Teacher toolbox blog 26. 08. 2022 PDF Tisk

Jak být dobrým učitelem? Buďte sami sebou!

Určitě jste tuto frázi milionkrát slyšeli, ale co to vlastně znamená, a jak ji správně uchopit?

Jak být dobrým učitelem? Buďte sami sebou!

Ve své praxi jsem se přesvědčila, že pokud chci někoho něco naučit, potřebuji to prožít a pochopit. Nemluvím jen o lektorování jógy, ale o jakémkoliv učení. Každý učitel je jiný a jeho postupy, postoje a jednání vychází právě z jeho vlastních zkušeností.

Jak tedy nalézt svůj jedinečný hlas, kterým budu promlouvat ke svým studentům?

Určitě je důležité se vzdělávat, vždyť samostudium je jedním z nijamas, svadhyaya. Navštěvováním lektorských kurzů, workshopů jiných lektorů, čtením knih, studiem historie nebo filosofie jógy, ale i tím, že se budeme věnovat a rozšiřovat své znalosti i v jiných odvětvích, upevňujeme a rozšiřujeme nejen své vědomosti, dovednosti, ale i víru v sebe sama. Důvěra sám v sebe nám pomáhá nalézt pevnou půdu pod nohama, pocit jistoty a stability i v obtížných situacích. Díky sebedůvěře budete stabilní a jistí ve svých tvrzeních i postupech výuky.

Dalším důležitým krokem je sebepoznání. Najděte si čas nejen na svou vlastní praxi, ale i na poznání toho, co vás činí šťastným, co vám přináší pocit čisté radosti. Mé doporučení, zkuste si udělat každý den čas pár minut, jen sami na sebe a naslouchejte. Otevřete se hlubšímu poznání toho, co opravdu chcete, co vás naplňuje a posouvá na cestě vnitřní transformace. Jen takto budete moci své získané poznání i znalosti předávat dál.

Když učíte, je třeba si být jistí tím, co předáváte. Pokud tomu tak není a jen bezhlavě kopírujete to, co jste jinde viděli nebo slyšeli, pak se můžete velmi jednoduše dostat na tenký led a ztratit svou cestu. Během lekcí se potkáte s lidmi, kterým se nebudou líbit vaše lekce ani vy, ale pokud si jste jisti svou cestou, pak vás toto nerozhodí a učení budete dále milovat. Neztratíte motivaci jen proto, že jste pro někoho byli moc upovídaní, příliš invazivní, málo sdílní. Každý učitel si najde své studenty. Každý student potřebuje jiný systém výuky.

To, že jste učitel, neznamená, že jste perfektní, víte vše a nikdy se nemýlíte. Nejste robot. Občas se stane, že vyslovíte špatně název pozice v sanskrtu nebo zapomenete pozici učit i na druhou stranu. Kdo učíte, dáte mi za pravdu, že právě toto se vám stalo stokrát a studenti vás začali upozorňovat „ještě pozice bojovníka II. na druhou stranu“. Možná si vzpomínáte, že jako děti na základní škole jste právě toto volali na svého učitele… jaký byl pak váš pohled na něj? Co já si vzpomínám, vždy jsem měla pocit, že mi je najednou blíž, je milejší, upřímnější. Nebojte se chyb, které se stanou během učení. Nevadí. Usmějte se. Ukazujete tím svým studentům, že je přirozené se mýlit, dělat chyby a že není nutné se za ně trestat. To je přirozený proces učení. Tím získáváte přirozenou autoritu a stáváte se lepším učitelem.

Bez ohledu na to, zda s lektorováním začínáte, anebo již učíte delší čas, je tato možná otřepaná fráze opravdu důležitá a pomůže vám na vaší lektorské cestě. Právě díky ní naleznete svůj vnitřní hlas, kterým budete promlouvat ke svým studentům.

Těším se na vás u dalšího dílu Teacher toolbox blogu.  

Namaste, Zuzka

 

Tip na učitelský kurz pro Instruktory jógy ZDE.

Objednat předplatné