O životě 15. 12. 2017 PDF Tisk

10 důvodů, proč nevynechat jógu během Vánoc

Jsou to právě Vánoce, čas, kdy plánujeme trochu zvolnit, dát si pár dní oddych ode všeho a jen odpočívat. Cukroví, oslavy příchodu nového roku, vaječný koňak a spousty dobrot neustále kolem nás. To všechno je velice lákavé, ale také trochu nepřívětivé pro naši postavu. To sám by měl být důvod nepřestat cvičit ani během tohoto hektického období.

10 důvodů, proč nevynechat jógu během Vánoc
 1. Vykompenzujme přijaté kalorie a pohlídejme si jejich příjem

Se všemi vánočními oslavami a počtem cukrovinek, které na nich spořádáme, a skleniček alkoholu, které se vypijí, bude 90minutová lekce vinyasa flow jógy tím, co nás hodí zpátky do formy, kde vypotíme zbytečné kalorie, a hlavně co pomůže našemu tělu nezadržovat vodu. S chutí se pak můžeme dál věnovat oslavám, protože náš metabolismus bude pracovat a my ze sebe budeme mít dobrý pocit. Navíc, když budeme vědět, že máme zase v plánu jít na nějakou lekci, budeme ve svém stravování více střídmí.

 1. Dejme si pauzu od rodinných setkání

Až budeme mít rodinných oslav nad hlavu a budeme potřebovat na chvilku vypnout, bude čas strávený na naší podložce tou nejlepší volbou. Nejen že pro své tělo něco uděláme, zpevníme svaly a protáhneme se, ale také si vyčistíme hlavu a naučíme se být „tady a teď“.

 1. Jóga prohřívá

Protože nás s horšícím se počasím a teplotami kolem nuly zlobí také zatuhlost a jakási pomalost našeho těla, není nic lepšího než se zajít rozhýbat na lekci jógy a rovnou zvolit třeba aštangu. Tam si naše svaly rychle vzpomenou, jak flexibilní byly, vypotíme stres a nabijeme se spoustou endorfinů. Prohřát svaly a rozhýbat klouby je dobré pro naše tělo, krevní oběh, zmírnění zatuhlosti a křečí. Krev začne lépe cirkulovat a my pocítíme příval tepla. Tím, že si vytvoříme teplo zevnitř svého těla, budeme pociťovat více energie po celý den.

 1. Jóga zlepšuje imunitní systém

Pravidelné cvičení jógy zlepšuje a posiluje imunitní systém, pomáhá našemu tělu bojovat proti zhoršujícímu se počasí a chřipkovým epidemiím, a protože nežijeme v žádné bublině, která by nás chránila, je dobré pro sebe a svou imunitu něco udělat.

 1. Jóga nás nabije energií

Kratší dny, tmavé večery, málo slunce a jednotvárné zimní počasí mohou zapříčinit, že se cítíme unavení a bez energie. Pracovní den celý prozíváme, a když přijdeme domů, jako jediná možná volba se jeví spánek. Nejlepší cestou jak dobít své tělo energií je pravidelná sportovní aktivita. Stačí 3–4 hodiny klidné jógy týdně a uvidíme, jak naše tělo bude dobité a vitální, náš mozek bude pracovat na plný plyn a efektivita práce v práci prudce vzroste.

 1. Jóga otevře vaše srdce

Pokud máme pocit, že letošní Vánoce bychom raději strávili někde mimo dosah všech, nepanikařme. Jóga a pravidelná praxe nám pomůže vypořádat se s občasnými chmury, které toto, byť krásné, období, občas doprovázejí. Naučíme se být tady a teď, a díky tomu se budeme cítit jako ryba ve vodě, a nás samotné to zbaví negace. Udělejme si čas na meditaci a pránájámu, protože bude-li naše mysl klidná a šťastná, budeme my sami také klidní a šťastní.

 1. Jóga vytváří rovnováhu

Zima v nás probouzí pocit, že si můžeme dopřát. Všechny ty oslavy, cukroví, sladkosti, a k tomu spousta skleniček vaječného koňaku mohou způsobit, že ručička na váze povyleze o kousek nahoru. Možná je to tím, že halíme svá těla do huňatých svetrů a dlouhých kabátů, kde nějaké to kilo navíc v klidu schováme. Abychom se zbavili pocitu viny, že si v tomto období dopřáváme víc, než je třeba, pomůže nám jakákoliv dynamičtější lekce jógy, kde přebytečné kalorie vypotíme, a tak si můžeme dál tyto dny v klidu užívat. Rovnováha ale nastává také v naší mysli, protože jógou vyplavíme endorfiny a pocit z pohybu plně vyrovná dny, kdy zhřešíme.

 1. Jóga nás učí stát nohama pevně na zemi

Roční období přicházejí a odcházejí. Zima se mění v jaro, podzim v zimu. Život kolem nás neustále plyne, je plný zvratů a změn. Ač na jedné straně zažíváme dostatek, mnoho lidí zažívá pravý opak, a tím je naprostá chudoba. Pokud si toto uvědomíme a přijmeme fakt, že svět kolem je v neustálém pohybu, děje se dobré i zlé, může pro nás čas strávený na podložce znamenat něco stálého a neměnného. Klid a pokoru vůči světu kolem.

 1. Čas o nás pro nás

Vánoce jsou jistě časem odpočinku, pohody a dobrodružství, ale pokud se staráte o to, abyste byli fit a zdraví, je lekce jógy tím jediným místem, kde skutečně dáte sami sobě to, co si zasloužíte.

 1. Jóga jako možnost zakusit přítomnost

Být tady a teď a o nic jiného se nestarat. Zpomalit čas i sami sebe. Nedívat se alespoň chvilku na hodinky a nepřemýšlet, co všechno jsme nestihli udělat. Jóga je o tom být tady a teď a každá lekce nás to bude učit.

 

 • autor: Valentina Lébová
 • zdroj fotky: Shutterstock.com