinak. Zkuste nezasahovat do věcí a prostoru jiných lidí, pokud vás sami nepožádají. Nedělejte si zbytečné starosti. Ušetříte si tím spoustu energie, času a trpělivosti.

Vždycky když se chystám poučovat syny, aby u sebe v pokoji zatočili s nepořádkem, snažím se zastavit a sama sobě kladu otázku: „Máš sama uklizeno, když to chceš po ostatních?“

  • Nečekejte chválu nebo obdiv

Pokud uklízíte a čekáte přitom, že jiní lidé vás za to budou chválit nebo obdivovat, můžete se nakonec cítit velmi zklamaní. Pro mě je jednoduší uklízet s myšlenkou, že to dělám to pro sebe. Jiní to mohou dělat pro rodinu nebo pro hosty…

Ať to máte jakkoli, nečekejte, že lidé budou reagovat tak, jak byste si přáli. Ne každý umí nahlas poděkovat, nebo si dokonce něčeho všimnout.

  • Pravidlo jedné minuty

Úkol, který lze splnit za méně než jednu minutu, udělejte bezodkladně.

Pověste si kabát.
Přečtěte si dopis a dejte ho do sběru.
Uložte dokument do šanonu.
Vyhoďte vypsanou propisku.
Vraťte zubní pastu do koupelny a zavřete dveře.  

Takové úkoly jsou velmi rychlé, není na nich nic náročného. A když se tímto pravidlem začneme řídit, naše domácnost bude zakrátko vypadat úplně jinak.  

  • Věci nepokládejte, ale odkládejte na místo

Pokud se slyšíte, jak vyslovujete: „Dám to zatím sem a budu se tím zabývat později,“ zbystřete.

  • Jste maratonec, nebo sprinter?

Na závěr zjistěte, co jste vlastně zač. Zda uklizeno a útulno řešíte pomalu a postupně, nebo rychle a hned. Jak vás baví v životě tvořit pořádek?

Maratonec raději pracuje pomalu a vytrvale. Žádné rychlé akce ani nátlak. Většinou uklízí půl hodiny každý den, dokud se nepořádku nezbaví. Nevyhledává akce na jeden zátah, aby bylo dílo hned hotovo. Jedná zvolna a pokračuje postupně.

Sprinter se raději určitou dobu usilovně snaží, termíny ho zpravidla motivují. Rád se vrhá do činností hned a rychle. V sobotu dopoledne se rozhodne, že přerovná celou skříň. Nebo si pozve domů hosty, aby na sebe vyvinul tlak a k úklidu se přinutil.  

Ať to máte tak, či onak, nehýčkejte si nepořádek, ale tvořte útulno.

  • autorka: Olga Bušková
  • www.olgabu.cz
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné