Zdravá strava 02. 09. 2015 PDF Tisk

První kroky na cestě ke zdravějšímu stravování

Celý týden se věnujeme začátkům...Pojďme se podívat na to, jak by mohl vypadat takový začátek změny špatného stravování na to správné a zdravé.

První kroky na cestě ke zdravějšímu stravování

Ať už se rozhodnete, že chcete zhubnout, nebo jen celkově ozdravit vaše tělo, nikdy nedosáhnete úspěchu, pokud to nebudete mít tzv. "srovnané v hlavě". K tomu, aby se člověk stal úspěšným v práci, musí věřit v cíl a že to je to, co opravdu chce. Nesmí to brát jen jako krátkodobou záležitost, musí si za tím jít, obětovat tomu nějaký čas a být odhodlán. Stejně tak je tomu u výživy, respektive u změny stravování. Od nezdravé stravy a špatných zlozvyků směrem k dobrému a zdravému jídlu vede cesta, která musí být podpořena vírou v cíl, odhodláním a přesvědčením, že už je to navždy. Pokud jste se do této fáze dostali, postupujete úspěšně do druhého kola.

 

Nemá cenu se do změny životního stylu a celkového stravování vrhat po hlavě. Naše tělo je dlouhodobě navyklé (a zvyklé...) na nějaký režim a otočením o 360 °C je možné si i ublížit. Změny by se měly zavádět postupně v určitém časovém horizontu týdnů (max. pár měsíců). Počáteční vlna adrenalinu a kortizolu, kterou tělo při podobných změnách produkuje, má za následek určitou nadšenost, pocit návalu energie a také určitý pocit štěstí a lehkosti. Na jednu stranu je to dobře, je to motivace, na druhou stranu, nenechte se oklamat hormony, ještě vás čeká dlouhá cesta.

 

Na co se zaměřit nejdříve...

V první řadě se zaměřte na odbourání těch nejhorších zlozvyků, které máte. Milujete smažené? Od teď max. 2x do měsíce. Nesnídáte? Postupně začněte pravidelně snídat. Jste závislí na sladkých (kolových) limonádách a džusech? Od teď max. 2dcl denně, zbytek mírně perlivá nebo neperlivá voda. Nevydržíte bez večerního jezení? Vyměňte slané oříšky a tyčinky za slané nesmažené krekry a zeleninu. Milujete sladké dorty a koláče? Od teď max. jednou za týden. A tak dále. Postupnými změnami jednotlivých stravovacích návyků se primárně začnou měnit vaše chutě. Odvyknete sladkému, upravíte si denní jídelní režim a pravděpodobně i snížíte kalorický příjem.

 

Co dále...

Po počátečním úspěchu se zbavováním se zlozvyků a špatných návyků se začněte orientovat na potraviny samotné. Sladší, tučnější a slanější verze potravin zaměňte za méně sladké, slané a tučné. Bramborové knedlíky za brambory, smažené nudle za celozrnné těstoviny, cukrárenské zákusky za koláče z celozrnné mouky a domácího ovoce apod. Zaměřte se na kvalitu surovin. Místo konzervovaných mas a ryb si raději dopřejte méně, ale čerstvé, místo salámu se 70%-podílem masa si vyberte šunku od kosti. Místo rychlého občerstvení si udělejte čas a investujte ho do uvaření vlastního pokrmu. Nekvalitní tuky v podobě levných margarínů nahraďte olivovým olejem. Orientujte se na čerstvost, barevnost a rozmanitost stravy jako takové. Upusťte od převažující konzumace barevných, konzervovaných a prefabrikovaných hotových pokrmů. Zařaďte alespoň 3 porce zeleniny denně, bez výmluv.

 

Zařazení nových potravin

V další fázi vašeho "obrození" se začněte orientovat na alternativní potraviny, které znáte jen z doslechu. Zapátrejte na internetu, u známých, či v knihách. Kamut, špalda, quinoa, amarant, pohanka... to vše jsou potraviny s vysokých obsahem sacharidů, ale nízkým glykemickým indexem, které vám mohou sloužit jako přílohy místo konvenčních brambor, rýže a těstovin. Chia, goji, karob, acai? Zní sice exoticky, ale už jsou relativně dobře dostupnými potravinami, které velmi obohatí váš jídelníček.

 

Vzdělávejte se...

Dnešní doba je úžasná v počtu možností, které máme. Informace jsou tak dostupné, jako nikdy předtím. Využijte toho a čtěte, čtěte, čtěte. Dívejte se na etikety výrobků, které kupujete a zajímejte se o složení a původ potravin. Vyhledejte si na internetu tu výrobce, tu produkt. Zajímejte se o nové potraviny a jejich účinky. Zajímejte se ale i o ty původní, které byly součástí vašeho jídelníčku. Zpětně můžete zhodnotit, čemu jste vaše tělo vystavovali.

 

Jistě jsou další a další cesty za zdravým životním stylem a zdravou stravou. Každá cesta trvá jinak dlouho a každá cesta je individuální a poháněná jinou motivací, často vedoucí i jinými směry. Berte proto toto zamyšlení jen jako malou ukázku toho, jak by to mohlo fungovat.

 

 

 

Objednat předplatné